Remedii pentru bila lenesa?

24-10-2012
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Buna seara. Am probleme... de digestie, spun eu. Am facut mai multe investigatii si nu apare nimic. Sanatoasa tun! S-a tras concluzia ca fierea ar fi lenesa. Imi puteti spune cu ce sa o ajut, sa o stimulez? Nu vreau medicamente. Altceva. Multumesc.
6 comentarii
0
24-10-2012, ora 21:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Colebil. Sau mananci acrituri sa se stimuleze secretia de bila.
0
24-10-2012, ora 23:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
1.ceai de menta..
2.bomboane mentolate
3.orbit
4.seara inainte de culcare, asaza-te in genunchi (pe coate),
cu sezutul in sus, cam 5-8 minute,
...poti sa-ti zici si rugaciunea in acest timp
p.s.
acest lucru i-a fost indicat unei vecine-in spital fiind-
chiar de dr. care, o trata.
Am incercat si eu...si-mi fac bine toate cele 4 variante.
Numai bine,
0
25-10-2012, ora 08:07
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
@teodora m, am spus ca nu vreau medicamente. Poate mai multe acrituri. Multumesc.

@maria 123, am sa incerc, mai putin guma. Nu-mi place, imi da o stare de greata numai ideea. Dar, menta nu constipa?! Multumesc.
0
25-10-2012, ora 09:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DA- menta constipa "daca o iei in cantitati industriale".
Ma gandesc ca,
nici tu nu vei bea ceai de menta decat 1-2 saptamani sau la nevoie
(pt. ca e BINE de stiut, ceaiul de menta SCADE si tensiunea)
0
03-11-2012, ora 18:43
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna seara! Si eu am o bila lenesa rau...nu imi face probleme prea des, dar cand incepeeeee...uita sa se opreasca din rau! Curios este ca nu stiu de ce este..."lenesa" pt ca nu am mancat niciodata nimic gras, prafeli f rare, doar la cuptor si pe gratar, doar pui si peste pastrav pt ca este mai putin gras si culmea...pun si suc de lamaie peste el ca sa fiu sigura ca nu o sa am probleme...si tot am...Mananc fructe : struguri, banane, portocale, salate, nu beau bauturi acidulate si nici cafea. Atunci DE LA CE? Oare sa fie de la un catel de usturoi pe care am indraznit sa-l mananc? spun indraznit pt ca ma cam feresc, numai suport usturoiul de ani buni, dar am zis sa.."invat" sa.incep sa-l suport pt ca este bun pt sanatate mai ales iarna! Si de 3 zile sunt in "pioneze"...starile caracteristice...dureri cap, greata, senzatie de amar in gura si era sa uit exact ceea ce-mi face si mai rau...ca stare...ameteala. Intrebarea mea este : oare migrenele pe care tot le am...cam repetate poate sa fie tot de la diskinezia biliara?Mii de multumiri!
0
28-11-2012, ora 18:20
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Da, @Elisa777, exact asa. Nu maninc grasimi, carne de fapt, foarte rar si putina, etc... aceleasi probleme si simptome. Usturoi? Nici mirosul... Da, mi s-a spus ca problemele de la bila pot da dureri de cap.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: