retineri de apa

12-02-2008
viovio
Nu este medic/terapeut
viovio
Buna ziua
am 19 ani, 1.60 si 52 de kilograme.
nu pot spune ca sunt obeza. am doar o problema
picioarele mele de la genunchi in sus sunt excesiv de umflate datorita unor retineri de apa
am incercat remedii naturiste (ex.ienupar) care insa nu au avut nici un efect.
as dori sa stiu ce se poate face in aceasta problema.
trebuie sa spun ca eu beau foarte multa cola.poate fi si aceasta o cauza?
11 comentarii
0
12-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bauturile acidulate sunt iritante pentru faringe si stomac. Cola contine o sumedenie de coloranti, conservanti si cofeina care sunt daunatoare in exces!
renunta definitiv la bauturi acidulate, consuma apa plata ceaiuri( mata sa de porumb si ceaiul verde sunt diuretice)
0
12-02-2008, ora 00:00
viovio
Nu este medic/terapeut
viovio
cam dupa cat timp de baut ceaiuri se vede o schimbare?
0
12-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Iti faci probleme degeaba. 160 cm si 52 kg este greutatea ideala. Poate esti prea exigenta. Ce circumferinta ai la coapsa? 55- 60 ar fi in regula. Este egal in ambele parti? De cand ai observat? Cu ce ocazie? De ce numai acolo unde spui? Eu cred ca este constitutional. Poate semeni cu mama. Ai probat?
0
13-02-2008, ora 00:00
viovio
Nu este medic/terapeut
viovio
a inceput sa mi se schimbe corpul dupa ce am fost bolnava de pleurezie. atunci am luat mai multe pastile printre care si prednison. cand mi s-a terminat tratamentul am suferit o alergie pe picioare.dermatologul mi-a spus ca este din cauza acestei pastile iar de atunci nu mai am voie sa iau nimc ce contine cortizon.
nu este vorba de greutatea in sine ci de o dispunere armonioasa.
0
13-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
sa masuram, deci.
Cautam intotdeauna date obiective
0
13-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Asa cum descrii problema, poate ne gandim si la un sindrom Cushing. Te-a vazut un endocrinolog? Dar sa nu anticipam in van !
0
14-02-2008, ora 00:00
viovio
Nu este medic/terapeut
viovio
am masurat. 58 cm la nivelul coapselor.mie mi se apre destul de mult.
nu nu am fost la un endocrinolog.de fapt.dermatologul nu mi-a dat multe raspunsuri cu privire la alergia mea.mi-a spus doar sa nu mai iau pastile ce contin cortizon.de fapt mi-a spus ca nici nu o sa treaca vreodata alergia si a trecut:)
0
14-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Buna. Numele meu este Claudiu, sufar si eu de Nanism Hipofizar, am 35 de ani si masor 130. Am incercat si eu sa fac tratament dar fara reusita. in prezent sunt in Spania. Urez mult succes tuturor celor care incearca sa se trateze, iar celor care le face placere sa corespondeze -
0
13-04-2008, ora 00:00
Biancaaa
Nu este medic/terapeut
Biancaaa
am si eu o problema.am 20 de ani.1.63, grupa A2 si sincer cred k 52 de kg..nu prea ma cantaresc.Si cam de 2 ani am inceput sa ma ingras fiindca sunt acum la facultate si am schimbat stilul de mancare..cel de la mama acasa cu cel de facultate:).De anul asta fac sport de performanta, mananc sanatos(multe legume si fructe) si putin si tot nu slabesc..am problema cam peste tot, dar mai ales in zona abdominala.Nu mai stiu ce sa fac...si cred k e vb de retienri de apa.Se poate ?ce se poate face in cazul acesta?
0
15-04-2008, ora 00:00
oana15
Nu este medic/terapeut
oana15
viovio, ai ajuns la vreun rezultat cu problema ta?
eu sufar de aceleasi simptome, genunchi si coapse foarte umflate in fiecare zi, de dimineata pana seara. anunta-ma te rog daca ai descoperit vreun remediu sau daca ai ajuns la vreun medic care te-a putut ajuta cu ceva sfaturi pertinente fara sa iti spuna ca ti se pare, ca exagerezi, ca e totul in mintea ta sau alte chestii de genul asta. eu am fost si la generalist, si la endocrinolog, si la ortoped, si la reumatolog si degeaba. ma dor si mi se umfla si mai mult genunchii si coapsele. si am problema asta de vreo 10 ani!!!!! acum e mai rau ca oricand.

pt sorinbalan2000: putem discuta pe mess?
multumesc pt eventualele raspunsuri. o zi buna tuturor!
0
15-04-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
desigur
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: