Retragere os
Buna ziua.Este posibil sa intervina o retragere de os dupa un implant dentar facut in urma cu 2 luni?care ai fi motivul? Multumesc.
1 comentarii
Buna ziua,
Da, este posibil sa apara o retractie osoasa dupa inserarea unui implant dentar din mai multe motive. Un prim motiv ar fi unul fiziologic, si anume ca vindecarea osoasa dupa asemenea interventii se realizeaza cu o minima resorbtie osoasa datorita etapei de remodelare osoasa in care celulele osoase produc modificari structurale la nivelul acestuia.
Un motiv mai putin fiziologic ar fi aparitia unei inflamatii osoase in zona periimplantara, datorata mai multor factori, cum ar fi o igiena necorespunzatoare sau fumatul.
Da, este posibil sa apara o retractie osoasa dupa inserarea unui implant dentar din mai multe motive. Un prim motiv ar fi unul fiziologic, si anume ca vindecarea osoasa dupa asemenea interventii se realizeaza cu o minima resorbtie osoasa datorita etapei de remodelare osoasa in care celulele osoase produc modificari structurale la nivelul acestuia.
Un motiv mai putin fiziologic ar fi aparitia unei inflamatii osoase in zona periimplantara, datorata mai multor factori, cum ar fi o igiena necorespunzatoare sau fumatul.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 39Am nevoie de implant dentar
- 5trebuie implant neaparat ?
- 11implant dentar - analize?
- 5transplant de os mandibular
- 6la 22 ani mi-a cazut un canin. sa fac implant?
- 3implanturile dentare afecteaza ficatul ?
- 3Dinte provizoriu
- 1implant-locul caninului..
- 2Implant dentar migrat in sinus
- 4Implant dentar din zirconiu. Merita?
- 2lipsa canin
- 1implanturi neaceptate
- 1Dinte fals
- 3Descoperirea implantului
- 1Implant dentar
- 3Mini implanturi dentare
- 3Canin cazut
- 1Dureri la rece la un implant
- 1Efecte secundare implanturi
Mai multe informații despre: implantul dentar intretinerea implantului dentar
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
