Rezultat computer tomograf!

25-07-2013
MARINESCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
MARINESCU ADRIANA
Buna ziua! Am 30 ani si am fost operata a 2 a oara de cancer mamar in decembrie 2012(chimiotratat). In urma unui CT din 24.04.2013 mi-au iesit urmatoarele:
1. Mica acumulare densa de forma triunghiulara, cu margini nete, situata la nivelul spatiului prevascular cu diam axiale maxime de 2, 3/3 cm, ce pledeaza pentru un timus rezidual
2. Micronodul pulmonar localizat in mantaua pulmonara a lobului inferior drept
3. Minime modificari cu caracter fibrotic la nivelul segm latero bazal al lobului inferior drept

La un control, doctorul mi-a spus sa mai astept inca 3 luni pentru a face urmatorul CT. Asta am si facut. Iar in data de 20.07.2013 mi-au iesit urmatoarele:

1) Tesut timic cu grosime de 1 cm, structura omogena
2) O leziune micronodulara pulmonara sechelara de 0, 3 cm subpleural posterior in segmentul apical al LID
3) Subpleural in segmentul lateral al LID, pe o lungime cranio-caudala de 4 cm si diametru transvers de 2, 5 cm, parenchimul pulmonar prezinta transparenta crescuta, ramificatii bronsice terminale cu pereti ingrosati si fribroza peribronsica difuza, minime bronsiectazii moniliforme si reducerea calibrului structurilor vasculare periferice de la acest nivel - aspect imagistic de bronsiolita obliteranta.

!!! CT-ul l-am facut fara substanta de contrast (nu mi-au gasit vene)

Ce inseamna aceste rezultate? Va rog sa-mi spuneti daca este grav sau nu. Va multumesc
2 comentarii
0
25-07-2013, ora 16:23
MARINESCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
MARINESCU ADRIANA
Va rog un raspuns. Sa ma ajute cineva!
0
28-07-2013, ora 20:58
MARINESCU ADRIANA
Nu este medic/terapeut
MARINESCU ADRIANA
Chiar nimeni? Un doctor pneumolog va rog!
Adaugă un comentariu / răspuns

23-11-2021, ora 13:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Interpretare analize medicale online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.