Rezultat PAP si examen secretii

14-04-2009
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna fetelor. Am si eu o intrebare, sau mai multe.
Eu am facut acum o saptamana niste analize : PAP, ex. secretii si cultura col.
La primele doua am primit rezultatul si arata asa:

Citodiagn. secretii vaginale FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. FRECVENTI BACILI DODERLEIN. FRECVENTI COCI GRAM POZITIV.
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS

Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col CULTURA IN CONDITII AEROBE - PREZENT STREPTOCOC HEMOLITIC DE GRUP B

SENSIBIL:
Augmentin
Ceftriaxon
Cefuroxim
Claritromicina
Clindamicin
Cloramfenicol
Ofloxacin
Penicilina
REZISTENT:
Tetraciclina
CULTURA FUNGI - NEGATIV.

Eu am avut streptococul si in gat. Dupa numeroase tratamente cu antibiotic se pare ca am scapat de el desi mai am unele simptome usoare (nu imi explic de ce).
Cum se poate sa am acest streptococ si "jos" dupa atatea tratamente? Sa il fi contactat ulterior? De unde oare?
Voi v-ati confruntat cu astfel de probleme? Cum ati scapat?
Va intreb pe voi, patitele (care sunteti), pt ca la doctor am programare mai tarziu si in plus mai trebuie sa astept si rezultatul de la cultura col.
Merci anticipat.
12 comentarii
0
14-04-2009, ora 12:50
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Probabil astepti rezultatul la PAP, caci rez. la cultura este cel unde s-a identificat streptococul.
Ce sa-ti spun, eu ma lupt de mult cu el si nu l-am invins.
Cred ca analizele le-ai facut la Cantacuzino, tot acolo le-am facut si eu, dar cred ca o sa le mai fac si la alta clinica, poate mai este vorba si de altceva pe langa streptococ si ei nu l-au depistat.
De cel din gat cu ce ai scapat?
Chiar as dori sa-mi comunici..
0
14-04-2009, ora 20:16
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Analizele le-am facut la Medlife (PAP, secretie vaginala si cultura col, asa au notat pe un biletel cu care m-am dus sa platesc. nu stiu care din astea dureaza mai mult sa iau rezultatul). De streptococul din gat se pare ca am scapat intr-un final cu Axicef (cefuroxim) si multe "dezifectante locale gen strepsils, tantum.(desi dupa cum am spus unele simptome usoare le mai am si acum chiar daca la exudat nu a iesit nimic). Nu imi explic de de nu "s-a dus si cel de jos". Probabil trebuie sa fac tratament mai indelungat, poate sa incerc si alta substanta atat local cat si injectabil sau pastile.
Toate astea ( si altele) le fac pt ca imi mai doresc un copil si se pare ca se lasa cam asteptat si inca nu am gasit cauza.
0
17-04-2009, ora 07:58
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Cand ajungi la doctor intreaba si tu daca acei coci gram +, care ti-au iesit ar mai putea fi si anaerbi si sa nu poata fi identif. din cauza streptococului ( adica ar fi a infectie mixta aerobi - anaerobi), Scrie-mi si mie ce ti-a spus.
0
17-04-2009, ora 09:12
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Am sa iti spun. Dar pana atunci am inceput un tratament din proprie initiativa cu o parte din substantele la care este sensibil streptococul. Augmentin 1g x 2 pe zi si cervugid ovule (pt ca are in componenta cloramfenicol), plus un antimicotic (nistatin) si biotics (pt stomac). Eu sunt programata la doctor abia pe 11 mai. Nu puteam sa astept pana atunci. Pt streptococul din gat am facut tratament din proprie initiativa pt ca de la laborator nu mi-au dat rezultatul complet ci doar mi-a spus ca sunt infectata cu el. M-am dus la farmacie si mi-a dat farmacista tratament. A functionat. O sa mai refac analizele atunci.
0
04-05-2009, ora 09:34
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Buna Ana. Ce mai faci?
Cum iti merge cu tratamentul ?
Voiam sa te intreb daca tu ai simptome de la acest streptococ ? Adica, daca secretia este modificata si daca ai usturimi locale?
Numai bine.
0
04-05-2009, ora 14:28
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna.
Tratamentul l-am terminat acum o saptamana. Luni pe 11.05.2009 m-am programat sa refac analizele sa vad daca tratamentul a dat rezultate. Cat despre simptome, mancarimi si usturimi nu prea am, secretiile sunt putin mai ambundente dar nu au vreun miros mai ciudat.
Sper sa fie bine. Daca te intereseaza o sa iti spun, cred ca pe la sfarsitul saptamanii viitoare, ce a iesit la analize (ex. secretie si cultura col) si ce mai spune doctorul.
Numai bine.
0
02-06-2009, ora 12:39
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Buna Ana, ce mai faci ?
CE ai mai facut in legatura cu infectia streptococica?
Eu inca ma mai chinui cu ea.
0
02-06-2009, ora 19:27
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna Corina.
Am repetat analizele si mi-a iesit iarasi streptococul.
Citodiagn. secretii vaginale FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. FRECVENTI BACILI DODERLEIN. RARI COCI GRAM POZITIV.
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS
Ex bacteriologic sc vaginala pt streptococ grup B PREZENT STREPTOCOC HEMOLITIC DE GRUP B

SENSIBIL:
Augmentin
Ceftriaxon
Cefuroxim
Claritromicina
Clindamicin
Cloramfenicol
Ofloxacin
Penicilina
REZISTENT:
Tetraciclina

De data asta se pare ca s-au mai rarit.
Acum fac un tratament cu zanocin si ca adjuvant nizoral si biotics, dar sunt putin sceptica.
O sa mai repet analizele la sfarsitul lunii cand vine sotul acasa pt ca trebuie sa faca si el niste analize.
Se pare ca streptococul si-a cam dezvoltat o rezistenta sau nu stiu ce sa mai spun.poate imunitatea mea a scazut.
Oricum doctorul nu s-a aratat prea ingrijorat, mi-a spus ca acest streptococ nu ma impiedica sa raman insarcinata. Cauzele infertilitatii mele sunt altele. Acum nu stiu ce sa mai spun.
Tu ce tratamente ai mai facut?
Sanatate multa in continuare.
0
04-06-2009, ora 13:52
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Buna.
Ce sa-ti spun eu am facut tratement cu ovule preparate in farmacia spitalului, dar nu pot spune ca simt o imbunatatire a situatiei. Sunt preparate cu un antibiotic din antibiograma, dar. degeaba.
Doctora mi-a spus ca strep. acesta e sensibil cam la orice, dar nu prea cedeaza la nimic. OF!
Cam asta e.
NUmai bine.
0
06-06-2009, ora 19:48
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Interesanta idee. Sunteti cumva distribuitor sau doar o persoana care foloseste aceste absorbante?
Daca le folositi deja, pe dv. cum va ajuta? Ce schimbari observati? Si nu ma refer la laude exagerate, si relatari adevarate. Marketingul in ziua de azi este destul de agresiv si putin exagerat, asta doar ca sa trezeasca interesul.
Nu mi-o luati in nume de rau dar pontul unui produs este in primul rand calitatea si apoi pretul respectiv valoarea, dupa care mai sunt si alte aspecte.
Numai bine.
0
15-06-2009, ora 11:57
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Cred ca postarea Arinei5 este pur in scop comercial. Am observat ca are zeci de astfel de postari pe site.
Nu stiu insa ce sa spun in legatura cu absorbantele. Oricum, cam scumpicele.

Ana, vreau sa te intreb unde ai facut exudatul faringian cand ti-a iesit streptococul B prezent. Am si eu acum probleme cu gatul, am facut un exudat, mi-a iesit negativ la strept. A, Stafilococ auriu si candida, dar ptr. alti agenti patogeni ( ex. strept B sau Klebsiella, care sunt si ei prezenti in tractul digestiv) nu mi-au facut analiza.
Si ceva trebuie sa fie, ca ma ustura cam tare.

Multumesc si multa sanatate
0
16-06-2009, ora 13:08
ana500
Nu este medic/terapeut
ana500
Buna corinam.
Exudatul l-am facut la un laborator din Rosiori de Vede de unde sunt si mi-a iesit streptococus viridans dar.pt ca suntem in Romania.nu mi-a dat si antibiograma. Am facut tratament dupa ureche, de la farmacie, cu Axicef (parca sa zic 2 compr. pe zi) si am refacut exudatul de doua ori la Medlife din Bucuresti si mi-a iesit negativ. Problema la mine este ca acum la orice aliment fie el chiar si putin rece fac imediat rosu in gat si mi se inflameaza putin zona de sub ureche (zona dintre maxilar si gat) si binenteles ma cam doare. Trebuie sa ma duc cred si la un ORL-ist sa vedem ce zice. Eu am tot facut tratamente cu antibiotice si pt celalalt streptococ dar se pare ca este cam rezistent sau a lasat ceva sechele. Nu stiu ce sa zic.
La un exudat ar trebui sa iasa daca iese orice fel de microb. Daca nu ti-a iesit nimic probabil nu ai ceva, nu mai stiu ce sa zic. Incearca ceva antiseptice locale gen tantum, strepsils, farigosept, trahisept. si poate ceva antiinflamatoare dar nu in doze foarte mari. Intreaba si la farmacie. Nu are rost sa iei antibiotice daca nu ti-a iesit nimic la exudat. Daca este refa-l la alt laborator.
Numai bine si imi pare rau ca nu am cum sa te ajut.nu sunt doctor.pot sa iti impartasesc doar din experienta.
Eu am probleme mai urate in zona asta a gatului de mica. Acum cativa ani am avut o infectie cu stafilococ auriu si nu iti spun ce am patit. Imi ieseau niste furuncule la ochi de ziceai ca m-a batut cineva, dupa care s-au intins pe corp. Am scapat cu autovaccin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •