Rezultat test Babes-Papanicolau

25-06-2010
Ele27
Nu este medic/terapeut
Ele27
Buna ziua,
Am primit rezultatele la testul Papanicolau, iar medicul nu are program si nu a avut cine sa imi interpreteze :(. Va rog sa ma ajutati putin la interpretare, daca se poate. Pe buletinul de analize medicale sunt bifate: Satisfacatoare pentru evaluare, celule endocervicale prezente, negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.Recomandari: de urmarit evolutia: citologic. Nu stiu ce este cu prezenta celulelor endocervicale si nu am gasit pe internet nici un raspuns satisfacator.
Va multumesc!
3 comentarii
0
25-06-2010, ora 21:17
andrab23fly1
Nu este medic/terapeut
andrab23fly1
Celulele endocervicale sunt celulele prezente in interiorul colului uterin, e bine ca sunt prezente :)
Testul este ok, daca este de urmarit evolutia citologic probabil ca testul trebuie repetat dupa o anumita perioada pe care o va decide ginecologul dumneavoastra. Care este scorul rezultatului? ar trebui sa existe un scor, numeric, din cate stiu 1=normal, 2=inflamatie, 3=leziuni premaligne, 4=leziuni maligne. probabil ca aveti un 2 daca se recomanda urmarirea si rezultatul este satisfacator. Sanatate multa!
0
25-06-2010, ora 22:31
Ele27
Nu este medic/terapeut
Ele27
Multumesc mult!
0
01-07-2010, ora 19:15
Popstan Rodica
Nu este medic/terapeut
Popstan Rodica
Buna ziua!Ma numesc Rodica Popstan si as vrea sa pun si eu o intrebare dar nu stiu unde sa o scriu pentru ca ma pricep doar putin la internet
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.