Rinita alergica, vasomotorie sau alergica?

13-12-2017
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Buna ziua.Am 40 de ani, 1, 68 Și 65 kg.De 3 luni merg in fiecare luna la orl.Am primit 3 diagnostice, rinita alergica, vasomotorie și alergica.Am urmat fiecare tratament dat fara nici un rezultat. Problema mea este urmatoarea:in fiecare noapte la doua, trei ore după ce ma pun la somn ma trezesc cu mancarime in gat.La început ușoară, pe măsură ce tusesc gâtul este tot mai iritat și nu mai pot sa respir.Am secretii transparente in gat pe care le elimin când tusesc.Ziua nu tusesc doar simt nevoia să îmi dreg vocea. Senzația este groaznică, uneori am gâtul atat de iritat încât nu pot sa vorbesc. Primul medic a suspectat un reflux, iau controloc de doua luni plus regim alimentar și nimic.Am renuntat de doua zile la biorinil pt ca imi simteam și nasul uscat și am început să pun picături cu vit A si a inceput sa imi curga nasul.Va rog din suflet sa ma sfătuiți ce sa fac. Cat mai iau controloc pana o sa vad rezultate?Ce sa fac sa nu imi mai simt gâtul de parcă mănânc doar arici cu tot cu ace?Va multumesc frumos !!
16 comentarii
0
13-12-2017, ora 12:12
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Imi cer scuze, era rinita alergica, vasomotorie sau hipertrofica.Astea au fost diagnosticele puse de trei medici orl.In fiecare luna alt medic alt diagnostic. Multumesc!
1
13-12-2017, ora 15:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acele diaagnostice pot fi sau nu corecte fiecare la etapa lui a vietii
DAR
simptomele descrise.. NU sunt de la rinita.
( la doua, trei ore după ce ma pun la somn ma trezesc cu mancarime in gat)) aceste simptome..sunt semn direct si clar.. ca aveti o alimentatie Gresita seara la cina si dupa cina, faceti reflux gastro-esofagian in somn.., acidul gastric ajunge sus, irita mucoasa da tuse si usturime
un simplu gaviscon supt atunci.. rezolva problema.., locala
doar contrilec NU vindeca, vindecare vine prin tratament naturist (redigest, reglacid) pana la masa, triferment in timpul mesei si antacide dupa masa si inainte de culcare
DAR nu rezolva cauza
Cititi pe forum tot ce am scris depre Rinite alergice
despre faringite si tuse provocate de acidul gastric
si o sa stiti ce trebuie de facut
daca ceva n.o sa fie clar.. mai intrebati concret!!!
0
13-12-2017, ora 17:45
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Multumesc frumos, domnule doctor.
0
14-12-2017, ora 12:05
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Buna ziua, domnule doctor!Am cumparat tratamentul indicat de dumneavoastra, încep să îl iau de astăzi.La ultimul control pe lângă controlocul pe care il aveam deja am.primit borenar, anaftjn și strepsilis.Sa fiu sincera din acesta din urmă am folosit doar doua dropsuri pentru ca simțeam că imi ia stomacul foc după ele.Ce voiam să vă intreb:
1 Mai are sens sa iau pe lângă reglacid, triferment și gaviaconul indicat de dvs, controloc și borenar?Eu as renunta la ele, cel puțin antihistaminicul cred ca il.iau degeaba.
2 Am inteles din ce am citit pe forum ca tratamentul cu reglacid va fi pe termen lung.Imi puteti spune va rog, daca trebuie să fac pauza sau il iau continuu?Va multumesc frumos!
1
14-12-2017, ora 14:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la controloc.. depinde cum siti stomacul..el micsoreaza secretia sucului gastric si se ea cu Reglacidul ( sau mai bine intrerupt cat ei reglacid)
borenar sigur intrerupi..e un antialergic si nu are treaba aici )
despre durata.. depinde cat de corect o sa ti regimul..si cum raspunde organismul la tratament
totul inidvidual
0
14-12-2017, ora 15:44
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Va multumesc din suflet !
0
20-12-2017, ora 14:00
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Buna ziua!Domnule doctor, revin cu o intrebare dacă îmi puteți răspunde va rog.Am făcut analizele și am carente de calciu, fier, magneziu.Mi s au recomandat suplimente, deocamdată nu am cumparat nimic.Imi puteti recomanda ceva, va rog, având în vedere tratamentul cu reglacid si gaviscon pe care il iau?Ceva sa fiu sigura ca se absoarbe și nici nu imi face mai mult rau.Multumesc frumos!
1
20-12-2017, ora 18:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
corecta intrebarea
Carentele de minerale, vitamine sunt doar din cauza malabsorbtiei intestinale
NU este nici o garantie ca acele pastile o sa se asimileze
Perosnal cred ca se pot lua vitamine si minerala in lunile februarie, martie
cand nu mai exista legume si fructe naturale
ACum.., ei un blender si faci amestecuri de marar, patrunjel, salata, telina..s.m.a legume
la fel poti a faci si cu cateva fructe, dar putine citrice, lamaie stii Tu de ce...
din farmacie cel mai bogat si asimilabil preparat este Polenul
citeste cum se utilizeaza corect.., acolo este gama completa de minerale..
0
20-12-2017, ora 18:50
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Multumesc frumos!
0
23-12-2017, ora 12:31
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Buna ziua!Domnule doctor, am 4 nopti de somn fara vise. 4 nopti in care m am pus în pat și ma trezit doar alarma.Poate părea putin pt un om dar pentru mine care in ultimele trei luni nu am facut decat sa iau la rând cabinetele orl din oras ca sa gasesc o solutie este enorm.Imi mai simt gâtul putin iritat dimineata sau când este foarte frig, Dar bănuiesc că sunt sechele in urma agresiunilor suferite.Daca sunt acasa beau ceva călduț și o linguriță de miere cu vit a sau dacă sunt afara un voseptol si trece.Probabil o sa se vindece și o sa scap și de secretiile care mai sunt pe acolo. Sincer cuvintele sunt prea puține ca sa va multumesc.Va doresc din suflet sărbători linistite, să trăiți o mie de ani, să fiți sănătos, împlinit și fericit.Mii de mulțumiri din suflet si respect infinit pt tot ce faceti. Încă o dată va multumesc!
1
25-12-2017, ora 17:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Craciun Fericit !!!
Multa incredere in Tine.., alege corect alimentele, hidrateaza-te..si somn !!! cheia succesului !!!
0
12-01-2018, ora 19:09
Vasi-lica
Nu este medic/terapeut
Vasi-lica
Bună seara și An Nou Fericit! Domn doctor, despre verdeața prin blender, prietena mea maria, nu îi stă în stomac, se strica la burtă și o trimite imediat la wc, de ce unii reușesc și alții nu cu blenderul? A încercat în mai multe ocazii dar cu același rezultat...Mulțumesc.
Ps, tot așa slăbită, fără vlagă, anemie, probleme, stress, stomac acidic.
0
13-01-2018, ora 09:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial trebuie sa faca un tranzit baritat esofagian
sau o endoscopie gastrica.. sa vada cat de grava e problema
0
09-02-2018, ora 09:33
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Buna ziua, domnule doctor!Revin și eu cu o intrebare.Am vreo doua, trei săptămâni in care ma imi simt nasul ca si cum as fi răcită permanent.Ziua curge, Ma ustura și simt o oarecare presiune în zona dintre ochii și noaptea se înfundă. Nu am alte simptome de răceală, dureri de gat sau mușchii doar nasul, de parcă l-am tinut doar pe el in frigider. Va multumesc din suflet!
0
09-02-2018, ora 10:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate fi un inceput de raceala..asa ca mai mult somn, multe lichide calde
rinopanteina spray in nas
si verifici temperatura
0
09-02-2018, ora 12:18
Irinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Irinaaaaaa
Multumesc frumos !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.