Am mancarimi in gat si pe cerul gurii

06-05-2007
flo1408
Nu este medic/terapeut
flo1408
Buna ziua. De cateva luni am niste mancarimi in cerul gurii inspre gat. Am facut exudat si mi-a aparut stafilococ aureus. Am luat antibiotice si dupa analiza nu a mai aparut dar mancarimea tot a ramas. Am facut de cateva ori exudat dar nu a aparut nimic.Am fost la ORL dar nu au stiut ce sa imi spuna, mi-au dat niste medicamente pt. intarirea imunitatii. Rog ajutor. Mersi
5 comentarii
0
20-05-2007, ora 00:00
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Sal, am si eu pb de genu numai ca pe mine ma mananca si ma ustura gingia si mucoasa bucala.Imi da o stare tare aiurea si e tare enervanta senzatia, uneori am si respiratie urat mirositoare si gura uscata din cauza asta, desi ma spal f des pe dinti si beau multe lichide.Acum cativa ani mi-au descoperit si mie stafilococ aureus.Nu stiu daca e de la stafilococ sau nu asta, mi-a zis un orelist ca s-ar putea sa fie o ciuperca, mi-a dat ceva si mi-a ameliorat situatia dar tot nu a trecut.Tu ti-ai rezolvat pb?Eu am crezut initial ca e de la o masea cu infectie problema, dar desi am scos maseaua nu am scapat de aceste probleme ba chiar din contra acum ma simt mai rau, am chiar si ameteli de cap, ma ustura si nasul si fatza si pielea de pe decolteu...
0
13-12-2008, ora 12:21
reutza
Nu este medic/terapeut
reutza
buna ziua
de vreo 2 zile am mancarimi in gat, nas si urechi...mama zice k ar fi d la praf..pt k renovam prin casa si e mult praf!!ar putea fi asta cauza..si e doar o alergie?sau sa consult un medic?
multumesc
0
21-05-2009, ora 11:41
junioroo7
Nu este medic/terapeut
junioroo7
Incercati sa va faceti un test antialergic. Si eu am aceasi problema. Ma mananca nasu urechile si gatu cand mananc chesti iritante cum ar fi ( otet, sare, chesti acidulate ) sau miros chesti cum ar fi diluantul. Am fost plecat 1 an in caraibe si acolo nu era polen si altele de genu si aerul era foarte umed si nu am mai avut problema cat am stat acolo . Cand m-am intors a reaparut si e foarte accentuata Toamana si Primavara.Am gasit un site interesant incercati http://www.topsanatate.ro/articol/alergiile-de-toamna-sunt-o-problema-pentru-tine-25321.html. Eu iau niste pastile foarte tari antialergice pentru alta problema si cand le iau vad ca ma lasa si mancarimile pentru 1-2 zile.. Simt ca mi se umfla putin gatu cand ar fi trebuit sa inceapa mancarimea dar pur si simplu nu se mai intampla.Medicamentu contine CETIRIZINA 10 Mg. nu e foarte scump.se numeste Celereg 10 Mg. Se ia una pe zi de preferat dim cand va treziti ( provoaca somnolente ).. Luati o perioada de 10 zile sau mai mult sa vedeti daca va mai afecteaza mancarimea. Astept si eu raspunsuri pe adresa mea de email de la cine a incercat. -

Va multumesc
1
09-09-2013, ora 17:33
enachescusteliana
Nu este medic/terapeut
enachescusteliana
ma numesc steliana va rog sa ma ajutati am o mincarima pe cerul guri de aproape 4 ani am mers la medic am facut teste de alergie nu mia gasit nimic am loat tratament dar de geaba. ma maninca din ce in ce mai mult mise infunda nasul si stranut o am in permanenta pe fie care dimineata va rog daca se poate sa ma ajutati va multumesc
0
10-09-2013, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci consult si investigatii la gastrologie si orl
scrii diagnosticele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •