Rinita cronica

223 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›
0
22-10-2017, ora 01:21
cristianstoleru
Nu este medic/terapeut
cristianstoleru
Buna seara domnule doctor,

Acum doi ani am plecat la studii in strainatate in Marea Britanie si dupa cateva luni am inceput sa am probleme cu nasul. Mi se infunda foarte des seara si dimineata(de obicei una din nari si nu tot timpul aceeasi). Acum cateva luni am fost la ORL in Romania si mi s-a spus ca am deviatie de sept si rinita cronica si este nevoie de operatie. Totusi nu as vrea sa ma operez atat de repede.

Am o nara infundata de obicei doar seara si dimineata dar este totusi deranjant. Cand fac efort fizic intens mi se infunda urechea stanga. Folosesc de ceva vreme spreiuri cu apa de mare care ajuta putin iar de cateva zile am descoperit intamplator ca band ceai de musetel in fiecare seara ajuta considerabil. Cat am stat in Romania atatia ani nu am avut nicio problema si nu as vrea sa ma operez asa repede. Ce tratament imi recomandati?
0
22-10-2017, ora 12:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cieste pe forum depsre tratamentul cu Colargol
0
06-11-2017, ora 23:25
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara dle dr..simptomele nasului infundat persista in continuare, mai ales de cand a venit frigul..cum trec de la o temperatura la alta se infunda...am folosit o luna nasonex combinat cu symbicort si mi a fost mai Ok, dupa ce nu am mai luat m am infundat din nou..spreyuri decongestionante nu folosesc, din cand in cand apa de mare...regim alimentar nu am tinut strict, d fpt doar dulciurile nu le am eliminat pt k lactate nu prea mananc, in rest totul e gatit plus fructe mai mereu..din cauza nasului simt tot timpul o secretie in gat, o iritatie in urma careia m am deprins cu un fel de tic ca si cand mi as drege vocea, ce as putea sa iau sa scap de ea ?? Sau macar pt ameliorare...in martie am fct ult interventie la cornete, deviatia e operata, dar nasul e tot mai infundat...inainte de operatii nu am avut vreodt nasul asa infundat..in aerosol ce as putea sa pun ? Sa fie ok si pt astm, uneori simt tuse seaca si desi as vrea sa expectorez, nu iese numic..va multumesc mult, sanatate!
0
07-11-2017, ora 03:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt lili6
ma intereseaza varsta, inaltimea, KG, ce probleme digestive sunt, ce s econuma seara la cina si dupa cina ?
daca sa facut tratamentul cu Colargol pentru rinita?
0
08-11-2017, ora 18:19
e.g
Nu este medic/terapeut
e.g
buna seara domnu doctor..am si eu un băiețel de 2ani4luni.nu vorbeste cuvinte neintelese..acum citeva zile in urmq am fost la un medic ORL.a spus ca are lichid sub timpan.ia dat tratament.sirop sinuc.si tab..calciu carbonicum N.peste o luna si jumate avem programare la medic..spunetimi va rog in ce situatie suntem...este grav..si ce va urma dupa acest tratament..?
0
08-11-2017, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cititi tot ce am scris pe forum despre otita seroasa sau catar tubar
2 ca sa aiba lichid in ureche. copilul trebuie sa iba sau nasul infundat sau gatu mereu inflamat
asa ca mergeti la alt medic orl.. sa ca caute cauza otitei
0
23-11-2017, ora 00:09
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara dle dr : varsta 29, inaltime 1, 68, 51 kg..am fct consult gastro, endoscopie, dr a zis ca e ok, se vedea o mik secretie, putin reflux, asta acum 6 luni, am luat tratam 1 luna si regim...cu alimentatia zilnic e cam asa : dimi beau cafea cu cv biscuiti, mai mereu beau apa inainte de orice, in jur de 12 mananc gatit, pe la 5/6 gatit de obicei, dar nu mereu (mai fc si salata, etc) intre mese mananc fructe, se intampla sa mananc si dupa 7...nu am fct tratam cu colargol dat fiind faptul ca m am operat la cornete de 2 ori, dar am.ajuns mai rau ca inainte de operatie..acum cu frigul si mai rau. iau vita C cu propolis si echinaceea /miere cu hrean pt astm..in alimentatie sunt incluse si acrituri, dar si cand am renuntat la ele 2/3 luni au fost aceleasi simptome..am mai fct inhalatii cu musetel, apa cu sare de mare, dar tot imi da de furca rinita...va multumesc pt raspuns!
0
23-11-2017, ora 09:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuei sa stii ca problemele gastro-intestinale.. NU se vindeca complet niciodata si esti condamnata sa te alimentezi sanatos toata viata
primavara si toamna sunt perioade de acutizare si trebuei fcut siu tratament naturist pentru digestie
Citeste pe Google despre Alimente care intretin Inflamatia..si le Excluzi
2.despre nas.. nu pot sa spun nimic.. pna nu.l vad
3 aerosoli se fac cu Prospan picaturi 30 .. la sedinta + 3-4 pic de bixtonim sau ser efedrinat+ 5 ml ceai cald de musetel, tei, busuioc
0
23-11-2017, ora 23:37
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara dle dr, va multumesc f mult pt rasp! ce tratament naturist pt digestie se poate face ? eu sunt in Bucu, dupa interventia la cornete am fct un CT la care mi -a iesit in continuare hipertrofia mucoasei cornetului stang, am fost si la alti dr orl la consult care mi au spus : dr Silvia Samuila: insuficienta alara si glotica, dr Hainarosie k inca sunt inflamate cornetele, ca eu ma plangeam ca nu pot sufla nimic p nas, iar dl dr mi a spus ca nu prea am pe unde..sunt alti medici decat cel care m a operat - dr Ilie Dumitru ..ideea este k mi a umblat din nou la cornete, a fost mai ok 3/4 luni apoi iar a revenit starea de infundat (stare p care nu am avut o niciodt inainte de interventie )..o sa incerc sa fiu mai atenta cu alimentatia..multumiri inca o data, multa sanatate !
0
19-12-2017, ora 19:29
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
buna seara dle dt, m am apucat de tratam cu Colargol de vreo 3 zile..trebuie folosit la ore fixe si de 3 ori /zi ? am gasit la farmacie Colargol 1%..doar de 3 zile dau, am dt de cate 2 ori /zi, am zis sa nu dau dimineata knd plec, este ok ? este incredibil cum deja simt efectele, cred k nu am mai avut asa nasul desfundat..sper sa se mentina efectele si dupa cele 10 zile de tratam..altfel la cat timp il pot repeta si de cate ori ?am citit k are reactii adverse..inca o intrebare, in sarcina e permis ? va multumesc, sarbatori linistite !
0
19-12-2017, ora 20:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asta e problema ca in sarcina NU e permis
in rest nu am avut reactii adverse la el
0
21-12-2017, ora 18:03
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
si de cate ori poate fi folosit tratamentul si cu ce pauza ? multumesc mult!
0
21-12-2017, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in mod normal cate 1-2 pic de 3 ori pe z..5-7- maxim 10 zile pe luna
si se poate repete dupa 20-30 zile
0
21-12-2017, ora 22:59
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Va multumesc !!o seara frumoasa
0
23-01-2018, ora 23:14
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
dle doctor sunt mai ok, se mai infunda nasul, dar nu mai am senzatia aceea de secretie in spate..si surprinzator inca nu am racit, asta pt ca nasul e mult mai desfundat ca inainte, astept sa treaca o luna sa mai repet odata cu colargol.va multumesc !! va mai cer un sfat, am o cunostinta care a fost diagnosticata cu anoxemie, pierderea mirosului partiala, a tot incercat de 4 luni diverse tratamente ( quix, biorinil, antialergic, serra plus, pastile cu extract de rachitan ) fara niciun efect, respira ok, radiografie ok, dar fara miros, a stat in mediul toxic..ce ar putea sa mai incerce ? i s a spus ca daca nu si revine intr un an se permanentizeaza.va multumesc, sanatate!
0
24-01-2018, ora 18:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 tratamentele enumerate.. ajuta doar local in nas..si tin de ORL
2 poate fi anosmie de origine centrala.. si se trateaza la Neurologie cu vasodilatatoare, vitamine..s.a
0
26-01-2018, ora 23:51
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Va multumesc f mult pt raspuns ! persoana a lucrat in mediu toxic..si probabil de aceea a ramas fara miros, de vreo cateva luni nu mai sta in mediul toxic.. a mers doar la Orl pana acum si a primit doar aceste tratam locale de cateva luni, fara niciun efect
0
13-02-2018, ora 12:45
ana-georgia
Nu este medic/terapeut
ana-georgia
Buna ziua, dle dr. Am 40 de ani si am fost diagnosticata cu rinita alergica cronica, am urmat in urma cu 2 ani un tratament soc de antibiotice, injectii 3 cu diprophos la recomandarea medicululi. Anul trecut in august am fost la alt medic orl.si am fost diagnosticata cu Rinusinuzita cronica polipoasa recandandu mi spalari nazale cu clinsin, pastile sinupret, spay nazal. Simptom se amelioreaza in timpul tratam dar doresc sa stiu daca se poate scapa de aceasta boala. Multumesc anticipat!
0
13-02-2018, ora 16:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
am scris pe forum...
Cauza rinitei alergice, astmului, altor boli autoimune..se afla in Intestine
ati citit ???
0
13-02-2018, ora 17:02
ana-georgia
Nu este medic/terapeut
ana-georgia
Nu am citit, voi cauta raspunsul dv
0
25-02-2018, ora 23:39
Nadiaaa
Nu este medic/terapeut
Nadiaaa
Buna ziua, dle doctor! De mai bine de jumatate de an ma confrunt cu discomfort la nivelul gatului, simt ca un mucus lipit de faringe pe care nu il pot nici inghiti si nici expectora, dandu-mi senzatie de sufocare. Imi simt nasul mereu infundat si cand imi suflu nasul elimin firisoare de sange. In urma unui control la orl, am fost diagnosticata cu rinita cronica si rinoree posterioara. Ca si tratament mi-a dat spray nazal Quixx ( care nu are niciun efect) si mi-a zis ca nu este remediu pt asa ceva si sa ma obisnuiesc cu aceasta senzatie care nu e cazul sa ma panicheze. Am uitat sa mentionez ca sunt insarcinata. Va multumesc anticipat in cazul in care ma puteti ajuta cu un sfat sau chiar un tratament naturist care poate fi luat in timpul sarcinii!
0
26-02-2018, ora 08:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cititi pe Google despre alimente producatoare de MUCUS..si le excludeti din alimentatie
2. faceti consult gastrologie.. sa excludeti un posibil reflux gastro-esofagain.. care prin acidul gastric..irita si usuca mucoasa faringelui
3 faceti o Radiografie SAF..sa vedeti daca secretiile sunt sau nu din sinus
4 am scris pe forum la Rinita Hipertrofica.. ajuta foarte mult tratamentul cu Colargol
sau reducere in volum a cornetelor cu radiofrecventa
0
26-02-2018, ora 12:37
Nadiaaa
Nu este medic/terapeut
Nadiaaa
Va multumesc frumos, dle doctor!! Multa sanatate!!
1
27-02-2018, ora 21:17
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
Pentru Ana -Georgiana, mie mi s-au ameliorat aceleasi simptome cu Sinutox - fara contraindicatii - si Rinopanteina spray nazal. Recomandare de la medic ORL din Bucuresti. Iar pentru raceli, nu mai pun nici un fel de picaturi de nas in afara de GripStop, niste picaturi care pto fi folosite si la bebelusi si gravide, oricat de des, caci nu dau dependenta. Si toate se gasesc in orice farmacie, nu sunt de negasit!
0
04-03-2018, ora 19:14
Delia C
Nu este medic/terapeut
Delia C
Buna ziua dle Dr Flueraru. Am fetița de 13 ani diagnosticata cu rinita cronica hipertrofică. Se manifesta prin înfundarea parțiala a nasului pe parcursul zilei și înfundarea completa seara la culcare când se afla in poziția culcat provocând dificultăți mari la respiratie și somn. A făcut o radiografie de sinusuri având un rezultat normal și endoscopie nazala unde doctorul a observat inflamarea și îngroșarea cornetelor. Am făcut testele alergologice având rezultat negativ.
La recomandarea medicilor am urmat mai multe tratamente diferite cu antibiotic Zinnat, Nasonex, Nostamine (și in amestec cu dexametazona), Rinoclenil, spălături cu apa de mare sau bicarbonatata, aerosoli cu gentamicina, fără rezultate de îmbunătățire.
Considerați ca mai exista alt tratament pentru a evita operația de cornete?
Va mulțumesc.
0
04-03-2018, ora 20:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 trebuie facut un consult la gastrologie... de exclus un eventual reflux gastro-esofagian
sunt frecvente cazuri cand acidul gastric ajunge noaptea in somn pana in rinofaringe, inflameaza coada de cornet si intretine inflamatia pe faringe
2 Amigdalele ce marime au ??? si ele pot impedica respiratia in pozitite culcat
3 un tratamen eficient de mcisorarea cornetelor este COLARGOL
4 daca se ajunge la interventie.. e bine sa fie facuta cu radiofrecventa
0
04-03-2018, ora 20:35
Delia C
Nu este medic/terapeut
Delia C
Va multumim pentru raspunsul atat de prompt si amabilitatea de a raspunde intr-o seara de duminica. La prima trecere prin Pascani sper sa va pot cunoaste si sa va strang mana. O seara placuta.
0
29-06-2018, ora 18:44
Klaus3005
Nu este medic/terapeut
Klaus3005
Buna ziua! De anul trecut cand a inceput problema mea am fost la nenumarati doctori de diferte specialitati. Prin eliminare am ajuns la al... nu mai stiu numarul doctorilor... In fine. Simptomatologia mea din prezent este urmatoarea: in spatele gatului se scurg mucozitati care de la inceputul anului pana acum nu au facut altceva decat sa irite traheea pana aproape de piept. Daca la inceput era doar o jena, acum uneori apare ca o durere. Ultimul consult la ORL a reiesit ca am o rinita cronica cu drenaj posterior. In prezent iau Avamys si Tamalis de aproximativ o luna jumate, fara o imbunaire vizibila. Ce as mai putea incerca pentru oprirea mucozitatilor?
0
29-06-2018, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult la Gastrologie si investigatii pentru intestine
2 citesti pe google despre alimente Producatore de MUCUS si le excluzi complet din alimentatie
3 Radiografia SAF sau CT cerebral..ce arata in sinusuri ???
4 sunt infectii dentare sus sub sinusuri ??
varsta, inaltime, KG, sex pacient ??
0
05-07-2018, ora 10:38
Klaus3005
Nu este medic/terapeut
Klaus3005
Am 39 de ani, 1, 75 m, 87 kg, barbat. Am facut Ct de sinusuri si 3 doctori orl-isti su zis ca n-am sinuzita, ci doar rinita cronica. Am facut endoscopie la stomac si totul e ok. Infectii dentare nu am ca ar fi iesit la Vsh, dar acesta era normal. Am facut si teste de alergologie dar au iesit negative toate. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns
223 comentarii 1 2 ..... 678 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.