Rinita cronica

30-10-2008
Exiguus
Nu este medic/terapeut
Exiguus
Buna ziua.

Sunt din Timisoara, am 23 de ani si deoarece in primavara anului curent am constatat ca nu mai puteam canta la fel de sus si cristalin ca inainte (sunt tenor), am obtinut o trimitere de la dosctorita de familie pentru un consult la un cabinet ORL. Medicul primar Carmen Babosu mi-a verificat laringele cu un endoscop video si mi-a spus ca am 3-4 noduli pe corzile vocale, dar spunea ca totusi "tine ceva", motiv pentru care a trecut la a-mi verifica fosele nazale.
A ramas socata sa vada ca nu putea trece cu endoscopul acela de vre-un mm grosime de cornetele nazale; mi-a spus ca am rinita cronica si ca trebuie sa ma operez neaparat; operatia urma sa o realizeze ea prin laser. M-am speriat de faptul ca operatia necesita anestezie generala, dar mai ales de faptul ca nu fusesem niciodata operat si am amanat. Mi-a dat ca tratament, pana ma hotarasc, fiole de magneziu si niste picaturi pe baza de corticoizi care mi-au uscat nasul infernal de mult, si m-am simtit tot mai rau, avand nasul foarte congestionat dupa ce nu le-am mai luat (flaconul avea cativa ml. si costa f.mult).
In cele din urma am cautat pe internet mai multe detalii si am ajuns aici, unde am aflat ca Dr. Flueraru Valeriu recomanda Colargol sau Protargol de 3% pentru reducerea cornetelor. As vrea sa urmez acest tratament nu inainte de a primi mai multe lamuriri daca este bine ceea ce intentionez sa fac. Ma intreb de ce nu mi-a prescris medicul ORL-ist aceste picaturi, si mi-a recomandat direct operatie Daca as fi avut bani si curaj poate as fi facut operatie; medicul nici n-a vrut sa-mi spuna cat costa operatia cand am intrebat-o; de-abia dupa ce i-am spus ca-s student si ca stau prost cu banii mi-a prescris reteta aia nenorocita, de la care ma durea capul si de la care mi s-a infundat cumplit nasul, corticoizii aceia fiind de fapt niste hormoni care cine stie cat rau mi-au facut. Ceea ce eu vreau sa aflu, este cum pot obtine micsorarea cornetelor nazale fara operatie, daca se poate; un tratament sigur. Diagnosticul mi-a fost pus in februarurie a.c.
Poate va ajuta cu ceva daca mentionez ca acum 4 ani am fost bolnav de dubla pneumonie (9cm, recpectiv 12cm), si diagnosticul l-am primit doar in urma unei radiografii deoarece nu-mi scadea febra cu medicamentele primite pentru initialul diagnostic de gripa. Nu mi-a trecut nici cu tratamentul ptr. pneumonie. Febra mi-a scazut doar la tratamentul de TBC, si am fost apoi externat in 2 sapt. De atunci am fost racit foarte des (2-3 ori pe an), ca acum 8 luni sa fiu diagnosticat cu rinita cronica.

Iertati-ma ptr. lungimea plangerii. ;)

Astept raspunsuri pertinente.
Va multumesc.
12 comentarii
0
01-11-2008, ora 11:04
Exiguus
Nu este medic/terapeut
Exiguus
http://www.youtube.com/watch?v=oZcywhHzAIo

Mai sus puteti vedea cat de simplu poate fi realizata reducerea cornetelor inferioare prin coblatie si fara anestezie generala. Ma intreb de ce nu se poate realiza asa ceva si in Romania. Doar Life Memorial Hospital dispune de aparatura ptr. realizarea operatiei prin coblatie dar costa mult si nu stiu daca o realizeaza atat de repede si fara anestezie generala.
0
01-11-2008, ora 22:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara!
Tratamentul cu Colargol... este o reductie chimica a cornetelor nazale prin actiunea nitratului de argint.
Cat despre filmulet...
In Romaniea, deasemenea, se practica Coblatia cornetelor in unele centre universitare si in cab. private.
La fel de nedureroasa si nesangeranda este reductiea cornetelor in volum cu Radiofrecventa de 4Mh.care se practica cu anestezie locala, dureaza 30 de min. si poate fi facuta ambulator, fara internare si in ziua urmatoare sa poti merge la servici sau orele de curs.
0
02-11-2008, ora 13:34
Exiguus
Nu este medic/terapeut
Exiguus
Va multumesc pentru raspuns.
As dori sa stiu daca nu cumva Colargolul imi poate distruge mucoasa nazala (importanta in secretia mucoasei dar si plina de receptori ai fluxului de aer, distrugerea ei putandu-mi provoca senzatia de uscaciune in nas si de proasta respiratie in cazul distrugerii receptorilor fluxului de aer), cum de altfel poate si metoda prin radiofrecventa
(vezi avantajele si dezavantajele radiofrecventei pe:
http://www.obstructednose.com/nasal_treatment_enlarged_turbinates_hot_poker.html
dezavantajele radiofrecventei: reductie minima a cornetelor; efecte reduse pe termen lung; riscuri marite ca: uscarea si cojirea mucoasei; daune colaterale tesuturilor din jur: inflamarea cronica a osului cornetelor, distrugerea invelisului ce acopera cornetele).
In ceea ce priveste coblatia, as dori sa aflu, daca este posibil, in care centre universitare sau cabinete private poate fi intreprinsa o astfel o operatie prin Coblatie asemenea acelei prezentate pe youtube (rapida si cu efecte colaterale aproape nule).
0
02-11-2008, ora 15:31
Exiguus
Nu este medic/terapeut
Exiguus
am omis sa mentionez faptul ca nu imi simt nasul infundat, desi am fost diagnosticat cu rinita cronica si deviatie de sept; nasul imi curge in sezonul rece; de stranutat nu stranut decat ocazional; ma mai "mananca" nasul la unele mancaruri.
La ORL-ist am mers pentru ca nu puteam sa cant sus (ceea ce mi se intampla si inainte dar imi trecea), nicidecum din cauza nasului infundat sau a unor probleme de respiratie. Adevarul e ca adesea cascam si nu puteam tine notele prea mult (nu puteam inspira destul aer), dar asta nu mi-a dat de gandit ca ar avea de a face cu vreo afectiune; am pus-o pe seama oboselii. Daca n-as fi cantat n-as fi ajuns la ORL-ist, pentru ca eu nu m-am dus ptr. probleme de respiratie, desi, retrospectiv, le aveam cand eram obosit (cascam des).
0
03-11-2008, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara !
O sa incerc sa fiiu cat se poate de explicit...
Colargolul.. intradevar este un preparat care initial si partial distruge receptorii si mucoasa nazala. insa dupa tratament cornetul ramane contractat si mucoasa se reface.. inclusiv si receptorii. au folosit sute de copii acest tratament cu rezultate exelente. ( este decizia personala sa faci acest tratament sau nu !)

Radiofrecventa.. actioneaza Submucos.. nu distruge mucoasa si receptorii. acioneaza prin evaporarea apei din celula si reductia cornetelor in volum. dezavantajele subliniate in articol sun posibile, dar personal nu am intalnit complicatii sau rezultate nesatisfacatoare incaz ca interventia a fost facuta dupa indicatii corecte si la pacientul care intradevar avea necesara acea interventie.
Sa stii ca fiecare articol medical.. poate fi interpretat... asemanator unor sondaje politice..
cine comanda sondajul. acel partid e in procent mai mare castigator in acel sondaj.

Personal cred ca NU aveti nevoie de nici o interventie( atat timp cat ati concretizat ca nu ati respirat greu pe nas.. si va descoperit la ORL intampaltor.
Una din indicatiile pentru interventie este ca si pacientul sa simta ca nu poate respira pe nas iar dupa administrarea vazoconstrictorilor sa aiba o ameliorare.
daca nu se intampla asa si la dumneavoastra.. aveti sansa.. NIci dupa coblatie sa nu va simtiti bine.
0
03-11-2008, ora 21:32
Exiguus
Nu este medic/terapeut
Exiguus
Va multumesc pentru raspuns.
Am sa ma decid ce sa fac. Intr-adevar, nu cred ca am nevoie de operatie; cel putin deocamdata, daca nu cumva (Doamne fereste!) in urmatoarea primavara se vor inflama si mai tare cornetele si voi fi fortat sa recurg la o asemenea interventie.
Probabil problemele mele de cantat se datoreaza nodulilor de pe corzile vocale, ca rezultat al abuzului vocal si lipsei tehnicii adecvate de canto.
0
02-04-2011, ora 12:41
CME
Nu este medic/terapeut
CME
@fvaleriu Buna ziua!
Am fost operata de 3 zile de Rinita Cronica( cu laser). Am dureri de cap, am nasul infundat, nu pot sa dorm pentru ca sunt obligata sa respir numai pe gura. Daca reusesc sa adorm, ma scol cu gura, gatul si buzele foarte uscate. Urmez tratament cu Epicef, Nasonex, Marimer, Eurespal, Sinupret si ACC. Doctoul care m-a operat mi-a spus ca o sa mai am inca o saptamana nasul infundat.De cand am venit de la operatie suflu nasul incontinuu si ies mereu firisoare de sange. Nu inteleg. Eu m-am operat sa scap de aceasta problema. Ma omoara faptul ca nu pot sa respir si nu pot sa dorm. Cat mai dureaza pana ma vindec definitiv? Este normal sa mai am nasul infundat dupa operatie??
0
02-04-2011, ora 22:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mai greu cu recuperarea dupa interventia cu laser., pana la 3 saptamani
de ce nu ati optat pentru o interventie cu Radiofrecventa.?
0
03-04-2011, ora 22:56
CME
Nu este medic/terapeut
CME
@fValeriu Multumesc ptr raspuns. O mica intrebare: Care este diferenta intre cele doua interventii, cea cu laser si cea cu Radiofrecventa?
0
04-04-2011, ora 13:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la interventia cu Radiofrecventa, cu pensa Bipolara.. cornetul se micsoreaza in volum ( prin volatilizarea apei din celela) chear in timpul operatiei si recuperarea este mult mai scurta.
0
16-11-2014, ora 17:05
Horia
Nu este medic/terapeut
Horia
Buna ziua, va rog mult sa-mi spuneti si mie daca am inteles bine de la dvs. in legatura cu reducerea cornetelor nazale...eu normal stand si mergand in picioare pe verticala pe nas respir...asa...si asa...deviatie mai mare de sept pe stanga, ceva mai mica pe dreapta.din cate mi-au zis ORL-isti si dupa fibroscopie inca nefiind de operat.In momentul cand trebuie sa ma intind in pat sa dorm, ca sa pot respira mai bine trebuie sa pun neaparat Biorinil...si respir binisor vreo 3-4 ore si la orizontala...Acest lucru va rog sa-mi spuneti ce inseamna..ca ma deranjeaza destul de mult...cornetele nazale...si ca daca le voi reduce in volum...voi respira si noptea mult mai bine???? Care este cel mai indicat si eficient mod de reducere a cornetelor nazale in Romania(...indiferent Stat sau Privat...care se practica)...si..cred ca din punctul meu de vedere foarte important al recuperarii de dupa. Adica dupa acest tip de interventie...voi fi obligat sa respir pe gura???????.dupa cum v-am mai spus nu pot sa respir pe gura.cel putin ziua cand merg incerc sa respir numai pe nas..seara noaptea( involuntar)..din respiratia pe gura.automat mi s-a spus ca incep sa respir pe gura..pana ma trezesc..instant cu acea senzatie de uscaciune in gat si gura.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
0
16-11-2014, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce ai acum este o rinita Vazomotorie
poate fi favorizata de ace devatie de sept
sau deja poate sa fie favorizata de dependenta de picaturi
care dupa 5-10 ziel de administrare adu dependenta si singure infunda nasul dupa 3-4 ore de la administrare
citeste tot ce sa postat despre rinite pe forum
faci acele tratamente locale
si daca nu i rezultat.. te nternezi in clinica ORL..si medicul decide..ce e ste mai important de operat.. septul sau cornetele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: