Rinita cronica hipertrofica

07-04-2020
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu un raspuns va rog, am rinita cronica hipertrofica ( am facut o endoscopie nazala si domnul doctor a zis ca hipertrofia este pe coada cornetului in rinofaringe, am citit pe forum si eu chiar am reflux gastric probabil asta e si cauza rinitei, medicul care m-a consultat a zis ca se rezolva doar prin operatie, doresc si o alta opinie daca se poate vindeca si fara operatie ? Va multumesc
25 comentarii
0
08-04-2020, ora 08:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da. Se rezolva fără operatie
1. Regim foarte corect alimentar și un antiacid la culcare
2 tratament cu Colargol în nas. Câte 10 zile pe luna
0
09-04-2020, ora 23:54
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Va multumesc mult de raspuns ma gandeam eu ca trebuie sa existe si alta solutie bine ca nu am decis sa fac operatia.
0
01-05-2020, ora 21:23
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Buna ziua,
Ma confrunt si eu cu ceva asemanator legat de rinita cronica hipertrofica si reflux/dispepsie. Totul a debutat in luna ianuarie cand, dupa cateva zile de usturimi groaznice in gat, mi s-a infundat urechea, diagnosticata cu otita medie seroasa in urma careia am ramas cu tinitus permanent. Dupa ce am facut investigatii alergice, ORL si gastrologice, diagnosticele au fost urmatoarele: nimic de natura alergica, disfunctie tubara bilaterala si reflux gastro-esofagian. In urma tratamentului de reflux, m-am simtit din ce in ce mai rau( antibiotice doza dubla si Nexium) nu am reactionat bine la tratament, mi s-a marit si mai mult aciditatea. Acum urmez tratament pt dispepsie fara prea mari imbunatatiri. Medicul ORL a concluzionat ca rinita si problemele cu urechea sunt de la reflux, intrucat am mereu arsuri in gat si cand dorm, se infunda complet nara in functie de partea pe care dorm si apoi si urechea. Mi s-a recomandat turbinotomie cu radiofrecventa. Este neaparat nevoie de interventie sau as putea sa se rezolve si fara?
Am dureri de cap din ce in ce mai frecvente, puternice cand este vant si atunci mi se infunda imediat si urechile. Mai prezint si dureri ca niste intepaturi in ureche, ameteli si mi se incetoseaza privirea. Iau Nasonex din ianuarie cu mici intreruperi, dar dupa o perioada nu isi mai face efectul. Am niste dureri si arsuri groaznice in gat si mi se infunda si desfunda urechile aproape in fiecare zi. Cum m-ati sfatui va rog sa procedez in continuare si imi recomandati ceva pentru imbunatatirea simptomelor si a calitatii de viata. Toate aceste simptome m-au afectat enorm. Va multumesc!
0
02-05-2020, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Varsta, inaltimea, sexul, KG ???
ai renntat la alimentele acre, acide, citrice, otet, ciocolata..s.a ce am sris pe forum??
fci tratamnt c enzime digestive si antiacide ?
0
02-05-2020, ora 08:45
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Buna ziua, multumesc pentru raspuns. Am citit ce s-a mai scris pe forum. 35 de ani, inaltime 1, 60, greutate 59 kg, tin dieta antiacida din luna ianuarie, am urmat tratament cu Nexium 40 mg 3 sapt si apoi inca 2 sapt cu doza dubla pt eradicare Helicobacter, in martie-aprilie, si de cand l-am oprit de aproape 3 sapt, am avut un efect de rebound si am un reflux foarte pronuntat. Momentan am tratament cu debridat, espiforte, probiotic zir fos 1 plic/zi csi kreon enzime 1 capsula/zi, seara famotidina 40 mg. De 1 saptamana am niste dureri si arsuri groaznice in gat, este foarte inflamat asa mi-a debutat si otita in luna ianuarie. Am folosit tantum verde spray si hexoraleten n, fara prea mari imbunatatiri. Ce as putea sa mai iau in continuare?
0
02-05-2020, ora 10:13
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Refluxul la mine se manifesta in laringe si faringe, esofagul este ok, doar ca dupa terminarea tratamentului am inceput sa am si arsuri in piept. Practic dupa luni de tratament, ma simt mai rau decat cand a debutat, cel mai mult ma sperie inflamatia gatului de la reflux si apoi legatura cu disfunctia tubara si cornetele ingrosate, nu as vrea sa mai ajung la otita, intrucat vreau sa evit antiinflamtoarele sau antibioticele, stomacul meu este si mai sensibil. Imi cer scuze pt mesajele lungi, am ajuns destul de disperata. Va multumesc anticipat
0
02-05-2020, ora 12:03
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Buna Laruca, refluxul nu este o boala in sine ci un simptom iti spune ca organismul tau nu mai face fata la stilul de viata actual, pentru a scapa de el ai nevoie de dieta in primul rand, dar si evitarea stresului si odihna cat mai multa, nu sunt doctor dar m-am documentat extrem de mult si am testat pe mine... nu scapi de el cu medicamente asta e clar, dieta impune mese mici 4-5 pe zii, fara prajeli, dulciuri, , ceapa, ustoroi, lactate ( poti bea doar kefir pentru ca e fermentat si nu mai este inflamator), fara alimente grase, poti manca grasimi naturale de ex ulei de masline, seminte etc. Aceasta dieta trebuie respectata pe o perioada de minim 2 luni pana la vindecare, credema am fost la multi doctori si m-a tot indesau cu antiacide facandu-mi mai mult rau decat bine.. rolul acidului in stomac este sa omoare bacteriile, tu cand ai luat antiacide, ai scazut potenta acidului si de asta ai activat helicobacter pylori,
0
02-05-2020, ora 12:32
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Buna Andrei, multumesc frumos pentru raspuns. sunt constienta de ce zici, tocmai de asta am incercat sa lucrez foarte mult la dieta si nu am mai mancat fara prajeli, dulciuri, , ceapa, ustoroi, lactate, doar lapte de migdale, soia, cocos si lapte fara lactoza uneori. Orice mananc, am regurgitatii f puternice in gat, arsuri in stomac si piept. Helicobacter a fost identificat inainte sa iau orice tratament, iar acum dupa tratamentul cu Nexium care e inhibitor de protoni si a oprit secretia de acid in stomac, secretia de acid este exagerbata si de aici banuiesc ca si simptomele mele din ce in ce mai acute. Atata timp cat aciditatea ea din stomac este f mare, orice mananc sau beau, chiar si apa, imi provoaca reflux in gat.
Ai putea sa imi spui daca urmand sfaturile domnului doctor cu colargol picaturi ai observat imbunatatiri la rinita hipertrofica si cate ai luat pe zi? Chiar caut solutii si sunt foarte deceptionata ca tratamentele mi au facut mai mult rau, mi-au sensibilizat si mai mult sistemul digestiv si nu stiu acum cum sa reduc toata aceasta aciditate sa mai ajung in gat si de acolo, la nas si urechi.
Multumesc mult!
0
02-05-2020, ora 12:50
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Domnule doctor Flueraru, daca ati putea sa imi spuneti ce as putea sa iau pt inflamarea gatului si daca as putea sa folosesc Colargol cum ati recomandat mai sus pentru rinita hipertrofica, cate luni la rand si cate picaturi pe zi.
Banuiesc ca disfunctia tubara bilaterala cu care ma confrunt se poate rezolva daca rinita se amelioreaza si ca refluxul este vinovat de inflamarea gatului si apoi a urechilor. Va multumesc frumos si imi cer scuze pt mesajele numeroase, au trecut luni de zile in care am facut totul cu grija si tot se complica lucrurile...
0
02-05-2020, ora 13:08
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
De asemenea, pt ca mi se tot infunda urechea stanga si am dureri ca niste ace de cand s-a inflamat gatul, ce as putea sa fac pt a nu ajunge la otita? Va multumesc din suflet!
0
02-05-2020, ora 14:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Septilin 3 pe zi panala masa.
Rennie de supt 1 la 1 ora după masa și 1 la culcare
Tamalis 2 pe zi după masa
Colargol în nas câte 1 pic la 8 ore.
0
02-05-2020, ora 16:33
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Nu am urmat sfatul Domnului Doctor pentru ca inca am reflux si pana nu scapi de tot de el degeaba faci tratament cu colargol fiindca cornetele o sa se mareasca la loc.. odata ce scap de reflux complet o sa urmez tratamentul, si inca ceva de acum incolo trebuie sa te gandesti la mancare ca fiind medicamente, trebuie mancate multe salate de legume, stiu ca e greu, dar altfel nu ai cum sa scapi complet, eu am reflux de 5 ani dar in acesti 5 ani l-am vindecat de 3-4 ori si s-a vindecat si nasul/gatul dar a revenit fiindca am revenit la obiceiurile proaste de a manca dezordonat si fara masura...acum 5 ani cand am avut prima data probleme cu gatul si nasul, am cheltuit o gramada de bani la cabinetele ORL si analize si nu am reusit nimic fiindca refluxul este principala cauza, scapi de reflux scapi si de problemele ORL, sper ca te-am ajutat..
0
02-05-2020, ora 17:38
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Va multumesc frumos pentru raspunsuri amandurora!
Andrei, ai putea sa imi spui te rog cum ai reusit sa tii sub control refluxul, eu mananc de 3 luni numai legume cu peste si pui din cand in cand, salate verzi, fulgi de ovaz dimineata si gustari cu fructe neacide, am eliminat tot de e acid si tot am acidul asta in exces. Si eu din ianuarie am mer numai la medici ORL, gastro, alergologie, etc. si am facut investigatii peste investigatii. Ai putea sa imi spui cam ce mananci, o lista cu principalele alimente, ca sa imi fac o idee? Regimurile de la medici sunt foarte vagi si imi spun ca pot manca cate putin din fiecare. Pe internet sunt foarte multe informatii contradictorii. Eu nu mananc deloc picant sau gras, afumat, singurele lucruri pe care le mancam inainte erau faptul ca mancam mult si tarziu si dulciurile. Acum ma gandesc ce ar fi indicat pana scap de acidul in exces ca sa se poata vindeca gatul, pt ca la alimentatie am mare grija, cred ca totusi e ceva nevoie de medicamente pana revine cat de cat sub control acidul, mai ales si dupa cura dubla de antibiotic. Pe tine te-a ajutat ceva mai mult! Am citit ca Gaviscon suspenie ar fi ok, pentru ca actioneaza ca un strat deasupra stomacului si nu permite aciduluin sa urce in esofag si mai sus.
Multumesc din nou pt raspunsurile rapide si folositoare!
0
02-05-2020, ora 18:28
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Pe langa dieta am luat si pastile de Lemn Dulce, si si probiotice de minim 50 Miliarde si 10 tulpini, acidul din stomac are o anumita concentratie intre 1-3 PH, bolnavii care se comfrunta cu reflux au un acid gastric cu PH prea mare si nu mai poate digera alimentele cum trebuie si stomaculproduce din ce in ce mai mult acid cu o concentratie slaba, asta e motivul pentru care urca in sus, incearca sa bagi mai multe perne sub spate si cap cand te duci la culcare pentru a nu lasa acidul sa urce noaptea in somn..
0
02-05-2020, ora 21:07
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Multumesc frumos pt raspuns. Dorm cu capul patului ridicat si cu 2 perne. Iau si probiotic si am inceput sa beau apa alcalina (ph 8.2) pentru a mai neutraliza din acid in urma unor studii care s-au facut in Statele Unite. Am ceai de lemn dulce si o sa caut si pastile. Daca mai si alte sfarturi, ti-as fi profund recunoscatoare, multumesc mult!
0
03-05-2020, ora 10:51
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Domnule doctor, inca o intrebare daca imi permiteti, pentru nasul care estw mereu semi-infundat in timpul zilei si infundat mai tare noaptea, il simt si uscat, ce imi recomandati in afara Colargol? Ar fi ok sa achizitionez un umidificator? Va multumesc!
0
03-05-2020, ora 13:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Spălat nasul cu ceai de mușețel cald. Pus cu seringă sau pipeta. Suflat și pus 2 pic de vit A
Să aveți în casa rhinxyl sprey.. La nevoie 1..puf sa puteți respira sau dormi..
0
03-05-2020, ora 13:47
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Va multumesc frumos!
0
03-05-2020, ora 16:57
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Andrei, scuza-ma ai putea sa ma ajuti cu o lista de alimente din dieta pe care le consumi frecvent si ce functioneza mai bine? Informatiile online sunt contradictorii, unii spun ca merele, semintele, nucile, leguminoasele sunt ok, altii nu. Daca ai ceva referinte catre anumite surse de informatie, ar fi ok si asa.
Mersi frumos si scuze pt toate mesajele!
0
04-05-2020, ora 12:00
MaryaBeatrix
Nu este medic/terapeut
MaryaBeatrix
Nicio problema, trebuie mancate multe alimente alcaline de ex migdalele sunt cele mai bune din categoria nucilor, miere naturala, orez de legume, piept de pui la grill sau la cuptor, ovaz simplu cu apa sau kefir poti adauga miere si samburi de migdale sau dovleac dar maxim 30 de grame, banane bine coapte, din categoria legume orice inafar de ceapa, usturoi si rosii, cel mai important este sa nu combini alimentele, fructele intotdeauna pe stomacul gol, cauta pe google combinatii alimente interzise, painea trebuie exclusa pentru ca contine gluten si este inflamator, 3 ceaiuri pe zii la alegere, musetel galbenele sunatoare, apa se bea cu 30 de min sau 1h dupa masa ca sa nu dilueze acidul gastric fiind deja slabit..., cam asta e tot precizez ca trebuie sa tii cont de toate regulile ca sa mearga.
0
04-05-2020, ora 13:53
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Mutumesc frumos! Si cerealele integrale, tarate de orez, quinoa, bulgur sunt ok? Seminte de in, chia sau taratw de grau. Tot apar pe liste ca sunt potrivite, partea cu glutenul e contradictorie pe internet. O sa tin cont de partea cu bautul apei, dar e complicat intrucat tb sa iau medicametele, chiar si cele din plante cu 15-20 min inainte de masa.
Domnule doctor, daca imi permiteti sa va mai deranjez cu cateva intrebari:
1. Colargol am gasit de 1% la farmacie, trebuie diluat cu ser fiziologic sau pun asa simplu cate o picatura in fiecare nara?
2. Am vazut ca ati mai dat sfaturi legate de reflux. Intrucat la mine aciditatea momentan e extrema si din cauza efectului de rebound de la Nexium, ce pot face mai intai sa scad aceasta aciditate? Ma gandesc sa opresc treptat famotinina si sa trec pe tratamente naturiste. E ceva care sa mai diminueze aciditatea in ciuda dietei f slab acide?
3. Recomandati Reglacid, Lemn dulce, Redigest? Iau si
4. As mai putea iau sau sa fac si altceva?
5 as vrea sa continui cu probiotic pana la 14 zile si iau si enzime Kreon ( mai ales ca am terminat tratamentul de eradicare helicobacter cu doza dubla de antibiotic)
6. Orice alte recomandari ar fi de folos, va multumesc anticipat!
0
04-05-2020, ora 15:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 colargol se pune asa nediluat
2 reglacidul sau redigestul luat pana la masa, , scade aciditatea
3. lemnul dulce este un cicatriant care se poate lua dupa 10 zile de redigest sau reglacid
4 da, gasesti pe internet SALV 7 ..un ulei complex si foarte util
5 probioticul se poate lua si 21 de zile
0
04-05-2020, ora 18:02
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Va multumesc frumos!
0
09-06-2020, ora 15:17
Laruca
Nu este medic/terapeut
Laruca
Buna ziua dle doctor, mi-ati recomandat sa iau Colargol 1 picatura la 8 ore 10 zile pe luna.
Am luat prima data in luna mai, si acum am inceput seria a 2-a de cate zece zile. Cate luni trebuie sa repet pt a observa rezultate inainte de a alege varianta cu interventia cornetelor cu radiofrecventa? De cateva zile a inceput iar sa mi se infunde nasul mai rau si de asemenea si urechea, banuiesc ca de la vant, desi mi-am protejat urechile.
In legatura cu Septilin, cat timp pot sa iau?
Va multumesc frumos!
0
09-06-2020, ora 17:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Septilin și Colargol. 3 luni
Dacă nu da rezultat...
Se schimba tratamentul sau interventia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.