Rinita cronica hipertrofica

30-11-2021
Adriana2021
Nu este medic/terapeut
Adriana2021
Buna ziua. Am cateva probleme de sanatate care au inceput acum 2 luni si nu reusesc sa le dau de cap. Simt o usturime in nas si in sinusuri si am momente cand sunt foarte infundata, in special noaptea. Aceste simptome se agraveaza cand stau culcata. Am incercat multe feluri de picaturi: Rinopanteina, Respiran, Dymista dar pare ca nimic nu ma ajuta. Am urmat si un tratament cu prednisolon pastile si Tamalis. Am fost pana acum la 2 medici ORL-isti si amanadoi mi-au pus diagnosticul de rinita cronica hipertrofica. Ultimul medic Orl mi-a spus ca nasul meu arata foarte traumatizat si sa opresc toate picaturile de pana in acel moment. Nu sunt alergica la ceva din aer pentru ca am facut la Synevo panelul de alergeni respiratori care a iesit negativ. Usturimea din nas e destul de deranjanta si imi afecteaza activitatile zilnice. De cateva zile simt si o usturime in piept si gat., posibil o reactie adversa a medicamentelor pe care le-am luat. In momentul de fata folosesc doar vitamina a si e local in nas, am renuntat la toata picaturile. Sper ca ma puteti ajuta cu un sfat. Va multumesc.
1 comentarii
0
30-11-2021, ora 15:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Exista sute de postări pe forum unde am explicat. Nasul. Gatul au acelas sistem limfatic cu tractul digestiv. Intestinele
Degeaba te bazezi pe acele analize ca nu ai alergii
Exista termenul de Intoleranta alimentara
Exista termen de hiperaciditate gastrica cu reflux silențios în somn. Când acidul gastric irita Faringele pana sus în rinofaringe unde întra în contact cu cornetele nazale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.