rinita cronica hipertrofica

02-10-2014
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Bună ziua, în urma unor senzaţii destul de neplăcute: noi în gat, senzaţie de gat încordat, palpitatii dupa masa, eructatii, usturimi, arsuri.dureri deasupra nasului..am ajuns la un control ORI. Acolo, am primit următorul diagnostic: amigdalita cronica hipertrofica şi rinita trofic hipertrofica, deviaţie de sept. Mi s-a spus ca pentru amigdalita singura soluţie este operaţia iar pentru rinita mi s-au recomandat doar picături cu apa de mare. Va rog frumos sa îmi spuneţi dacă intadevar nu am nici şansă să evit operaţia...un tratament, inhalaţii...orice...în prezent am dureri la nivelul nasului-deasupra, la nivelul frunţii şi în părţile laterale nasului. Mulţumesc anticipat pentru răspuns! !!!
3 comentarii
0
03-10-2014, ora 09:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie exclusa o sinuzita.. care da acele dureri
si se face o radiografie SAF
2 despre amigdalita cronica am scris mult pe forum..
poate fi si tratata, poate sa se micsoreze amigdalele in volum cu radiofrecventa
citeste ce sa mai scris si decide ce poti sa faci
3. cred ca e cazul de investigatiila gastrologie..fiindca multe din simptomele descroise la inceputul mesajului sunt generate de probleme gastro-intestinale
0
03-10-2014, ora 18:36
gabrielle83
Nu este medic/terapeut
gabrielle83
Mulţumesc frumos pentru răspunsul prompt. Am înţeles că în amigdalita cronica, acestea nu mai funcţionează normal..sunt mai mult ca sa fie deranjate. Cu toate acestea, acum doua zile am fost diagnosticată cu amigdalita cronica şi azi m-am trezit cu amigd ăla dreapta crescuta în volum, vizibil la nivelul gatului şi cu puncte de puroi pe ea...atunci..Este cronica sau acuta? Un antibiotic sau tratament naturist ar rezolva ceva? Mulţumesc
0
06-10-2014, ora 12:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita acuta.. are depuneri albicioase pe ea, doare la inghitit si faci febra mare...se trateaza cu antibiotic
amigdalita cronica..sunt mari in volum..dar nu doare la inghitit..si din cripte se elimina ceva cazeum..NU necesita antibviotic
dar trebuie sau scoase clasic sau micsorate in volum cu radiofrecventa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: