Risc biochimic crescut

24-07-2017
alexandra157
Nu este medic/terapeut
alexandra157
Buna ziua.Am 22 de ani, insarcinata in 15 săptămâni cu cel de-al doilea copil.Am facut dublul testul si mi-a iesit risc biochimic T21 1:50 si combinat 1:202.Doctorul direct mi-a recomandat amniocenteza, lucru de care ma tem si pe care nu mi-l permit financiar.La ecografie totul este bine, osul nazal este prezent, are toate falangele de la degete..din cate mi s-a zis nu prezinta niciun semn ca ar avea down..insa doctorul insista pe amniocenteza.fiind foarte pesimist.Intreband un al doilea doctor a zis ca nu e asa de grav cum i s-a descris...Problema este ca nu mai stiu ce sa cred si ne este teama sa nu aiba bebe probleme.
1 comentarii
0
27-07-2017, ora 15:19
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Singura cale de a exclude sindromul Down este prin amniocenteza (bitestul este doar un screening sa idetifice copiii cu risc crescut). O alternativa mai putin invaziva dar tot costisitoare este testul NIPT.
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
Pacienții Proctoline se bucură de tratamente fără anestezie generală, fără operație chirurgicală, fără durere și fără internare. Experiența de 20 ani în România și peste 30 de ani în lume ne recomandă! Ne tratăm pacienții cu discreție și respect. Detalii aici
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.