RM3T coloana lombara nativ

11-08-2018
Oswald
Nu este medic/terapeut
Oswald
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat.Am dureri lombare care se lasa pe picior in jos pana la degetul mare.Am varsta de 39 ani 1.80 inaltime si 105kg.Sant zidar de meserie.Am fost la un medic neurolog si mi-a recomandat sa fac un IRM.Am facut IRM-ul si acesta este rezultatul: Discurile intervebrale L4-L5 si L5-S1 in hiposemnal pe secventele T2.Debord discal L4-L5 si L5-S1 cu posibil contact radicular foraminal bilateral.Modificari de ax in sens scoliotic.Osteofitoza marginala. Concluzie:Degenerescenta discala L4-L5 si L5 -S1.Protruzii discale L4-L5 si L5 -S1.Scolioza.Va rog sa imi spuneti cat de grav este diacnosticul.O sa pot scapa fara interventie chirurgicala si daca da ce terapii ar fi necesar sa fac ?Va multumesc anticipat pentru raspuns.Cu stima B.Razvan.
1 comentarii
0
06-12-2018, ora 11:02
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
din experienta mea(operat de 2 ori pe coloana),...raspunsul este NU poti scapa fara operatie daca vrei sa rezolvi problema
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul