RMN

20-03-2017
bondocella
Nu este medic/terapeut
bondocella
Buna ziua, am facut rmn si mi a iesit :
- Degenerare discala L4-L5 moderata;
- Protruzie discala L4-L5 moderata circumferentiala, mai etalata paramedian si foraminal drept, cu usor conflict radicular S1 drept si discret contact radicular S1 stang;
- Bombari discale L3-L4 foraminala bilaterala discreta si L5-S1 usoara mediana, fara semne evidente de conflict radicular;
- Chisturi Tarlov la nivel S2 drept - 18, 6 mm si stang - 13 mm;
- Fara modificari patologice semnificative de semnal la nivelul continutului sacului dural rahidian;
- Retrozid lombar normal.
Precizez ca am dureri foarte mari de picior si imi amorteste de la genunchi in jos, as vrea sa stiu ce e de facut. Va multumesc!
1 comentarii
0
21-03-2017, ora 19:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
"Protruzie discala L4-L5 moderata circumferentiala, mai etalata paramedian si foraminal drept, cu usor conflict radicular S1 drept si discret contact radicular S1 stang; " aici este o contradictie. la nivel L4/5 protruzia discala nu poate produce conflict radicular S 1 (pentru ca S 1 iese la nivelul L5-S1) ci mai degraba L5.
cereti parerea unui neurochirurg pentru un examen clinic competent si eventual terapie adecvata.
pana cand nu aveti pareze (scadere de forta musculara) tratamentul poate fi conzervativ insa examenul fizic este esential.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.