RMN rezultate

19-01-2014
MARYO30
Nu este medic/terapeut
MARYO30
buna dimineata. ieri am fost si am efectuat un RMN CERVICAL NATIV. SECVENTE EFECTUATE : T1 TSE SAGITAL NATIV+S.C ; T1 TSE CORONAL NATIV ; T2 TIRM CORONAL ; T2 TSE SAGITAL+ AXIAL+ CORONAL ; T1 GrE AXIAL NATIV + S.C ; T1 GrE FS AXIAL NATIV+S.C. Rezultat : faringe, laringe fara modificari R.M. Nu se observa adenopatii latero-cervicale. In partea profunda a muschiului Sterno-Hiod drept se observa o leziune de 8/5/13 mm, cu semnal lichidian (h T1, H T2). LEZIUNEA ARE PERETI PROPRII, SUBTIRI (GROSIMEA MAXIMA1-2 mm), Care se incarca omogen cu substanta de contrast.. imi puteti explica ceinseamna si unde trebuie sa merg in continuare cu investigatiile?
4 comentarii
0
21-01-2014, ora 18:56
MARYO30
Nu este medic/terapeut
MARYO30
buna dimineata. ieri am fost si am efectuat un RMN CERVICAL NATIV. SECVENTE EFECTUATE : T1 TSE SAGITAL NATIV+S.C ; T1 TSE CORONAL NATIV ; T2 TIRM CORONAL ; T2 TSE SAGITAL+ AXIAL+ CORONAL ; T1 GrE AXIAL NATIV + S.C ; T1 GrE FS AXIAL NATIV+S.C. Rezultat : faringe, laringe fara modificari R.M. Nu se observa adenopatii latero-cervicale. In partea profunda a muschiului Sterno-Hiod drept se observa o leziune de 8/5/13 mm, cu semnal lichidian (h T1, H T2). LEZIUNEA ARE PERETI PROPRII, SUBTIRI (GROSIMEA MAXIMA1-2 mm), Care se incarca omogen cu substanta de contrast.. imi puteti explica ceinseamna si unde trebuie sa merg in continuare cu investigatiile?
0
22-01-2014, ora 10:59
CRISTIMITROI
Nu este medic/terapeut
CRISTIMITROI
buna dimineata.am primit rezultatul unui RMN genunchi e nevoie de interventie chirurgicala sau se pot face tratamente fara aceasta interventie multumesc
- mica subluxatie laterala a rotulei;
- plaja discret hipersemnal T2 FatSat - edem osos - acelasi aspect si la nivelul portiunii laterale a patelei;
- corticala osoasa cu contur neregulat la nivelul condililor femurali, cu microchiste degenerative subcorticale;
- osteofite hipertrofice antero-laterale tibiale si femurale;
- cartilagiul care acopera condilii femurali si platoul tibial cu grosime neuniforma, redus pana la disparitie pe anumite
portiuni, suprafata neregulata, semnal neomogen - modificari degenerative avansate;
- meniscurile medial si lateral cu inaltime redusa, semnal hipointens neomogen, cel medial cu leziune radiara cu posibila
eversie antero-mediala 'in toarta de cos';
- ligamente incrucisate anterior si posterior continue;
- ligamente colaterale continue;
- revarsat lichidian articular in cantitate mica; chist sinovial postero-medial colabat la momentul examinarii;
- grasimea Hoffa infiltrata edematos; infiltrare edematoasa intre fasciculele de fibre ale muschiului popliteu
0
02-02-2014, ora 10:28
MARYO30
Nu este medic/terapeut
MARYO30
buna dimineata. ieri am fost si am efectuat un RMN CERVICAL NATIV. SECVENTE EFECTUATE : T1 TSE SAGITAL NATIV+S.C ; T1 TSE CORONAL NATIV ; T2 TIRM CORONAL ; T2 TSE SAGITAL+ AXIAL+ CORONAL ; T1 GrE AXIAL NATIV + S.C ; T1 GrE FS AXIAL NATIV+S.C. Rezultat : faringe, laringe fara modificari R.M. Nu se observa adenopatii latero-cervicale. In partea profunda a muschiului Sterno-Hiod drept se observa o leziune de 8/5/13 mm, cu semnal lichidian (h T1, H T2). LEZIUNEA ARE PERETI PROPRII, SUBTIRI (GROSIMEA MAXIMA1-2 mm), Care se incarca omogen cu substanta de contrast.. imi puteti explica ceinseamna si unde trebuie sa merg in continuare cu investigatiile?
0
22-02-2014, ora 14:21
MARYO30
Nu este medic/terapeut
MARYO30
buna dimineata. ieri am fost si am efectuat un RMN CERVICAL NATIV. SECVENTE EFECTUATE : T1 TSE SAGITAL NATIV+S.C ; T1 TSE CORONAL NATIV ; T2 TIRM CORONAL ; T2 TSE SAGITAL+ AXIAL+ CORONAL ; T1 GrE AXIAL NATIV + S.C ; T1 GrE FS AXIAL NATIV+S.C. Rezultat : faringe, laringe fara modificari R.M. Nu se observa adenopatii latero-cervicale. In partea profunda a muschiului Sterno-Hiod drept se observa o leziune de 8/5/13 mm, cu semnal lichidian (h T1, H T2). LEZIUNEA ARE PERETI PROPRII, SUBTIRI (GROSIMEA MAXIMA1-2 mm), Care se incarca omogen cu substanta de contrast.. imi puteti explica ceinseamna si unde trebuie sa merg in continuare cu investigatiile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.