rog citire buletin de ecografie

10-10-2010
demis52
Nu este medic/terapeut
demis52
ficat lob stg-5, 8, prerenal lob dr 12, 8, ecostructura hepatica usor neomogena difuz.Colecist cudat, septat, alitiziac.ambii rinichi au dimensiuni normale, parenchin de gr, normala, sinus renal neomogen cu mici imagini hiperecogene, fara distensie spc.splina cu lung. 10, 2cm.V.U. perete usor ingrosat, continut transonic. uter 8/4, 8 cm, endometru de grosime normala.ovar dr.3, 2cm, micropolichistic.ovar stg. 2, 7 cm, fara lichid in douglas
3 comentarii
0
11-10-2010, ora 23:24
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ficat: e de bine.
Colecist: ar putea da mici neplaceri, mai ales dupa alimente grase asa cum e maioneza sau dupa mujdei de usturoi.
Rinichi si VU (vezica urinara) e de bine.
Uter: dimensiuni normale daca ati mai avut sarcini. Peste normal daca nu ati fost niciodata gravida.
Ovare: e de bine.

In concluzie: examen ecografic trecut cu nota 9. V-am scazut un punct pentru colecist.

Ca regula generala, in mod indiscutabil medicul cel mai bine plasat pentru a interpreta rezultatul unei investigatii este acela care a cerut-o.
0
22-10-2010, ora 10:36
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna ziua am si eu o problema la care nu gasesc raspuns.din cauza efortului si ridicaturii zilnice am simtit intre picioare stanga ofulgeratura plesnitura urmata mult timp de arsura usturime si toate organele mi sau lasat mai jos simt ca ma preseaza ceva ma deranjeaza la defecatie pare incompleta am bolboroseli stanga la colon la urinare nu pot sa ma mai tin la o tuse stranut am probleme.acum de cand sa mai racit vremea simt arsuri usturimi presiune ma apasa ceva intre picioare anus, dar si piciorul stang ma doare pana jos in talpa o durere interioara.am crezut ca e hernie nua fost ginecologic a zs ca sant bn internu la ecograf mia gasit colopatie nustiu unde sa mai merg ce ma streseaza mai tare e ca burta nu mai e ca inainte e lasata de 2 ori am simtit o durere asa in interior in fund am fost si la ortoped sa fie cv de la coloana va rog sami dati un sfat sa fie hernie femurala ma doare din sold dar sicu defecatia nu mai e ca inainte sa am ceva la colon.spunetimi am fost la chirurg mia facut un tuseu rectal mia gasi o fisura anala intro vreme mi-au aparut si hemoroizi care eu nam avut niciodata simt la frig o stare ca si cum mar zgaria cv sub osul pubian o sensibilitate care mege pana la anus ce sa fie oare?va rog un sfat
0
03-06-2011, ora 09:38
sanda_claudiu
Nu este medic/terapeut
sanda_claudiu
Buna ziua.Rog si eu citirea urmatorului rezultat.FICAT;stang.drept; usor marit de volum.capsula idema.ECOSTRUCTURA;omogena.ediodersitate normala.COLECIST;hipoter, continuttrisoric, 1/3 inferioare reziduri biliare;PANCREAS;dimensiune normala omoge;RINICHI DR;dimensiuni normale cu microliaza normala;RINICHI STG; dimensiuni normala.aspect 'normal.SPLINA;omogena, dimendiuni normale;VEZICA URINARA;pereti usor ingrosati, fara calculi;OBSERVATII;MUCOASA GASTRICA HIPERTOFIATA.CE IMI PUTETI SPUNE DESPRE ACESTE REZULTATE DESPRE CE ESTE VORBA MAI EXACT INCA NU AM AJUNS SA MIL CITEASCA DR, CARE MI LA CERUT.O ZI BUNA!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.