Rog crize sufocare astm bronsic

05-12-2016
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara, am 28 ani si in luna august a acestui an am fost diagnosticata cu astm bronsic, fara prea multe explicatii, in urma spirometriei la care a iesit obstrucție 23% (m am prezentat la doctor pt ca nu puteam respira). În luna noiembrie m-am simtit foarte rau, simteam ca am pieptul complet infundat, nu mai puteam dormi, manca, am mers la dr de familie care mi a zis ca sunt racita și mi a dat Amoxacilina si Sumetrolin, dupa 5 zile de tratament ma simteam din ce in ce mai rau, m am dus la spitalul Marius Nasta cu tensiunea 7/5, puls 50 si oxigenare proasta, dupa ce m au tinut o noapte pe oxigen, dna dr care mi a pus diagnosticul de astm in luna august mi a schimbat tratamentul in azitromicina si medrol. Dupa alte 5 zile de tratament m-am simtit in continuare rau, simteam k nu puteam respira si în cele din urma m am internat la Victor Babeș, unde o dna dr de boli infectioase mi a zis ca am infectie in gat, acolo mine au administrat penicilina, ventolin spray zilnic si aerosol curând ser fiziologic si dexametazona, abia dupa acest tratament m am simtit mai bine. Am ramas oarecum dezamăgită, atatea antibiotice schimbate, pt ce? Nici acum nu mi am revenit bine cu respiratia, imi simt pieptul congestionat, efectiv nu stiu ce analize sa fac, unde sa merg. Mentionez ca in luna aprilie m am operat de deviație sept si am tot avut probleme cu nasul, de obicei nu respiram f bn pe nas, dar in aceasta perioada am folosit f multe spray-uri nazale. Nu inteleg ce ar fi putut declansa astmul? Nu inteleg de unde pana la urma infectie in gat cand in urma cu 10 zile cand mi a fost administrat primul antibiotic nu aveam nicio durere, iar dupa 10 zile ma durea gatul. E posibil sa nu fie astm? Ce analize ar trebui sa mai fac? De tusit nu am tusit deloc, nici macar sec, haraiala nu am simtit, doar piept fff incarcat, nu pot expectora nimic, simt ca e lipit acolo. Aerosolii sunt buni, am aparat, ce ar trebui sa folosesc? Dr pneumolog a dt Symbicort 160 si abia in noiembrie am aflat ca Ventolin ul verde este pt cazuri de urgenta, probabil de aceea ma simteam bn in spital.. Uneori nu are efect nici ventolinul, ce m a mai calmat au fost Aerosolii cu ser si dexametazona, sunt ok? As putea adauga ACC, poate poate expectorez ceva? E posibil sa nu fie astm, ci altcv? Am mai fost racita in 2014, dar cu haraiala si tuse, atunci o alta dr mi a zis ca e pneumopatie interstitiala acuta, nu mai inteleg nimic si nimeni nu mi explica nimic clar. Precizez ca am si rinita alergica, mi a fost prescrisa rinopanteina si apa de mare, va rog ajutati ma cu un sfat!
8 comentarii
0
06-12-2016, ora 13:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, inaltimea si KG.. pecientului???
2 ce probleme gastro-intestinale sunt?
3 sa renuntat la Lactate si alte alimente cu potential Alergen?
0
11-12-2016, ora 01:01
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna seara D-le dr, inaltime 1, 68, kg 48 acum (aveam 51 constant, dar am slabit in ult perioada pt k nu puteam manca din cauza infundatul ui in piept), lactate nu prea consum de obicei sincer, nici cafeaua nu o beau cu lapte dimi.. Dna dr pneumolog care mi a pus diagnosticul mi a zis sa fc bronhoscopie k nu si da seama... La gastroenterologie nu am mers inca, dar am eructatii, dest de dese.. La alergolog am mers, nu mi a fct testele k nu a iesit spirometria bn. Am zis sa iau Ca, Mg, Vit D, B, m.am gandit ca după atâta antibiotic sunt aceste stari, sunt stresata sa nu fie vreo raceala ser care nu s a tratat corespunzator, după atata schimbati de tratament
0
11-12-2016, ora 01:06
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Precizez k am si dureri în partea stanga, dar sub san, nu stiu dc e de la inima, dar m am programat si la o ecografie cardiaca.. Ideea este cu bronhoscopia, nu stiu dc reusesc sa o fac si daca e daunatoare.. una peste alta nasul e mereu infundat, dupa ce în aprilie am fct operatia de deviatie si cornete, am tot avut probleme după cu respiratul p nas, infundat, fara secretii, fara stranut, puține si vascoase, am tot folosit apa de mare și spray-uri gen biorinil, olynth. Si chiar in august mi a spus ca as avea astm... Acum o dna dr pneumolog mi a zis sa folosesc zilnic ventolin combinat cu symbicort pt k fc crize k mi s a administrat in spital mult cortizon.
0
11-12-2016, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este cazul de invetigatiii serioase la Gastrologie
de acolo vine si problema nas, gat
dar ce este mai important..de acolo vine si un organsim intoxicat, predispus la reactii alergice
0
14-12-2016, ora 19:11
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Va multumesc mult pt raspuns! Precizez ca am si o durere in partea stanga, sub san, radiaza in umar, nu mai imi dau seama exact de unde vine.. Am avut o prima data acum 2 luni, am fct ecografie la San care a iesit ok, apoi mi a dat dr de familie antiinflamator, mi a trecut, aceeasi durere a revenit acum, cu o intensitate mai mare, nu este chiar permanent, mai mult seara ma ia., dar poate dura si cateva ore, apoi scade in intensitate, am mai luat ibuprofen de 200. am fct bronhoscopia, inca nu au venit toate rez, dar aspectul s a vazut normal si bronsitic putin, la citologic scrie mucus abundent, in rest pare ok rez, azi l am primit... Eu am si prob la tiroida, un nodul inactiv depistat de 1 an, analize in lim normale atunci, dar o sa le repet din nou... Ideea e durerea aceasta, efectiv simt ca ma arde, se intensifica din ce in ce mai rau.. Maine sunt programata la eco cardiaca si vineri la CT, e suficient CT abdomen? Nu stiu dc as mai suporta o endoscopie dupa bronhoscopie, va multumesc f mult pt sfaturi, cu scuzele de rigoare o sa va mai deranjez, pt k efectiv nu stiu ce analize sa mai fac, nu mai am pofta de mancare, am slabit, ideea e ca sunt zile in care dispare senzatia de greata ( am 28 ani, am fct test de sarcina, negativ, desi era exclusa varianta)
0
14-12-2016, ora 19:35
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
D-le dr mai fac niste precizari in ceea ce priveste simptomele, scaun normal, apr zilnic, nu simt arsuri in piept sau sa mi vina senzatie de acru pe gat, am doar erucatii, dar fara arsuri sau alte reactii, f rar ma doare in capul pieptului, acum m am dereglat putin cu antibioticele, desi am luat omez, dar a fost cv trecator
0
14-12-2016, ora 20:41
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Nu stiu exact ce regim alimentar sa urmez, ce ar trebui sa consum dimineata de ex( eu beau o crescuta de cafea, ceai de musetel in gen si mananc paine prajita cu unt si gem).. apoi mancaruri obișnuite, sarat moderat, deja totul mi se parea f sarat în aceasta perioada, ceea ce admit este ca mancam si seara indiferent de ora, am renuntat la asta, desi tarziu, consum paste, carne, mancare gatita, branza, lapte si iaurt chiar f putin, cafeaua rareori o beau cu lapte.. nu beau mai mult de o cafea, de vreo 4 ani consum, am zis k e ok, mai ales k am tensiunea mica.. Mii de multumiri pt timpul acordat! Dupa toate investigatiile, d fpt programarile efectuate ma indrept si la gastroenterologie, cu atat mai mult cu atat de o luna nu mai scap de aceste stari de rau
0
19-12-2016, ora 17:41
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
D-le doctor azi au sosit rezultatele, urmeaza sa merg la pneumolog si ORL pt interpretare, la CT a iesit ok cerebral, abdomen.. La sinusuri a iesit chist retentional 20/16mm la baza sinusului maxilar stâng si hipertrofia mucoasei cornetului nazal inferior stang..
La plamani a iesit: cateva benzi retractile fine bazal stang, cu aderente pleurale.. este ceva rau aici? Ink am dureri in partea stanga dupa 6 zile ibuprofen 600.

La bronhoscopie suspensie celulara bogata, cu dispersia omogena pe frotiu, contaminare epiteliale si hepatica foarte redusa, mucus absent, extrem de rare epitelii pavimentoase si cilindrice, rare epitelii din căile aerirne distale.
Macrofage 79, 5%
Neutrofile 10%
Eozinofile 1, 5%
Limfocite 9%
Dr de fam a spus ca e ok bronhoscopia (28 ani, 48 kg), insa am ast si rez CT sa merg la pneumolog pt ca nu inteleg acele procente si care ar fi limitele normale. Asta depinde de laborator? De asemenea rez micologic, tbc negativ. Va mulțumesc! Sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: