rog interpretare examen citologic

13-02-2008
andy33
Nu este medic/terapeut
andy33
Acum o saptamana am efectuat examenul citologic pe care il fac anual si de data aceasta am primit un rezultat interpretativ, asa ca as dori o a doua opinie in interpretarea analizei. Frotiu recoltat in a 18-a zi a menstruatiei. "Frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare cu modificari reactive citoplasmatice - vacuole, granule si numeroase polimorfonucleare asociate cu o inflamatie nespecifica. Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale. Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Modificari reactive non-neoplazice asociate cu inflamatia.". Secretiile au iesit toate negative, doar leucocite - polimorfonucleare (din nou) germeni: lactobacili si epitelii rare superficiale. Medicul ginecolog a pus diagnostic colpita-cervicita, mi-a prescris ovule Poligymax timp de 10 zile si a recomandat spalaturi vaginale cu galbenele. Mentionez ca acum 6 ani mi s-a efectuat o crioterapie cu nitrogen lichid pe colul uterin pt. ca examenul citologic era de tip III, cu inflamatie si celule cu structura modificata. Acum un an examenul citologic a iesti tip II - inflamatie moderata a colului, diagnostic: colpovaginita. Am facut tratament. As dori sa stiu in ce tip s-ar incadra ultimul rezultat, citat mai sus, ce sunt acele vacuole, granule si numeroase polimorfonucleare ce determina inflamatia "nespecifica", si daca e vorba de o leziune ce necesita o eventuala cauterizare sau alt tratament. Nu as dori sa nu fac un tratament corespunzator si sa ajung sa se agraveze o posbibila afectiune. De asemenea, avand in vedere istoricul meu ginecologic, as vrea sa stiu, e necesar sa fac o depistare HPV, infectie care ar putea cauza acestor inflamatii sau modificari celulare ? Va multumesc tare mult.
10 comentarii
0
18-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Rezultatul indica un aspect inflamator, cel mai probabil clasa II, cu risc scazut. Lactbacilii sunt prezenti in mod frecvent la nivelul vaginului. Rezultatul de acest tip de obicei impune numai tratamentul cervicitei si urmarire, eventual repetarea testului Papanicolau la un nterval de 6 luni. Infectia cu papiloma virus determina leziuni specifice, care de obicei sunt indicate in rezultatul lamei, ceea ce nu e cazul, insa pentru siguranta, e mai bine sa va vacinati cu vaccinul antiPapilloma virus - fie Gardasil, fie Cervarix. Chiar o persoana care a avut o infectie cu papilomavirus se poate vaccina, intrucat vaccinul ofera protectie fata de mai multe tulpini virale cu risc oncogen, iar infectia de obicei se face cu o singura tulpina.
0
20-02-2008, ora 00:00
andy33
Nu este medic/terapeut
andy33
Va multumesc, dna doctor. Voi tine cont de sfaturile dv. privind vaccinarea anti HPV si ii voi propune medicului curant aceasta varianta.
0
30-01-2009, ora 14:10
rothy
Nu este medic/terapeut
rothy
rog interpretare CMV IgG calitativ - 20.7, CMV IgM calitativ- 0.716, Ac antiHerpes 1+2IgG - 45.3. mentionez ca sunt in primul trimestru de sarcina
0
19-03-2009, ora 16:30
balcknight
Nu este medic/terapeut
balcknight
va rog daca puteti sa imi interpretati rezultatul la examenul citologic:
- CII inflamator, celule superficiale, intermediare si celule parabazale izolate, leucocite polinucleare
mentionez ca la examenul bacteriologic a iesit flora microbiana grIV mixta...diagnosticul a fost cel de colpita urmand sa primesc rezultatele de la analizele de depistare a virusului HPV..
0
22-04-2009, ora 09:58
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru rothy - imunoglobulinele G sunt semn al unei infectii vechi care nu pune probleme in sarcina. Pentru IG M probabil sunt negativi, dar trebuie sa verificati valorile laboratorului.
0
22-04-2009, ora 09:59
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pentru balknight - in momentul de fata e vorba de o cervicita care trebuie urmarita.
0
23-11-2011, ora 04:19
yzaz
Nu este medic/terapeut
yzaz
buna seara, ma numesc yza am 30 de ani si am si eu o nelamurire in urma cu o saptamana am facut un control ginecologic si mi sa depistat rana pe uter si secretie abundenta, mi sa recomandat un examen citologic cervico vaginal la care mia iesit la clasificarea frotiului dupa sistemul papanicolau tip 3...celule epiteale pavimentoase atipice cu semnificatie nedeterminata asc-us, tricomonas vaginalis prezent, candida albicans prezenta cu spori parca asa scrie..imi cer scz dar nu prea inteleg scrisul...la polimorfonucleare numeroase hematii rare si mai scrie cv dar nu inteleg la calitatea fortiului scrie nesatisfacator cu un proces inflamator pronuntat, recomandari examen citologic la 3 luni dupa terapie cu antibiotice si mai este bifat si examen colposcopic mi sa dat antibiotic metronidazol 2 compr la12 ore vitamina e 2 capsule pe zi macmiror un comprimat intravaginal seara irigari o seara cu tantum rosa o seara cu bicarbonat si cand imi vine mestra azitrox un comprimat pe zi in perioada mestrei adica ma tine 4 zile iau 4 compr.. si din ziua a 15 -24 a ciclului duphaston 1 compr de2 ori pe zi si ibrufen pt calmarea durerii va rog din suflet ajutatima cu un raspuns mie frica sa nu fie ceva grav gen cancer sau mai stiu ce.va multumesc si astept raspuns
0
23-11-2011, ora 04:37
yzaz
Nu este medic/terapeut
yzaz
am uitat sa precizez ca in ultima vreme am dureri de parca imi trage cineva de uter si insurubeaza mestra luna trecuta a venit culoare inchisa si durei insuportabile pe care nu le'am avut niciodata de obicei nici nu simteam cand imi venea insa acum ma tavalesc de durere.si am o intrebare eu de obicei inaintea ciclului imi erupe in spate intre spete sau la deget un herpes simplex si in acelas timp mi se imflameaza si ganglionii la incheietura piciorului si devin extrem de durerosi spunetimi va rog poate din cauza virusului herpetic sa imi fi iesit testul papanicolau nesatisfacator gradul 3.?? va multumesc si astept un raspuns si o indrumare unde as putea sa merg pt mai multe analize
0
29-12-2011, ora 19:21
yzaz
Nu este medic/terapeut
yzaz
colposcopie FPcol cu oce1cm cu zn periofaciala DA JSC tip2 periofacial zona de modificari majore in teus aceto alba cu vascularizatie anormala peBA.. cu un vas gros cu traiect anormal la ora12 cu mozaic si punctuatii si orificii glandurale cu inel aceto-alb pe suprafata. TL zona iod contur net perifacial.se recomanada verificare hp va rog din inima spunetimi ce inseamna
0
27-02-2012, ora 17:22
adeadelina
Nu este medic/terapeut
adeadelina
BUNA ZIUA, VA ROG DACA PUTETI SA IMI INTERPRETATI EX.CITOLOGIC:
NILM(NEGATIV PT.LEZIUNI INTRAEPITELIALE SAU MALIGNITATE)-NEGATIV
ANOMALII ALE CELULELOR SCUAMOASE:LSIL
ANOMALII ALE CELULELOR GLANDULARE:NU
CLASIFICARE PAP III.
MULTUMESC FRUMOS.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  •