Roșu in gat de mai bine de 3 luni

28-10-2018
Simona Pauceanu
Nu este medic/terapeut
Simona Pauceanu
Buna seara. As avea nevoie de o părere de a Dvs. Am acasă un Bebeluș de 1 an 1 luna. Totul a început când ea avea 3 luni și a avut o răceala mai puternica cu o febra de 39, 3. Eram in Anglia și am mers la urgente unde au băgat-o direct in perfuzii si i-au administrat antibiotic timp de 4 zile injectabil. După alte 3 luni, in Martie, a răcit din nou și au început sa ii iasă ganglioni la nivelul urechii drepte, gâtului și stinghii picioare. De atunci ii tot are. Mergând la spital din nou, mi s-a recomandat penicilina timp de 10 zile spunându-mi ca fata are amigdalitele umflate. După 10 zile de tratament, starea ei s-a mai ameliorat dar tot tusea și avea roșu in gat. Am venit in România pentru ca acolo doctorii nu știau ce sa ii mai facă. A început sa slăbească și sa se invineteasca la gurița și degete dintr-o data. I s-au recoltat analize și s-a găsit o deficienta de calciu și vitamina D3 nefiind administrata de la nastere pentru ca in Anglia nu se recomanda și nu am știut. Am ținut tratamentul dar problema cu roșu in gat și ganglionii nu s-a remediat. In Iulie gâtul s-a inflamat din nou foarte tare, mi s-a prescris de medicul de familie augmentin fără nici un efect, apoi zinat iar fără efect și mai apoi gentamicina injectabil pe care nu l-am făcut. Am umblat pe la pediatri care m-au întrebat dacă copilul este vaccinat cu prevenar și fiind răspunsul afirmativ, nu mi-au dat nici un fel de tratament. Ce sa mai fac? Din August o tin pe siropuri naturale din plante, virodep și laridep. Ganglionii sunt tot acolo iar gâtul nu ii mai trece nicicum. Va rog dați-mi un sfat
1 comentarii
0
28-10-2018, ora 19:14
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Sunt mai multe aspcte de precizat, puteți să mă contactați telefonic:---------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul