Rosu in gat fara alte simptome

10-02-2021
Auroraa
Nu este medic/terapeut
Auroraa
Buna ziua,

Am un bebe de 6 luni, acum 2 sapt am fost la pediatru pt ca i se infunda nasul doar noaptea
Nu avea alte simptome, nu avea febra, nu tuse, nu ii curge nasul, nu are secretii nazale, de mancat mananca
La pediatru mi s a zis ca are rinofaringita. Mi s a dat tratament Gripstop spray nazal, vibrocil, tantum verde pt gat si paduden la nevoie in caz de febră sau durere
Tratament pt 4 zile.
Am terminat cele 4 zile de tratament, dar din ce am reusit sa vad eu parca mai are putin rosu in gat insa tot nu face febra, nu are secretii nazale, nu tuseste, papa fara probleme
Intrebarea mea este cat poate sa tina rosu in gat si ce fel de rosu in gat este acesta fara nici un fel de alt simptom daca pot sa ma exprim asa
Si de ce nu i trece?
Multumesc
2 comentarii
0
11-02-2021, ora 07:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aspectul normal al Mucoaselor..este ROSU. fiindca circula sangele pe acolo si hemoglobina este Rosie
2 daca nu aveti studii medicale.. NU Va mai uitati in gatul copilului.. ca sa nu Va panicati aiurea, gratis
3Nasul, gatul si urechile se trateaza corect doar la ORL..fiindca nici medicii de familie si nici pediatriii nu au acele becuri si instrtumentar ca sa vada corect mucoasele plus ca ei fac 3 luni un curs ORL si medicii de specialitate 6 ani( daca intelegeti diferenta)
4. la 6 luni... un copil poate sa se inbolnaveasac doar din 2 motive. sau sunt Greseli in Alimentatie si copilul regurgiteaza in somn, in acest caz.. acidul gastric poate infama faringeleș pana sus in rinofaringe, de la asta se maresc polipii in volum si se infunda si nasul. Si al 2 motiv.. Temperatura si umedictate incorecta in camera. dacae prea cald..asta usuca mucoasele ( temperatura corecta la som 20 gr)
0
11-02-2021, ora 08:03
Auroraa
Nu este medic/terapeut
Auroraa
Multumesc frumos pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.