Rosu in gat persistent, rezistent la antibiotic

16-02-2011
lilianaaa
Nu este medic/terapeut
lilianaaa
Buna ziua,

Acum o luna si jumatate am inceput sa am rosu in gat, nas infundat si durere de urechi. Am mers la medic, mi s-a luat cultura si am bacterie streptococ. Doctorul mi-a dat antibiotic pentru 10 zile, (amoxacilina), toate celelalte simptome sau ameliorat cu exceptia rosului din gat, de fapt pe cerul gurii si cand deschid gura foarte mare se vede o linie alba. Nu ma doare! Apoi am fost la un alt medic si mi-a dat un alt antibiotic, pentru alte 10 zile, un spray nazal si un lichid pentru gargara. Deja am luat 5 zile antibiotic si tot vad rosu si ma dor un pic gigiile (discomfort), plus sunt imflamati un pic nodulii de sub ureche. Ce poate fi? Sunt foarte ingrijorata! Am 29 de ani!
Acum 7 ani am avut o infectie puternica in gat, a trebuit sa stau in spital 5 zile. Am facut puroi in gat, dar simptomele au fost diferite, am avut febra, acum nu am febra...
Va multumesc!
8 comentarii
0
16-02-2011, ora 20:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa mergi la Gastrologie si sa faci investigatii
0
16-02-2011, ora 20:47
lilianaaa
Nu este medic/terapeut
lilianaaa
Am avut heliobacter acum 2 ani dar am luat antibiotic, plus am hepatita b, credeti ca are vreo legatura?
0
16-02-2011, ora 21:42
lilianaaa
Nu este medic/terapeut
lilianaaa
Dl. Doctor, imi pare rau ca insist, dar sunt destul de speriata. De ce ar trebui sa merg la gastrologie? Doctorul ORL la care am mers a zis ca nu vede nici o tumore. Credeti ca e vorba de ceva mai grav? Va multumesc!
0
16-02-2011, ora 21:44
lilianaaa
Nu este medic/terapeut
lilianaaa
Mi s-a spus ca am ganglionii umflati pentru ca mucusul din nas se scurge in urechi si gat, am deasemenea gatul iritat...
0
16-02-2011, ora 21:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.nu e ceva grav ( tumora) este o gastrita cu reflux gastroesofagian care iti afecteaza mucoasa faringelui/
0
16-02-2011, ora 21:58
lilianaaa
Nu este medic/terapeut
lilianaaa
O sa merg saptamana viitoare la ORL, dupa ce termin antibioticul si o sa ii cer medicului sa imi dea o trimitere la gastrologie daca afectiunea persista...
Multumesc mult pentru raspuns!
0
24-02-2011, ora 16:22
lilianaaa
Nu este medic/terapeut
lilianaaa
Dl. doctor Valeriu,

Am fost din nou la ORL, doctorul mi-a zis din nou ca nu vede nici o tumore in gat. Rosul din gat nu dispare, mi-a dat medicamente pentru acid gastric si pentru alergii. A spus ca presiunea in urechea stanga este mai mica.
Ma deranjeaza urechea stanga, simt mancarime, se infunda, cam o data, de doua ori pe zi simt o durere doar pentru cateva secunde si ganglionul de sub ureche, pe gat este imflamat, plus rosul din gat nu dispare (nu am durere).
Peste 2 saptamani o sa merg la alt medic, as dori foarte mult sa fac X-RAY, sau nu stiu exact ce ar trebui sa fac, sa stiu cu sigur ce am.
Deasemenea, am avut bacterie streptococ acum 2 luni, am luat 2 randuri de antibiotic, dar la ultima vizita doctorul nu a facut testul sa vad daca mai este sau nu, a spus ca dupa atatea antibiotice probabil ca nu o mai am.
Va multumesc!
0
24-02-2011, ora 16:28
lilianaaa
Nu este medic/terapeut
lilianaaa
Probleme cu urechea am de un an, am avut si un test de auz care a iesit normal!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •