rozaceea faciala

23-01-2010
iunia_06
Nu este medic/terapeut
iunia_06
Buna ziua,

va cer un sfat in legatura cu o problema de sanatate ce persista de un an de zile.Am fost diagnosticata cu rozacee faciala forma usoara.Am urmat 4 sedinte de tratament IPL(la intervale de 4 sapt, ultima sedinta in urma cu 6 luni).La modul sincer nu am observat vreo ameliorare clinica.Am apelat la alti medici dermatologi care mi-au recomd 3 luni tratament cu metronidazol(1 tb dim/seara) si tetraciclina 500mg/pranz.Local folosesc METRORUBORIL, SENSIBIO AR creme pe care le folosesc dimin si seara.Desigur crema cu FP 50+ in zilele insorite si zilnic crema hidratanta mai ales acum pe timp de iarna.Din pacate cu tot efortul si preocuparea mea pometii obrajilor imi sunt tot timpul "aprinsi", aspectul este ca si cum as fi "urzicata"/"iritata" pe fata asa incat sunt nevoita sa aplic fond de ten zilnic.Cu trecerea timpului cred ca ma amagesc aiurea sperand ca voi mai avea vreodata fata fina pe care am avut-o pana acum un an(nu am avut niciodata probleme cu tenul, ba dimpotriva eram invidiata pt finetea lui).Intrebarea mea e daca mai sunt si alte solutii care sa imi ridice moralul si daca folosirea cremelor a la long mi-ar putea dauna /imbatranii tenul (folosesc produse din gama LA ROCHE POSAY)?se poate repeta laserul la nesfarsit?Nu sunt reactii adv in timp?(uneori cred ca acele aplicatii IPL mi-au facut mai mult rau decat bine).Va multumesc.
4 comentarii
0
23-01-2010, ora 20:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti ?
0
24-01-2010, ora 11:24
iunia_06
Nu este medic/terapeut
iunia_06
Buna ziua d-nul doctor,

va multumesc pt ca mi-ati citit mesajul.Din pacate sunt din SIBIU deci departe de orasul in care d-voastra profesati.Se poate sa primesc de la d-vostra un sfat medical?Va pot trimite poze pe o eventuala adresa de contact.-

Va multumesc.
0
24-01-2010, ora 12:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ati fost sa va examineze si domnul dr. Mester?
0
24-01-2010, ora 13:26
iunia_06
Nu este medic/terapeut
iunia_06
E buna sugestia d-voastra.Nu m-a vazut domnul dr Mester ci alti dermatologi de aici.O sa incerc o consultatie la dumnealui.Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: