Sa continui administrarea de microgonon?

23-06-2007
bisra
Nu este medic/terapeut
bisra
buna ziua!Am o mare nelamurire:
Am 29 de ani si iau anticonceptionale de la 17 ani(microginon).Am facut o pauza de o luna in 2003, nu am avut atunci menstruatie si in urma unui tratament medicamentos ciclul a revenit.Tot de atunci, la recomandarea medicului, nu am mai facut nici o pauza.Luna aceasta aproape nu am avut menstruatie( a durat cam 5 ore, dar a avut o consistenta normala).Pana acum am avut un ciclu regulat, de4-5 zile.Este normal ce se intampla?Credeti ca luna viitoare menstruatia va reveni?Sa continui administrarea de microgonon?Va multumesc
4 comentarii
0
23-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, este normal în condiţiile în care luaţi anticoncepţional de mult timp.
2. O singură picătură de sânge înseamnă menstruaţie normală în codiţia de mai sus. Probabil că ciclurile viitoare vor fi cam la fel.
3. Decizia de a continua sau nu este NUMAI de competenţa dv: cereţi doctorului dv informaţii despre benficiile şi riscurile tratamentului şi puneţi-le în balanţă.
0
24-06-2007, ora 00:00
bisra
Nu este medic/terapeut
bisra
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.Sfatul dvs. m-a linistit si voi tine cu siguranta cont de el.
0
16-02-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
buna, si eu iau microginon de circa 3 ani.Ma simt bine si vreau sa te anunt ca si eu la inceputul administrarii am avut probleme de genul ca nu am avut sangerare (menstuatie) cam 2-3 luni.Dupa a revenit menstruatia si totul decurge normal.Diferenta de la o luna la alta este abundenta sau nu a sangerarii.In rest totul este normal.Ce nu stiu insa daca, in timp, dupa administrarea de microginon se va lua in greutate. Poate imi poate da cineva acest raspuns.Ma intereseaza daca dupa o perioada indelungata se schimba greutatea.Muktumesc
0
26-05-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
dupa administararea lor timp de 4 ani poate determina luarea in greutate?
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.