sa fie anemie? | Forumul Medical ROmedic

sa fie anemie?

21-11-2008
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
in urma unor analize de sange fetitei mele i-a iesit sideremie 2, cu toate ca rezultatele de la hemoleucograma au iesit f bune, inclusiv hemoglobina, care are valoare 12, 9, si restul incadrandu-se in limite normale; este posibil sa fie anemie, sau este doar o greseala de laborator?
multumesc
9 comentarii
0
22-11-2008, ora 10:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In conditiile in care hemoglobina si HLG sunt in limite normale cred ca valoarea sideremiei este gresita.La copii are o valoare normala cuprinsa cam intre 50 si 125 micrograme/ dl.Daca fetita nu are nimic eu zic sa-i mai repeti analizele in primavara, dar la alt laborator.Mergi cu aceste analize la medicul de familie si vezi ce spune si el.Numai bine!
0
22-11-2008, ora 11:30
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
multumesc f mult de raspuns! valorile sunt normale si la HCT, MCV. MCHC;
medicul a vazut analizele, si a spus ca nu poate lega aceasta sideremie de nimik(starea generala a copilului+ celelalte rezultate) si sa nu-i administram nici macar supliment de fier.
HLG ce reprezinta? prescurtarea de la hemoleucograma?
0
22-11-2008, ora 12:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da.Deci stai linistita, in mod sigur rezultatul este gresit.
0
22-11-2008, ora 15:23
R.M.
Nu este medic/terapeut
R.M.
Va rog sa interpretati urmatoarele analize: Hemoglobina - 12, MCH - 28%, Hematocrit -36, Hematii - 4.4, Ca seric - 8.6, Ca ionic - 3.6, Sideremie - 59, fosfor seric - 2.5, magneziu - 2.1.
Am 31 de ani si am ameteli, imi cade foarte mult parul, stari de oboseala, dureri de cap.
0
22-11-2008, ora 18:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune, doar calciul seric si calciul ionic sunt la limita inferioara a normalului.Mergi cu analizele la medicul de familie pentru a-ti recomanda suplimente vitaminice si minerale.Numai bine.
0
22-11-2008, ora 18:54
R.M.
Nu este medic/terapeut
R.M.
Multumesc mult pentru raspuns!
0
24-11-2008, ora 10:49
R.M.
Nu este medic/terapeut
R.M.
Medicul de familie mi/a prescris doar Calciu + D3. Trebuia sa/mi prescrie si alte vitamine?
0
25-11-2008, ora 07:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, e bine si asa.
0
14-01-2009, ora 01:39
andr4
Nu este medic/terapeut
andr4
buna sunt mamica si am o fetita in varsta de 2 ani si acum 3 luni in urma am avut 3 internari o data cu voma a doua oara stricata la burtica si a treia oara faringoamigdalita acuta si a facut analize la toate trei internari intro luna hemoleucograma :L=7440 mm3 N =40%Lf=46, 6% M=12, 1%E=0, 9%Hb=9, 8g Ht=31, 7%MEH=22, 2 MCHC=30, 9g MCV=71, 7 acestea sunt rezultatele la anelize si mi sa dat bronho vaxon sa-i dau 3 luni cu pauza sa-i fac cateva cure si formula picaturi 1 mg pe zi tinp de 2 luni si sa repetam analizele pe mine ma intereseaza daca sunt bune sau mai putin bune si de ce ia scazut hemoglobina k ea era putin anemica avea 10, 8 la prima internare si asa repede ia scazut la 9, 8 este ceva grav va rog sa-mi raspundeti si mie va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize pentru anemie
  • Când suspectezi că ai anemie? Cum se manifestă anemia?
  • Riscul de anemie este mai crescut la persoanele vârstnice care folosesc aspirină
  • Abordări nutriÈ›ionale în tratarea anemiei falciforme (anemia cu celule seceră, drepanocitoza sau siclemia)
  •