Sa ma ingrijorez?

17-01-2011
maria11
Nu este medic/terapeut
maria11
Pe 5 decembrie 2010 am avut un contact sexual neprotejat. Am luat postinor dupa 24 de ore, in mod corect. Mi-a venit menstruatia pe 12 decembrie, desi in mod normal trebuia sa imi vina cam pe 20. M-a tinut pana pe 15.Mi-e teama ca acea sangerare sa nu fi fost un efect al pastilelor postinor si nu o mentruatie, ptr ca in mod normal ma tine 5-6 zile. Suntem pe 15 ianuarie si mentruatia nu mi-a venit. intrebarea mea este: Daca din cauza postinorului in luna aceea mi-a venit menstruatia mai devreme, luna urmatoare cand trebuie sa vina? Ar fi trebuit sa imi vina tot pe 12 si luna aceasta si mi-a intarziat, deci exista un risc de sarcina, sau ar trebui sa vina normal, pe 20 ianuarie?
98 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
17-01-2011, ora 18:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa-ti test de sarcina, e ieftin si are destul de mare acuratete, sau mergi la ginecolog. Si, in viitor, evita cu indarjire sa mai apelezi la contraceptie de urgenta, gen postinor, este foarte agresiv cu sistemul endocrin si hormonal!!! Iti deregleaza multe in organism.Sanatate!
0
19-01-2011, ora 11:45
maria11
Nu este medic/terapeut
maria11
Am facut ieri un test de sarcina si azi inca unul. Ambele negative. Insa menstruatia tot nu mi-a venit. Sa ma repet testul peste cateva zile ?
0
29-01-2011, ora 10:28
zarik01
Nu este medic/terapeut
zarik01
va rog ajutatima puteti sami spuneti cem am miau iesit niste pete rosii pe capul penisului si niste crapaturi.nu am avut nici o relatie sexuala.Ajutatima va rog.
0
29-01-2011, ora 14:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Numai un dermatolog iti poate spune ce ai, la distanta nu exista diagnostic si tratament. Nu-ti fie jena, du-te.
0
31-01-2011, ora 11:35
nicolle.28
Nu este medic/terapeut
nicolle.28
am si eu o problema...am facut dragoste cu prietenul meu in urma cu 2 sapt, am folosit prezervativul dar a bagat odata si fara.nu a ejaculat in mine.imi fac griji din cauza lichidului preejaculator..ma gandesc ca exista probabilitatea sa fi curs in timp ce a introdus penisul. am facut un test de sarcina si a iesit negativ de curand dar ma simt balonata si imi curge un lichid mai rosiatic de cateva zile...as vrea sa fie menstruatia...dar cred ca ma insel:((( mentionez ca am facut sex cu o saptamana dupa ce mi-a trecut ciclul.
pls help:((poate fi vorba de o sarcina?
0
03-02-2011, ora 10:33
maria antonela
Nu este medic/terapeut
maria antonela
buna ziua
am si eu o foarte mare rugaminte acum o saptamana am avut un contact sexual si sa rupt prezervativul.dupa o jumatate de ora am luat prima pastila de postinor si a doua am luato la 12 ore.pana in momentul de fata nu mia venit mentrustia sia m facut doua teste de sarcina si au iesit negative.sunt oare insarcinata?
va rog sami raspundeti cat mai repede.
Va multumesc foarte frumos
0
03-02-2011, ora 14:02
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Postati-va intrebarile pe prima pagina, aici nu intra decat cei are au scris deja.
0
03-02-2011, ora 14:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
nicolle.28,

Poate fi vorba despre sarcina, mai ales ca ai factu-o in cea mai fertila perioada. Daca a iesit negativ testul, totusi, vezi daca nu-ti vine menstruatia, repeta si mergi la medic, sau vezi unde se poate face test de sarcina din sange, e fara dubii.
0
03-02-2011, ora 14:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
maria antonela,

E putin probabil sa fii insarcinata, aceeasi indicatie ca lui nicolle. Nu mai folositi postinor, va deregleaza cumplit sistemul endocrin! E posibil sa ai o dereglare fara sa fii insarcinata, dar un control ginecologic te lamureste de tot.
0
03-02-2011, ora 14:07
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
zarik01,

Numai un dermatolog iti poate spune ce e si ce ar fi de facut. Nu-ti fie jena, merg cu zecile zilnic cu probleme asemanatoare.
0
03-02-2011, ora 17:55
nicolle.28
Nu este medic/terapeut
nicolle.28
buna din nou.am fost la ginecolog si mi-a explicat ca este vorba despre o raceala la ovare..mia facut o ecografie..si mi-a zis ca nu e nimic legat de o posibila sarcina.imi poate explica cineva cu este cu perioada fertila?nici pana in momentu de fata nu am inteles:(multumesc
0
04-02-2011, ora 12:43
maria antonela
Nu este medic/terapeut
maria antonela
multumesc foarte mult pentru toate sfaturile date.sunt foarte fericita ca de dimineata mia venit menstruatia.
0
05-02-2011, ora 13:39
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Bravo! Sa ai grija de tine si sa fii o femeie fara probleme.
0
27-02-2011, ora 12:27
Lya_lya
Nu este medic/terapeut
Lya_lya
ajutati-ma si pe mine.luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 17...iar luna asta nu mi-a venit deloc.luna trecuta am avut conatact sexual si mi-a venit...iar acum nu...mi-am facut un test de sarcina...de ce nu-mi vine?
0
01-03-2011, ora 09:19
belliv
Nu este medic/terapeut
belliv
Buna

Am si eu o problema. Saptamana trecuta am avut niste scurgeri ca si menstruatia insa mai aveam 3 zile de luat anticonceptionale. M-a tinut vreo 2 zile sangerarea. Nu am oprit anticonceptionalele, le-am luat in continuare. Mie trebuia sa-mi vina luni menstruatia si nu mi-a venit. Vreau sa precizez ca in luna ianuarie am facut pauza de o luna ca au trecut 6 luni de cand nu am mai facut pauza. Dupa acea pauza mi-a venit cilcul normal, insa luna asta nu stiu ce se intampla. De protejat m-am protejat ptr ca am luat dinou pastile dupa acea pauza. Poate cineva sa ma ajute?
0
17-03-2011, ora 12:14
teo07
Nu este medic/terapeut
teo07
buna, am si eu o intrebare.am avut un act sexual neprotejat dar prietenul meu m-a protejat el(adica a ejaculat afara)dar dupa doua zile mi-a venit mentruatia, dar nu este asa abundenta ca si pana acuma.pot fii insarcinata?va rog sa imi raspundeti urgent ca sunt panicata.va multumesc.
0
17-03-2011, ora 13:09
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
teo07,

Nu cred ca esti insarcinata, dar fa-ti test de sarcina, e 8 lei.
0
17-03-2011, ora 22:17
teo07
Nu este medic/terapeut
teo07
mai am o intrebare:pot face testul de sarcina daca am menstruatie?
0
18-03-2011, ora 09:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, dar sa urinezi intr-un recipient, pahar, cumva sa nu ajunga sange. Testul depisteaza hormonii care se elimina in urina. Deci, se poate face oricand, la 7-9 zile dupa un conract sexual si mai ales din prima urina de dimineata.
0
30-03-2011, ora 00:25
diana.m
Nu este medic/terapeut
diana.m
buna..mi-a intarziat menstruatia aproape 10 zile..trebuia sa imi vina pe 20...am simptome..ma doare burta si spatele dar inca nu mi-a venit. ultima data am facut protejat si am facut-o inainte de menstruatie cu 2 zile.oare sa se fi dereglat din cauza asta??dar sa intarzie asa de mult?va rog sa imi rasp..
0
30-03-2011, ora 11:38
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
nu are cum sa se deregleze din cauza ca ai facut sex cu 2 zile inainte de menstruatie..daca zici ca v-ati protejat de fiecare data, atunci poate e alta cauza intarzierii..mai asteapta putin poate iti vine totusi..
0
18-04-2011, ora 15:18
Anka1990
Nu este medic/terapeut
Anka1990
Buna fetelor sunt noua pe aici ! Am si eu o nelamurile.acum 3 saptamani am facut dragoste cu iubitul meu si a ejaculat in mine.noi ne dorim foarte mult un bebe:).si la cateva zile mi-a venit menstruatia dar ma tinut 4-5 zile pe mine de obicei ma tine o saptamana maxim! si la o saptamana am avut niste simptome greata, stare de voma, ameteala si acum le mai am...dar mi-am facut un test de sarcina si mi-a iesit negativ! oare e vorba de o sarcina? e posibil sa fiu insarcinata? va rog frumos sa imi spuneti...va multumesc!
0
18-04-2011, ora 15:34
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Poate greata si celelalte simptome sunt pe fond hormonal si psihic, iti doresti bebe si poate de asta. Daca testul e facut la mai mult de 9 zile de la contact si mai ales dupa menstra si e negativ sunt putine sanse sa fii gravida. Daca vrei sa ramai gravida si ai menstruatie regulata, incercati mai perseverent intre a 9-15 zi din prima zi de la menstruatie; eventual fa-ti un test de ovulatie, am inteles ca se gasesc acum in farmacii.
Poti sa refaci si testul de sarcina, pentru siguranta.
Succes si sa dai vesti bune!
0
18-04-2011, ora 21:39
Anka1990
Nu este medic/terapeut
Anka1990
Pai testu mi l-am facut dupa o saptamana k am mai asteptat sa mi se termine menstruatia si ma tinut foarte putzin cum am zis de obicei ma tinea maxim o saptamana si ceva! si problema e k nu am regulata...am sa iau un test de ovulatie mersi mult :-*
0
02-05-2011, ora 09:27
marya_19
Nu este medic/terapeut
marya_19
buna ziua. Am si eu o problema am 2 ani de cand sunt cu prietenul meu si am facut sex neprotejat si nu am ramas insarcinata stam inpreuna eu ma gandeam ca poate o fi de la menstruatie fiinca iai sta doar 3 zile si am niste dureri cumpite am vrut sa merg la ginecologie da nu aveam curaj, eu acum nu sunt an romania dar astept k nerabdare sa vad ce am, pana la uram am o frica ce o sa-mi zica la cabinet. Si an timpul actului sexual am dureri, intepaturi si ma intreb de ce. VA ROG UN SFAT MACAR ATAT daca se poate. va mtltumesc
0
02-05-2011, ora 12:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ai nevoie de CONSULT GINECOLOGIC, parerea mea e sa nu amani. Altfel nu afli ce e de facut. Si daca nu te duci de frica...tot acolo ajungi si atunci poate fi mai complicat.
Numai Bine!
0
02-05-2011, ora 13:59
marya_19
Nu este medic/terapeut
marya_19
sunt curioasa ce o sa imi faca acolo k nu am fost nici o data si cate zile ma va tine k eu nu stau mult an romania. te rog da-mi un raspuns k sa stiu si eu la ce ma astept. multumesk
0
02-05-2011, ora 17:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Draga mea, nu-ti fie teama, dureaza 5 minute si nu doare nimic. Iti ia pe 2 betisoare din secretia din col si se uita. Atata tot. Ii spui tu inainte ce te deranjeaza, toate simptomele cum ai scris si aici si gata. restul iti spune medicul. Sa nu te speli inauntru cu 1-2 zile inainte!
Gandeste-tet ca medicul vede macar 20 de femei pe zi! n-ai de ce sa te jenezi, merg femeile ptr ca au probleme, nimic nou ptr medic! Si apoi asa e normal, la 1-2 ani sa faci un control.
Succes!
0
03-05-2011, ora 08:16
marya_19
Nu este medic/terapeut
marya_19
multumesc foarte mult asa am sa fac.sa ai o zi cat ai buna:*
0
16-05-2011, ora 21:11
Just.me.nobody_else
Nu este medic/terapeut
Just.me.nobody_else
Buna domnisoarelor si doamnelor...as avea si eu o nelamurire..in 28 aprilie mi-a venit CM, tot atunci am inceput sa iau antinconcept. Yasmin.pe 1 mai am avut primul meu contact sexual cu prietenul meu..amandoi am fost virgini.am folosit si prezervativ..insa dupa ce am scapa de CM am renuntat la prezervativ si l-am lasat sa "se termine" in mine bazandu-ma pe ideea ca daca iau anticoncept. corect, la aceeasi ora nu o sa raman insarcinata..insa ma framanta gandul ca poate am ramas, informandu-ma de pe tot felul de site-uri cum ca anticonceptionalele isi fac efectul abea dupa a10a pastila, cand incepi sa iei pt prima data..maine o sa imi fac si un test de sarcina..dar pt o incurajare..si ca sa pot sa dorm mai linistita la noapte, voi ce credeti? sunt sanse sa fiu insarcinata, sau nu? va multumesc anticipat si astept raspunsuri cu nerabdare
Adaugă un comentariu / răspuns
98 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Sunt însărcinată?
  •