Sange dupa scaun, probleme cu ficatul. | Forumul Medical ROmedic

Sange dupa scaun, probleme cu ficatul.

31-05-2011
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
Buna ziua,
De aproximativ o luna sangerez dupa scaun, speram sa treaca de la sine dar de data aceasta nu se intampla. Problema a inceput dupa ce am tinut tratament pentru o infectie in gat. Banuies ca acele pastile mi-au afectat ficatul.
Am mai avut aceasta problema acum 2 ani, dupa ce mi-au iesit pete rosii pe corp, mi s-a zis ca ficatul este afectat din cazua fierii lenese.
In ianuarie anul acesta am avut zona zoster, am slabit 5kg (de la 70 la 65) si de atunci nu prea am mai reusit sa iau in greutate.

Credeti ca un regim alimentar ar putea rezolva problema?
Analizele la sange sunt deajuns pentru depistarea problemei?
Cum as putea sa imi verific sanatatea ficatului?

Va multumesc!
6 comentarii
0
31-05-2011, ora 12:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ar trebui sa urmati urmatorii pasi:consult la medicul de familie, consult la gastroenterolog si probabil niste analize de sange(colecist, ficat, colon).ce culoare are sangele???este f.important, daca este inchis la culoare este un sange digerat, sau deschis, vine din partea inferioara a ap.digestiv.oricum nu neglijati sanatatea.va doresc multa sanatate si bafta.
0
31-05-2011, ora 14:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Asa cum ti-a spus si vasi61 e neaparat sa mergi la medic! Poti sa-ti faci testul ADLER desi e clar ca ai sange in scaun. E foarte important sa mergi la un gastroenterolog, la un control, e foarte serios daca n-ai hemoroizi ci sangerezi! Nu te baza pe faptul ca e de la ficat, colecist sau hemoroizi (interni sau externi) poti sa amani aflarea unui diagnostic! Mai mult, faptul ca ai slabit e semnal de alarma. Indiferent daca te vei simti mai bine sau sangerarea se diminueaza (nu poti stii cantitatea din intestine, , , ) mergi la gastroenterolog si afli si de ficat si colecist, de toate.
Sanatate!
0
31-05-2011, ora 14:35
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
Multumesc pentru raspunsuri, la gastroenterolog se va face un control "direct" sau imi va cere analize? Intelegeti ce vreau sa zic?
0
31-05-2011, ora 14:55
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Du-te cu toate hartiile medicale de pana acum, daca ai. Dupa consult iti va spune daca trebuie sa faci anumite investigatii de sange, ecografie, etc. E posibil sa-ti faca si control direct, dar nu-ti face probleme din cauza asta. Sper sa dai vesti bune si sa te linistesti.
0
01-06-2011, ora 15:50
LUPU CAMELIA
Identitate neconfirmată
LUPU CAMELIA
sangele in scaun se poate datora si unui ulcer gastric sau duodenal sau mai grav unui neoplasm gastric.
este important daca este amestecat cu scaunul sau apare la sfarsitul scaunului si este deschis la culoare.
scaderea in greutate este un semnal de alarma.
este important sa faceti si o endoscopie gastrica.
trebuie sa tineti regim sa nu mancati condimentat, sa nu consumati alcool.
analize la sange pentru depistarea unei eventuale anemii.
0
01-06-2011, ora 16:23
radu19
Nu este medic/terapeut
radu19
sange doar dupa scaun, cred ca da este deschis la culoare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: