Sangerare anala. Va rog sfaturi...

20-10-2009
Robertson
Nu este medic/terapeut
Robertson
Buna!
Am 20 de ani si de ieri am observat ca am scaun cu sange. Cam de o saptamana sunt si constipat (fac la WC cam o data la 2-3 zile, exceptand ultimele 2 zile - am facut in ambele). Apare asa: intai scaunul (cu sange in el, rosu nici inchis nici deschis) apoi, pe bazinul closetului, o picatura de sange(aceeasi culoare ca si pe scaun). Pe hartia igienica s-a luat doar ieri, azi nu s-a mai luat. Aaa si inca ceva. De cateva ori(de obicei scaunul e gros, nu stiu de ce) scaunul a iesit subtire, parca ar fi fost un creion. Nu ma doare stomacul sau burta. Ca si regim de viata: nu fumez, nu beau deloc alcool, carbogazoase destul de rar (ultima data acu' doua spt), mananca de 3 ori pe zi, trece de multe ori de ora 22:00, fac miscare zilnic cel putin 30 minute. Mananc lactate, cereale (fulgi de porumb) carne doar o data, maxim de 2 ori pe saptamana, oua, fructe si legume. Nu mananc nici un fel de mezeluri.
Chiar sunt ingrijorat, ca am citit ceva despre cancerul de colon (desi n-am antecedente in familie, nu am slabit, nu-s anemic etc, niciun semn) si nu stiu ce sa fac. Sa merg la doctor?
Ar ma fi hemoroizi, fisuri anale etc. Dar, daca nu ma doare stomacul, burta, nu ma simt obosit, n-am febra etc. Sunt foarte foarte agitat pe tema asta.
Eu ma gandeam sa incep sa mananc niste iaurturi simple, si niste fructe pe langa, sa mi se regleze sistemul digestiv( e drept, cam in ultimele 2 saptamani am cam bagat lapte - cam 300 ml pe zi in mine) sa astept sa vad cum e scaunul dupa iaurturi si apoi. Ce ziceti?
Va rog mult sa-mi raspundeti!!!
Multumesc anticipat
6 comentarii
0
20-10-2009, ora 10:58
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
Trebuie sa mergi neaparat la doctor. Nu amana acest moment. Avand in vedere varsta, alimentatia si istoricul medical nu prea ai cum sa ai cancer la colon. Zici ca sangele nu e inchis nici deschis...poate fi de la stomac sau de la colon.sau hemoroizi...cel mai bine mergi la doctor si stabilit impreuna. Trebuie sa mergi la un medic gastroenteorolog. Numai bine si multa sanatete!!
0
20-10-2009, ora 11:02
Robertson
Nu este medic/terapeut
Robertson
Aaaha...
0
20-10-2009, ora 11:02
Robertson
Nu este medic/terapeut
Robertson
O sa ma duc...
0
20-10-2009, ora 11:06
Robertson
Nu este medic/terapeut
Robertson
Da' poate sa fie si asa: scaunul fiind gros, sa se alungeasca rectu' sau stiu eu, sa fie ceva de genu'...avand si constipatie...
0
20-10-2009, ora 11:13
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
Daca ai scaunul gros si rar.se numeste constipatie. Atunci cand elimini scaunul tare si gros se dilata peretii rectului si apar fisuri.sau tot acolo sunt hemoroizii.care daca il deranjezi sangereaza. Daca aveai asa ceva sangele era inchis la culoare, proaspat, deoarece e aproape de iesire. Daca e mai deschis, atunci aceasta provine mai de sus...de la stomanc sau de la colonul superior. Trebuie sa te vada in doctor si sa-i explici si lui. Ce te costa sa mergi la dr de familie sa iei o trimitere pt gastroenteorolog si sa rezolvi problema, fara stres si emotii. Cu biine!
0
20-12-2009, ora 19:24
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
salut robertson... asa mi s-a intamplat si mie acum cateva zile...totul a inceput in urma cu 2 luni cand a fost prima data scaun cu sange...de atunci s-a mai intamplat de 2 ori...o data chiar astazi.la mine curge o picatura la sfarsit.ai fost la doctor ? ce ti-a spus? si eu am citit pe internet si m-am cam speriat de cancer de colon. Craciun Fericit si Sanatate !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sangerari anale - primul ajutor
  • Sânge în scaun
  •