Sangerari nazale dupa lezare

29-05-2019
alex7134
Nu este medic/terapeut
alex7134
buna ziua

voi incerca sa descriu problema cu cat mai mult lux de amanunte:

in urma cu 10 zile am fost la o consultatie ORL (care nu are nicio legatura cu problema actuala) in urma careia mi-au fost verificate urechile si nasul, mi s-a spus ca nu am nicio problema pe partea asta, deviatie de sept foarte mica, in principiu as avea un inceput de rinita datora de faptul ca am fumat multi ani si m-am lasat recent (11 luni) dar per total nasul meu este sanatos. am adaugat detaliile astea pentru a fi clar ca problema actuala nu e cauzata de ceva mai vechi.

sa revenim la problema, in urma cu o saptamana am aterizat in uk (pentru termen lung, deci nu urmeaza sa ajung acasa prea curand), si din cauza schimbarii climatice a inceput sa imi curga nasul. bineinteles, nu m-am putut abtine si am incercat sa il curat cu servetele si cu.degetul, in urma interventiei cu degetul am provocat o rana in nara stanga care a provocat si o sangerare, destul de puternica care parea ca s-a oprit dupa aproximativ 20 minute. dupa care nu am mai dat atentie nasului si nici nici nu am mai intervenit asupra lui.

dimineata urmatoare (la aproximativ 10 ore dupa aparitia problemei) cand m-am trezit, m-am aplecat cu capul in jos ca sa ajung la telefon langa pat, am simtit o presiune in zona nasului dupa care sangerarea a inceput iar, destul de puternic ca si in seara precedenta (fara sa fi atins nasul in vreun fel). sangerarea s-a oprit in aproximativ 20 minute cu compresie si un tampon din hartie igienica.

urmatoarele 2 zile nu am avut sangerari simtind doar sensibilitate in zona nasului. si desi simteam ca imi curge nasul am evitat pe cat posibil suflarea nasului pentru a nu declansa iar dar cand lipeam servetel de nara, ramanea putin murdar galben-rosiatic. la aproximtiv 48 ore de la sangerarea precedenta am considerat ca poate e mai bine sa incerc sa curat nasul pentru a nu evita vreo infectie (e posibil?) daca stau asa cu nasul infundat si murdar de la sange. am incercat incet cu servetele si betisoare de urechi si am avut succes pana la un punct in care am insistat cam mult cu un servetel si... am provocat o noua sangerare, iar, destul de puternica, oprita dupa aproape 10 minute.

urmatoarele 12 ore nu am mai intervenit deloc si in niciun fel, ziua urmatoare nasul nu mai parea la fel de iritat uneori simtind ca se aduna crusta (e termenul mai de preferat pentru 'muci'?) sus pe nara si de fiecare data am reusit sa imping afara doar sufland fara sa presez cu degetele si fara sa suflu cu putere foarte mare, incercand sa stresez zona cat mai putin. am intervenit si cu betisoare de urechi dar doar la baza nasului pentru a inlatura ce ajungea foarte jos.

urmatorul episod a aparut la 3 zile dupa ultima sangerare, cand azi dimineata dupa ce m-am trezit, imi simteam nara stanga infundata dar nu ii dadeam atentie inca, cand un stranut mi-a provocat o noua sangerare. tin sa precizez ca in aceste zile am mai stranutat dar doar de data asta s-a provocat o noua sangerare.

in prezent sangerare e oprita, rana o simt ca ar fi pe interior, nara stanga...destul de sus.

intrebarile sunt:
- e o situatie intalnita des? cat de ingriorator sa fie? dorinta mea ar fi sa vad un medic dar mai dureaza un pic pana apar in sistemul britanic (vreo 2 saptamani...cel putin) si in momentul asta o consultatie m-ar costa enorm de mult.

- ce sa fac in continuare? sa incerc vreun fel de unguent? pastile? cand mi se mai infunda nasul, sa il suflu? sa mai incerc sa curat? din cauza climei un pic diferite de aici imi curge nasul destul de mult deci...e o problema de care nu prea pot scapa.

- una din cele mai mari griji e sa nu generez vreun fel de infectie, ce ar trebuii sa fac pentru a incerca sa nu se agraveze aceasta leziune?

exact ca la doctor am incercat sa fiu cat de explicit se poate si sa furnizez cat mai multe detalii, sper ca informatiile sunt suficente.

multumesc.
1 comentarii
1
29-05-2019, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu mai umbli in nas cu servete;e, , betisoare si degete
cauti plafar sau magazin alimentar si ei picatri Uleioase pentru nas.. cu Glicerina, Vit E VIt A si pui cat mai des paan se inmoaie crustele si o sa se elimine singure
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: