Sangerari si dureri ovariene

07-06-2012
Biancaaaa
Nu este medic/terapeut
Biancaaaa
Buna ziua, va deranjez si eu cu o problema urgenta. am avut un contact neprotejat, desi renuntasem la anticonceptionale. AM luat totusi pastila de a2-a zi pentru orice eventualitate. A trecut deja o saptamana de cand am luat pastila de a2-a zi si acum am inceput sa am scurgeri maronii si dureri la ovare ingrozitoare. Nu inteleg ce am. Mi s-a mai intamplat sa mai am scurgeri in primele luni cand am luat anticonceptionale, dar acestea au incetat de mult. Sunt foarte speriata, mai ales ca nu pot ajunge momentan la un medic, abia saptamana viitoare pot. Va rog frumos sa ma ajutati! Va multumesc!
3 comentarii
0
07-06-2012, ora 23:57
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Citeste prospectul la ceea ce ai luat tu si te vei lamuri.
0
08-06-2012, ora 01:47
Biancaaaa
Nu este medic/terapeut
Biancaaaa
l-am citit deja, stiu efectele adverse, dar menstruatia de luna trecuta (care a fost acum 2 saptamani) m-a tinut numai 3 zile si in mod normal ma tine intre 5-7zile. Sunt ingrijorata
0
10-06-2012, ora 12:02
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ce ti se intampla este din cauza pilulei de a doua zi, practic nu poti face nimic. Pentru durerile de ovare sa iei antiinflamatoare- clasicul paracetamol ori ibuprofen ori supozitoare carpicon. Menstruatia in lunile viitoare nu va mai fi regulata, asa ca ai grija intrucat nu-ti vei mai putea calcula perioada fertila. Sa nu mai iei anul acesta iarasi pilula de a doua zi. O poti lua o data la minimum 6 luni, insa cel mai bine niciodata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.