Sanse sa raman insarcinata?

23-12-2018
Maybeidk
Nu este medic/terapeut
Maybeidk
Buna seara! Pe 21.12.2018 am avut primul contact sexual. Am 21 de ani. Greseala mea, a fost neprotejat. Dezvirginarea a avut loc în 3 faze in asa fel incat sa nu ma doară. La a 3 a faza el si-a dat drumul in afara vaginului meu însă nu stiu daca a mai introdus-o după sau nu, nu mi-am dat exact seama cand a ejaculat dar sigur a fost afara. Se poate sa raman insarcinata daca a introdus-o după din nou? Are vreo importanță ca am urinat la maxim 30 de minute de la ultimul contact? Mai are rost sa iau pastila de a 2 zi dupa 72 de ore ?alte metode contraceptive? Am avut ciclu menstrual pe data de 01.12, ciclu neregulat deci eram la o zi diferența de perioada de ovulatie.
2 comentarii
0
23-12-2018, ora 09:03
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Protecția te scapă de emoții.
Nimeni nu poate ști sigur dacă poți fi însărcinată. Pastila de a doua zi îşi dovedeşte eficienţa dacă este luată cât mai repede după contactul sexual neprotejat. De obicei, se recomandă administrarea primei doze în primele 24 de ore, apoi la 12 h distanţă trebuie luată şi cea de a doua.
Un test de sarcină poate dovedi dacă ești însărcinată de-abia la 2-3 săptămâni de la contact. Poate ai noroc de data asta, dar pe viitor ai mai multă grijă.
0
23-12-2018, ora 13:54
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Liniștiți va nu sunteți însărcinată ziua maxima a ovulației a fost 14.12 și următoarele 3 zile după deci 17.12.In data de 21 nu mai este ați la.ovularie!
Data viitoare folosiți metode contraceptive.
Sărbători fericite!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •