Posibila sarcina?

09-02-2020
Andreeacrt26
Nu este medic/terapeut
Andreeacrt26
Luni dimineata la ora 7:20 am avut un moment intim cu partenerul meu si nu era protejat nu a fost o penetrare pe deplin el doar m-a atins si a incercat penetrarea dar m-am retras, a apucat sa bage doar putin “varful” azi e duminica, nu am avut niciun simtom de sarcina mi-a fost teama de o presupusa sarcina, joi am luat pastila de a 2-a zi Ella One adica la 3 zile si cateva ore de la asa zisul act. mi-am intrebat partenerul daca a fost macar umed adica sa aiba acel lichid ca la femei in momentul excitatiei si el a zis ca nu dar mna nustiu. mi-e teama si asta a fost in a 14-a zi a ciclului menstrual, as vrea sa fac si un test de sarcina vineri sau luni adica pe 17.02, este vreo sansa de a ramane insarcinata ?
Vreau un raspuns cat mai rapid, multumesc
(Scuzati exprimarea si/sau greselile de scriere)
2 comentarii
1
09-02-2020, ora 11:15
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua

Din ceea ce descrii exista un risc (mic, dar exista) de a ramane insarcinata.
Testul de sarcina este relevant la 2-3 saptamani de la producerea sarcinii.

Semnele de sarcina apar la cam 3-4 saptamani.

Este destul de clar, din ceea ce scrii ca nu cunosti mare lucru despre conceptie, sarcina etc.

Este esential sa intelegi ca singura care te protejeaza si te ingrijeste este TU! Daca tu nu ai grija de tine, de sanatatea si corpul tau cine crezi ca o va face. Stii cati copii poarta numele "doar putin" sau "doar varful"?

Iti recomand cu caldura sa te informezi corect si temeinic, din surse medicale, profesioniste, despre sex si sexualitate si sa inveti sa utilizezi corect masurile contraceptive (prezervativul)
1
09-02-2020, ora 18:40
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Așa cum ți-a spus și colegul meu poți face un test de sarcină cam după 2-3 săptămâni, dar și atunci trebuie repetat pentru mai multă siguranță.
Pentru a nu te mai întâlni cu astfel de situații mergi la un control ginecologic și cere medicului informații în ceea ce privește activitatea sexuală, pentru că totdeauna e mai ușor să previi decât să vindeci.
Adaugă un comentariu / răspuns

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.