sarcina 22 saptamani si analizele

11-05-2009
veronicavirna
Nu este medic/terapeut
veronicavirna
Va rog sa imi interpretati si mie aceste rezultate:TGP 13 u/l, TGO17u/l iar colesterol 262.nu stiu ce sa fac si ce e in neregula pt ca mi s-a spus sa iau URSOFALK si am crezut ca poate o sa mai scada colesterolul dar vad ca nimic.Va rog frumos daca poate cineva sa-mi dea un raspuns.
3 comentarii
0
11-05-2009, ora 21:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune, doar colesterolul este foarte putin marit.Lasa-l in pace pana dupa ce nasti, nu avea acum grija lui, te vei ocupa de el mai tarziu. Nu lua medicamente decat pentru sarcina sau probleme ce trebuie neaparat tratate.Grija ta cea mai mare acum este sa te alimentezi normal pentru a avea un copil sanatos si sa iei cat mai putine medicamente.Cum ai stat pana acum cu acest colesterol mai poti sta cateva luni caci nu se va intampla nimic.Deci sfatul meu este sa-ti cauti numai de evolutia sarcinii si nu lua medicamente fara rost acum, in situatia ta.Numai bine!
0
11-05-2009, ora 21:55
veronicavirna
Nu este medic/terapeut
veronicavirna
multumesc pt raspuns.dar as vrea sa va mai intreb ceva:de ce doctorul mi-a spus totusi sa iau ursofalk la ce ajuta?daca ar fi dupa mine nu as mai lua nimic.Multumesc inca o data.O seara buna!
0
12-05-2009, ora 19:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ai prospectul de la Ursofalk pe net. Probabil ca ai calculi cu colesterol la vezicula biliara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste în timpul sarcinii (obligatorii, opționale, recomandate)
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •