sarcina cu probleme

30-08-2011
Cdp diana
Nu este medic/terapeut
Cdp diana
Buna ziua, sunt insarcinata in 18 saptamani si in urma ecografiei facuta ieri mi s-a apus ca am sarcina fixata foarte jos. Am fost si la medicul meu ginecolog la control, unde mi-a confirmat acelasi lucru...! Mi-a recomandat repaus si atat, doar mi-a schimbat prenatalele; eu luam centrum, el mi-a dat natalvit. Intrebarea mea este: de ce nu mi-a dat tratament, ceva, daca am asa probleme grave cum zice ?? Ce se ia in asemenea cazuri? Recomandati-mi dumneavoastra, ce sa face in asemenea cazuri! Multumesc
3 comentarii
0
30-08-2011, ora 16:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sarcina fixata jos poate foarte bine evolua normal, e o sarcina normala ca evolutie, nu se da un tratament special pentru acest caz..doar vitamine - spui ca deja ti-au fost recomandate -si trebuie sa nu faci efort mare, prelungit [ nu alerga, nu sta ore intregi in picioare, nu ridica greutati [ copii in brate, galeti cu apa, sacose grele, mobila etc ], atentie la relatiile sexuale si trebuie periodic [ la 2 luni ] sa mergi la medicul ginecolog la control. Deci nu e oproblema grava, ai grija de tine.Daca apar complicatii - sangerare vaginala, dureri / contractii uterine/ abdominale mergi imediat la ginecolog...
0
30-08-2011, ora 16:26
Cdp diana
Nu este medic/terapeut
Cdp diana
In legatura cu relatiile sexuale, nu mi-a zis nimic.credeti ca ar fi cazul fara contact sexual pana la nastere??? Va multumesc mult pt raspuns, mi-ati ridicat moralul foarte mult!!!! Multumesc inca o data
0
30-08-2011, ora 18:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Poti avea contact sexual, dar cu atentie..nu prelungit, nu repetat, cu orgasme multiple..penetrare partiala.in sfarsit, in asa fel incat sexul sa nu fie o trauma pentru tine si pentru copil...partenerul tau sa se controleze si sa va protejeze..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Săptămâna 18
  •