Sarcina sau dereglare hormonala?

20-02-2016
User221
Nu este medic/terapeut
User221
Am avut contact sexual 2 zile la rand si prietenul meu si-a dat drumu in mine dupa care am luat pastila conform prospectului (prima a fost la 40 de ore a doua la 12h). Ulterior, dupa a doua pastila, la 24 de ore am avut iarasi contact neprotejat. Dupa toata chestia asta, mi-a venit (reactie in urma postinorului) iar in ultima zi de sângerare am avut iarasi contact sexual. Mentionez ca toate au fost neprotejate.au trecut 12 zile de la ultimul contact sexual si eu am problema in sensul ca ma dor foarte tare sanii si sunt mariti in volum si foarte sensibili. Cateva zile am avut si durere de ovare insa acum parca a disparut. Nu am facut test pt ca in mod normal nu ar avea ce sa iasa, e un timp prea scurt. Poate fi o simpla dereglare hormonala sau este vorba de o sarcina?
5 comentarii
0
21-02-2016, ora 11:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Exista femei care au ramas inarcinate la menstruatie.

Pot fi si dereglari de la bomba de hormoni care e pilula de a doua zi.

Nu va ramane decat sa asteptati si sa va protejati de fiecare data daca nu va doriti sarcina.
Puteti ramane insarcinata de la 1 la 31 ale lunii.
0
21-02-2016, ora 11:37
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
In ritmul acesta puteti sa va ganditi la numele copilului. Ce credeti ca se va intampla daca veti continua asa?
Pastila de a doua zi protejeaza pentru actul sexual initial, ultimul nu mai este "acoperit". Pastila de a doua zi nu poate fi folosita ca masura contraceptiva principala ci ca solutie de exceptie/urgenta.
In momentul acesta nu se poate spune din ce cauza aveti simptomele: pot fi cauzate de sarcina sau de dereglarea hormonala indusa de pastila de urgenta.
Asteptati inca o saptamana si pe urma, indiferent daca menstruatia apare sau nu faceti un test de sarcina.
Apoi va recomand un control ginecologic si stabilirea masurilor contraceptive corespunzatoare.
0
21-02-2016, ora 15:09
User221
Nu este medic/terapeut
User221
Am facut astazi doua teste de sarcina si au iesit negative. Mai astept inca o saptamana si am sa repet testul. Va mulţumesc.
0
23-02-2016, ora 13:53
User221
Nu este medic/terapeut
User221
Astazi mi-a venit menstruatia. Am insa dureri pelviene destul de incomode si sanii umflaţi, insa nu la fel de dureroşi. E suportabil. Insa culoarea sfarcurilor pare inchisa. Credeti ca m-as putea linişti partial macar ca nu e vorba de o sarcina? Voi repeta oricum testul dupa terminarea menstruaţiei, insa as vrea sa mai aud si alte păreri.
0
23-02-2016, ora 13:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Este posibil ca starile descrise sa fie un indiciu al efectului pastilelor, care, asa cum am mai scris, produc un dezechilibru hormonal puternic; de aceea ele trebuie folosite doar ca masura de urgenta. Daca starile nu trec dupa incetarea menstruatiei mergeti la un control ginecologic.
Gasiti solutii alternative pentru contraceptie ca sa nu mai treceti prin astfel de situatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.