Sarcina sau menstruatie neregulata?

21-01-2012
florina7
Nu este medic/terapeut
florina7
Ultima data mi-a venit ciclul pe 24 noiembrie.. Am 17 ani si niciodata nu l-am avut regulat, in schimb de data aceasta am dureri de sani (mai ales sfarcurile) si o sunt cam irascibila si nu ma simt prea bine in general.. Nu cred ca e posibil sa fiu insarcinata, avand in vedere ca ne-am jucat (cu haine pe noi). ce-as putea sa fac? Sa astept sa imi vina?!
9 comentarii
0
21-01-2012, ora 18:23
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Mergi la ginecolog si vedeti daca ai indicatie de tratament cu anticonceptionale orale. Daca nu vrei sa iei tratament contraceptiv atunci macar sa te consulte si sa vada daca ai probleme cu ovarele etc
0
21-01-2012, ora 18:33
florina7
Nu este medic/terapeut
florina7
Multumesc frumos! Nu poate fi vorba de o sarcina totusi, nu?
0
21-01-2012, ora 18:46
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Daca exista posibilitatea sa fi avut un contact intim in care sperma prietenului tau sa ajunga in vagin atunci poti fi. Cel mai simplu e sa cumperi un test de sarcina de la farmacie (costa maxim 20 lei) si ai raspunsul imediat.
0
21-01-2012, ora 18:49
florina7
Nu este medic/terapeut
florina7
Avand in vedere ca el avea blugi si eu colanti nu cred ca se poate, nu?
0
22-01-2012, ora 13:55
Criss_uritu
Nu este medic/terapeut
Criss_uritu
Scriu aici pt ca nu observ de unde se deschide subiect nou, poate citeste cineva.
O menstruatie prea frecventa este patologica?
Am 43 de ani, pana... recent a fost f regulata, la 28 de zile, ultimele doua menstre au fost la 2 respectiv la 3 saptamani si nu pricep de ce. Practic la un moment adiacent ovulatiei a inceput o sangerare, fara nici un simptom cunoscut, crezand ca ar fi o sangerare de ovulatie (de asemeni neobisnuita la mine). A durat cateva zile bune, imi dadea mai degraba impresia unei hemoragii decat menstra normala, in acest interval am avut si o migrena, iar tensiunea era mai scazuta decat o aveam obisnuit.
0
22-01-2012, ora 16:47
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Trebuie sa mergeti la ginecolog daca se repeta sangerarea anormala. In functie de ecografie si cantitatea de sange pe care o pierdeti, se va decide daca e necesar sau nu curetaj biopsic /tratament cu progesteron.
0
22-01-2012, ora 22:10
crish
Nu este medic/terapeut
crish
cel mai bine este sa mergi la ginecolog, durerile de sani nesuportabile nu este ceva normal
0
23-01-2012, ora 16:39
lory80
Nu este medic/terapeut
lory80
am 31 ani si, si dintotdeauna am avut o menstruatie haotica., data difera de la luna la luna de ce?se muta data cu o saptamina mai tirziu doua chiar si trei si tot asa.daca imi poate raspunde cineva, care e motivu si ce as putea face ?va multumesc
0
26-01-2012, ora 14:26
anacorina
Nu este medic/terapeut
anacorina
buna am nascut in 20 august in noiembrie am avut ciclu dar de atunci asta este a doua luna si nu mi-au venit..ce pot sa am am fkt sex neprotejat dar nu a lasat in mine si testul este negativ.va rog sa raspunda cineva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  •