sarcom kaposi

17-02-2014
stanescu george
Nu este medic/terapeut
stanescu george
Buna ziua, soacrei mele i s-au extirpat pana acum trei formatiuni tumorale. Rezultatul examenului histopatologic este: leziune cutanata nodulara neincapsulata bine delimitata caracterizata microscopic printr-o proliferare tumorala de celule alungite de tip fibrolastic cu polimorfism citonuclear redus si mitoze atipice rare dispuse in fascicule scurte; in cuprinsul acestei proliferari se evidentiaza spatii cu aspect de fante ocupate de hematii precum si zone cu aspect angiomatos. Se asociaza prezenta la periferia tumorii a unui infiltrat inflamator limfo-granulocitar de intensitate redusa precum si vase capilare ectaziate si focal depozite de hemosiderina, transe chirurgicale libere.
Diagnostic: aspectul microscopic este sugestiv pentru diagnosticul de sarcom kaposi
Teste imunohistochimice: CD31 pozitiv (+), Ki 67 pozitiv in mai putin de 10% rata mitotica redusa.
Ce credeti ca trebuie sa facem in continuare si ce tip de tratament va urma tinand cont ca bolnava sufera de diabet si hipertensiune? Va multumesc
3 comentarii
0
17-02-2014, ora 16:00
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Pe privat va pot face o recomandare concreta.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
18-02-2014, ora 08:33
stanescu george
Nu este medic/terapeut
stanescu george
Astept recomandarea d-voastra pe email -* unde puteti sa imi scrieti si un numar de telefon la care sa va contactez. Va multumesc, Stanescu George


(*modificat de admin)
0
11-07-2014, ora 20:54
sebesului
Nu este medic/terapeut
sebesului
buna ziua,
si eu am o matusa care sufera de sarcom kaposi, i-a afectat piciorul drept pana sus si-i foarte umflat. a facut citostatice dar nu se desumfla si nu mai poate urca nici o treapta.a tratat cineva aceasta boala altfel decat cu citostatice si radioterapie?
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Sarcom Kaposi

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: