Scabie

08-08-2019
Ellenis_
Nu este medic/terapeut
Ellenis_
Buna seara, acum o saptamana am fost diagnosticata cu scabie.am urmat tratament 5zile cu o crema pe baza de sulf 10% seara, iar pe leziuni am aplicat o alta crema preparata-n farmacie(terbinafina, mometazon si biazol daca zic bine) iar bebelusului meu de 8luni preventiv i-a fost prescrisa o crema benzoat de benzil.dupa aceste 5zile de aplicare tratament in cazul meu, fac 5 si dupa voi mai aplica alte trei.in cazul celui mic si al mamei pt ca si ei i-a fost prescris tot preventiv acelasi tratament ca si celui mic, schema este 3zile tratament, 5 pauza si inca o aplicare. In cursul zilei de azi am aflat ca si un nepotel cu care am dormit a luat scabie. Urmeaza aceeasi schema de tratament ca si cel mic al meu.benzoat de benzil si pe leziuni aceeasi crema preparata-n farmacie.am uitat sa precizez, celui mic i-au aparut 2-3bubite dispersate, care s-au uscat destul de repede, cred ca de a doua zi. Intrebarea este, daca celor din jurul meu cu care am venit in contact direct (mama care in toata aceasta perioada in care am urmat tratamentul a stat la mine, deci un contact apropiat, si parintii nepotelului) si care au urmat si ei preventiv acelasi tratament, le mai poate aparea daca pana acum n-au niciun simptom? Adica se poate sa fie de-abia de-acum inainte pt ei perioada de incubatie?intre timp eu si cei mici sa terminam tratamentul si lor sa le apara abia si astfel sa ne reinfectam? Sau aplicand tratamentul practic este ca o bariera de protectie si nu mai pot contacta boala nici acum, nici peste 2-3-4saptamani? Aveti idee cat timp sunt contagioasa din momentul primei aplicari de tratament?va multumesc!
1 comentarii
0
11-08-2019, ora 14:05
drscab
Nu este medic/terapeut
drscab
Salut.Pot sa te ajut cu succes.Am aceeasi problema ca si tine, m-am chinuit cam o luna pana ma umplusem de bube si eram pe punctul de a ceda psihic.Insa pe 1 August ingerasul meu pazitor mi-a daruit leacul salvator.Am plins si i-am multumit ca mi-a deschis mintea, mi-a dat iar sansa sa sa fiu iar cum am fost.Acum sant superbine chiar imi vine sa rad.Nu am timp sa scriu, cel mai bine pe telefon:0728416757 Adi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: