Scabie

03-10-2016
bulgaru1971
Nu este medic/terapeut
bulgaru1971
Buna,
Va rog, am nevoie de un sfat:
_locuiesc cu o prietena care a primit diagnostic:scabie
Ce trebuie eu sa fac?
Va multumesc mult.
3 comentarii
0
04-10-2016, ora 08:24
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Trebuie sa efectuati acelasi tratament cu partenera ; daca mai aveti alte persoane care locuiesc cu dvs trebuie si ele sa faca acelasi tratament, in acelasi timp.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie,
medic primar dermatolog
0
05-10-2016, ora 23:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Scabia e o insecta. Mergeti la Dermatolog pentru tratament. Fiarta lenjeria intima si de pat, hainele, incaltamintea puse in saci cu spray de insecte 2 saptamani. Cititi pe net articole despre asta. Informati-va. Bubitele trec cam intr-o luna. Faceti tratamentul cum a zis doctorul cati locuiti cu d-ra.
0
04-11-2016, ora 20:10
alesya99
Nu este medic/terapeut
alesya99
Buna seara! Va rog mult un sfat Am intrat in contact cu o persoana cu scabie.medicul de familie mia recomandat benzoat de benzil 3seri la rand. Dupa 3 zile am mers la dermatolog si mia dat calamine si zyrtec. Sotul si copii nu au avut nimik dar doctorul mia recomandat sa le dau si pe ei doua seri cu benzoat. Mie insa miau aparut iar niste bubite care ma maninca. E posibil sa ma fi reinfectat? Oare ar trebui sa mai folosesc si eu o seara benzoatul precizes ca astazi este a doua seara pentru copii cu benzoat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: