Scabie + Benzoat de benzil.

75 comentarii 1 2 3
1
18-04-2012, ora 13:43
morutan bianca
Nu este medic/terapeut
morutan bianca
Buna ziua, va scriu in legatura cu mama mea, a fost anul trecut diagnosticata cu fenomenul raynaud, si mai nou anul acesta cu hepatita c, mai are si alte bolii, pe langa :spondiloza cervico-dorso lombara cu radiculatii, hipotensiune arteriala, hipetrigliceridemie, insuficienta mitrala grad 1, insuficienta tricuspidiana stadiu 1, flocoane vitreene.Ogramada, am tot cautat si nu ma prea pricep la tratamente medicamentre naturiste, pe baza de plante, i-a dat doctorii sa ia pe putin 14 medicamente pe zii, si ma ingirjoreaza, prea multe nu au un rezultat prea bun si dauneaza organismul, daca va rog si stiti medicamente naturiste, care au rezultate, sa imi spuneti, m-s uitat pe internet si majoritatea diagnosticurilor au factori comuni de ex.vitamine, omega3 etc.va multumesc anticipat
1
23-10-2012, ora 02:06
Singu
Nu este medic/terapeut
Singu
Buna dimineata! Am o problema destul de serioasa, ma lupt cu scabia de o luna si jumatate dar fara nici-un rezultat...Am fost si la un medic dermatolog unde mi-sa consiliat un tratament (Piretrina timp de 3 zile o singura aplicare seara, Locoid Lipocrem 0, 1% si Xyzal 5mg timp de 10 zile) care din pacate nu a avut nici-un efect...Am ajuns in pragrul disperari, dorm cate 3-4 ore pe noapte...Ma poate ajuta cineva cu un sfat legat de un tratament eficient???Va rog din suflet sa ma ajutati simt ca o iau razna, mentionez ca hainele si lenjeria au fost spalate zilnic la 90 de grade si inainte de a ma folosi de ele le-am calcat...
Eu mai stau cu Mama in casa si pana acum nu a dat nici-un semn de imbolnavire, pot sta linistit in privinta ei sau exista riscul sa fi luat si ea???imi este teama ca boala sa nu o afecteze si pe ea tinand cont ca are o varrsta destul de inaintate si cateva probleme de sanatate(Diabet, Icter mecanic si Tensiune ridicata) si din cate am inteles exista riscul sa apara complicatii la o persoana cu problemele sale...
PS: Care este timpul de incubatie al scabiei???Si prin ce fel de contacte se transmite boala???



Va multumesc.
1
13-12-2012, ora 02:36
vadim93
Nu este medic/terapeut
vadim93
sunt student si am luat de undeva scabie, folosesc benzoat de benzil deja de doua zile dar e tot mai rau, pe piele au inceput niste eruptii, pielea se usuca si crapa intre degete ce sa fac deoarece duc un mod de viata foarte activ si intilnesc foarte multe persoane zilnic pe care nu doresc sa le molipsesc, exista alte preparate pe care le pot folosi fara a dauna pielii?
1
21-12-2012, ora 10:25
mafia7781
Nu este medic/terapeut
mafia7781
Buna ziua. Baietelul meu de aproape 8 anisori a fost diagnosticat cu scabie de doamna dr. Serb Daniela. Se pare ca a luat-o prin contac interuman de la soacra mea, impreuna cu care a dormit cateva nopti. Pentru noi, adultii, chiar daca nu am prezentat simptome pana acum, ni s-a prescris benzoatul de benzil aplicat pe piele timp de 3 seri consecutiv. La terminarea tratamentului facut baie, schimbat lenjeria de corp si pat, hainele albe fierte iar cele colorate intoarse pe dos, aplicat insecticid, tinute timp de 5-7 zile in sac iar mai apoi spalate normal. Dupa 7 zile de pauza reluat din nou tratamentul de 3 zile pentru siguranta. Baietelului i s-a prescris un preparat pe baza de benzoat de benzil, Ketof 5 ml la culcare si in cele 7 zile de pauza Locoid crema. La o anume farmacie mi-au pregatit acest preparat cu crema de benzoat de benzil desi am inteles ca nu este eficient decat cu praf de benzoat. Va rog din suflet sa ma ajutati, mai ales ca preparatul il folosesc pe baietel!!! Se pregateste acest preparat doar cu praf de benzoat de benzil sau poate fi folosita si crema de benzoat in lipsa prafului???? Va multumesc si astept raspunsul dvs.
0
31-12-2012, ora 16:14
Andoni
Nu este medic/terapeut
Andoni
Buna ziua, sunt nou pe forum...am o intrebare domnule doctor(midorin42).Unde va pot trimite niste poze cu bubitele ce le am pe piele, ca sa imi spuneti daca e "raie" sau nu...va rog frumos din inima, sunt disperat! :(...ma puteti contacta -*
ASTEPT!!! :( :|



(*modificat de admin)
0
14-01-2013, ora 22:13
Andreea3333
Nu este medic/terapeut
Andreea3333
Buna seara domnule doctor ! In urma cu cateva zile a inceput sa ma manance corpul insuportabil, in special seara fara ca in locul in care era mancarimea sa apara vreo bubita, doar se inrosea locul si in scurt timp disparea acea roseala... timp de cateva zile tot asa am fost fara sa dau vreo importanta. Pana cand dupa scurt timp si cele 2 surori ale mele prezentau aceleasi simptome fara ca corpul sa prezinte leziuni doar o mancarime insotita dupa care roseala disparea. Mama speriata ne-a dus de urgenta la pediatrie, iar acolo doctorul pediatru a spus ca nu este sigura daca este scabie sau nu, ne spuse ca probabil este doar o alergie asa ca ne-a prescris o medicamentatie care era bazata pe : Claritine, vermigal, fluocinolon unguent si flagil... iar a-3-a zi sa venim din nou la control... Aceste medicamente nu si-au facut efectul...poate doar putin. Vazand toate acestea desi ne-a fost rusine ne-am dus la medicul de familie, acesta constatand ca avem scabie. Ne-a prescris tuturor Bioeel - unguent cu sulf 10%. Intradevar mancarimea a disparut dar nu in totalitate, desi seara dormim linistite fara sa apara vreo mancarime, doar rar. Schimbam lenjeriile de pat zilnic, cate 3, 4 ture de haine pe zi, iar cele murdare le spalam la 90 de grade, in fiecare zi facem baie si dupa aplicam crema. Dar totusi mama e disperata iar eu in acelasi timp confuza deoarece nu prezentam cum v-am spus bubite pe corp doar cand ne scarpinam, dar dispar dupa scurt timp. Nu ma contrazic cu doctorii dar nu cred ca este scabie, am vazut si am citit pe site-uri medicale cum arata... dar la noi nu este asa. Va rog sa ma ajutati numai stim ce sa facem.. aceasta mancarime tine deja de vreo 2 saptamani desi a inceput sa treaca, dar daca totusi ar fi scabie in cat timp trece? Sa folosim si noi benzonat de benzil ? Am auzit ca acesta este cel mai recomandat. Mi-e asa de rusine de toti. Numai stiu nici cum sa ma feresc de persoane sa nu le umplu si pe ele daca chiar ar fi scabie. In plus nu inteleg de unde am putut sa iau.. pentru ca suntem foarte igienici si nu umblam la oricine in casa.
0
07-12-2013, ora 09:31
daniela131
Nu este medic/terapeut
daniela131
Buna! Ce ati mai facut? V-a trecut pana la urma? Si eu sunt in aceeasi situatie acum si sunt disperata! Astazi am terminat tratamentul cu benzoat de benzil dar nu vad vreo ameliorare, in afara faptului ca nu ma mai mananca pielea f tare, doar ma furnica. Si in plus, mi-au mai aparut pe gat cateva pete rosii, ca o iritatie, nu stiu ce sa zic, iar pe maini niste bubite albe apoase. Oare nu si-a facut efectul? :( In primele 2 seri nu m-am spalat deloc, iar in a 3a, inainte sa ma dau crema, mi-am facut dus si mi s-a inrosit f tare pielea, imi aparusera si mai multe, dupa care m-am pus in pat in lejerie curata, fiarta. De astazi trebuie sa ma dau cu o alta crema, Triamcinolon. :( Sper sa treaca :(
0
05-06-2014, ora 13:38
andreiC21
Nu este medic/terapeut
andreiC21
Buna ziua, am fost diagnosticat cu scabie si de trei zile am tratament seara benzoat de benzil iar dimineata hidrocortizon, problem este, ca dupa aceste trei zile simtomele nu mi s-au ameliorat (adica mancrimea groaznica) precizez ca am si rinita alergica (daca ma afecteaza cumva).Multumesc!
0
26-07-2014, ora 10:38
pau84
Nu este medic/terapeut
pau84
Buna ziua!
In urma cu cateva zile am fost diagnosticati cu scabie atat eu cat si baietelul meu de 3 ani. Ni s-a recomandat benzoat de benzil, 2 aplicari cu dus dupa 48 de ore de la prima aplicare. Intre timp am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv. Conform prospectului, benzoatul se dministreaza la gravide, o singura data cu dus dupa 12 ore. Cate aplicari sa fac? Este suficienta o singura aplicare?
Va multumesc!
0
22-06-2015, ora 12:11
Cato
Nu este medic/terapeut
Cato
Buna ziua!
In urma cu 3 zile ( sambata) am fost diagnosticata cu scabie. Am inceput tratamentul cu Benzoat de benzil+ Advantan milk+ Claritine +regulile de igiena aferente. Practic, in aceasta seara va fi a 3-a zi de aplicare a benzoatului. Am constatat ca bubitele pe care le aveam pe corp dispar usor usor ( se cicatrizeaza) si nu imi mai provoaca senzatia de mancarime. Din pacate insa, imi apar altele, in regiuni diferite ale corpului. Este normal? Si daca da, la pot aplica punctual benzoat?

Va multumesc,
Madalina
0
09-08-2015, ora 13:18
niki66
Nu este medic/terapeut
niki66
buna ziua, am scabie si sunt disperat, nu stiu ce sa fac, , am fost la doctor cu doua saptamani in urma, iar doctorul a zis ca am scabie si a zis sa folosesc permetrin 5% am folosit si mia trecut, dar dupa doua saptamani a aparut iara, in acest timp am facut igiena corespunzatoare +spalat tot si calcat cu aburi, am calcat chiar si salteaua cu aburi, am dat si cu sprei de gandaci acum fac d2, 3, dusuri pe zi si ma schimb, acum dupa doua zile de tratament cu permetrin 5% ma mai lasat si disparut din petele si mancarimea pe care o aveam, dar a 3 zi a inceput sa ma furnice palmele si simpt ca merge ceva pe mine si din cand in cand simpt cate o intepatura in special dupa dus (fac dus si ma spal cu sapun cu sulf 10%) este o iluzie de a mea sau acarienii merg pe mine, , , astept raspuns va multumesc mult
1
16-05-2017, ora 14:17
zaraf
Nu este medic/terapeut
zaraf
Si eu m-am chinuit 6 luni cu tot felul de tratamente inclusiv cu leacuri babesti si intr-un final singura imbunatire a fost cu spray ul Super Kill Tox care contine permetrin. Am pulverizat continutul mai multor flacoane pe corp, cap, lenjerie si pat. Pentru ca imi aparuse si pe cap si fata am folosit samponul cu benzonat de benzil Dr Soleil antiparazitar si ptr corp crema cu benzonat.
0
30-06-2017, ora 21:56
marie-ta
Nu este medic/terapeut
marie-ta
La mine s-au inselat 3 dermatologi, nu am avut scabie. Am mers la un laborator din proprie initiativa si era cu totul altceva (o micoza). Observ ca nimeni n-a facut nici o analiza de pe piele, este foarte important pentru ca in absenta scabiei crema poate da reactii alergice.
0
05-09-2018, ora 15:57
turkishlady
Nu este medic/terapeut
turkishlady
Am urmat tratamentul cu ungent sulf 3 seri la rând, tratament medicamentos și mă mănâncă tot corpul ca la început. Mă trezesc cu mâncărimi intense pe picioare, tălpi și apoi corp / spate, cap - apoi apar blânde, se usucă, se formează cojite și apoi pete maronii - nu pot sa mă îmbrac în fusta ca este groaznic.
Mă dau cu usturoi și bicarbonat, apoi mă spăl cu otet.
Nu mai pot. Nici un efect.
Vreau sa ma internez în spital.
Aveți vreo părere mai buna care da roade ca sa scap de insecte - se înmulțesc foarte repede.
0
29-06-2023, ora 17:52
Aemilia
Nu este medic/terapeut
Aemilia
Bună ziua ! În urma cu 2 săptămâni am diagnosticați cu SCABIE( RÂIE) toată familia..la nr fiind 10 persoane...ne am făcut tratamentul Benzoat de benzil.. asta fiind dat și fetitei mele de 1 an și 6 luni...toți membrii familiei ne am dat 3 zile cu benzoat de benzil...a4a făcând baie, curățenie, dezinfecatat, haine bagate în saci și date cu spray de muște și hainele le am spălat la 60 de grade. Pe sotul și pe fiica mea încă iasa bubițe. Și ii mănâncă...am dat și cu oțet și cu spirt cu tot ce am citit pe net.. nu mai știm ce sa facem.
Întrebările mele ar fii : când ne dam seama ca am scăpat.
Ii normal benzoat de benzil la copii sub
La copiii sub 2 ani? Eu pe fiica mea am
dat-o o singura seara care după 12 I.am
făcut baie.
VA ROG ASTEPT UN RASPUNS PT CA NU MAI POT CU ASA CEVA. PUR SI SIMPLU INNEBUNESC SA DEZINFECTEZ ATATA. VA ROG UN RASPUNS !!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns
75 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: