Scaderi si cresteri de glicemie Rog Ajutor!

26-04-2021
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Buna ziua,

Am diabet de 2 ani si iau Glocophage RX de 500 mg, unul pe zi seara.
Problema mea de cand ma stiu este ca mi se face rau de foame, mananc repede ca sa imi revin din starea proasta si apoi imi creste glicemia.
Asta inca dinainte de a avea diabet, de cam 20 si ceva de ani in urma.
Am fost la 4 diabetologi si toti se fac ca ploua privind aceasta problema a mea. Problema este ca sunt si foarte obosita de la aceste scaderi si cresteri de glicemie.
Mananc 5 mese pe zi si glicemiile variaza de la 84 la 205.
84 si 90 si 101 am intre mese, inainte de gustari dar si dupa uneori.
La aceste valori eu ma simt foarte rau, fac crize de hipoglicemie.
Nu mai stiu incotro s-o apuc.
Am facut analizele acum cateva zile, glicemia 110 si glicozilata 6, 9.
Doctorul a zis inainte de rezultate ca poate ma scoate de pe Glucophage apoi s-a razgandit.
Probabil dupa ce a vazut glicozilata.
Nu stiu ce sa fac, nimeni nu imi spune, nu sunt multi in situatia mea. Nu reusesc nici sa slabesc din acest motiv, mi se face foame si mananc ca sa imi treaca. Nu merge cu un mar si seminte sau iaurtt la mine. Imi scade glicemia dupa ele, imi e foame.
Am observat ca daca mananc carne imi tine de foame, sau oua. Dar nu pot manca asa des carne si oua ca ma imbolnavesc. Mananc din fiecare cate putin si de 2 luni am scos dulciurile complet.
Nu stiu incotro s-o apuc. Sunt la al 4 lea diabetolog si toti la fel, ia glucophage, tine regim la revedere. Dar situatia mea e diferita de a celorlalti si ei nu vor sa inteleaga asta. Imi e rau si nu pot munci cu aceste scaderi si cresteri de glicemie. Acum sunt dupa pranz si deja sunt obosita.
Mai devreme am avut 110 si vedeam stele alllbe si ameteam, nu mai zic de nervozitate si foame.
As dori sa imi dea un sfat un medic sau cineva care este exact in situatia mea.
Nu de generalitati am nevoie, le-am auzit deja si nu ma ajuta.
Multumesc.
3 comentarii
0
30-07-2021, ora 12:52
Mirodenia3
Nu este medic/terapeut
Mirodenia3
Poate totusi imi raspunde cineva?
0
08-08-2021, ora 16:21
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Problema e cam simpla, ai scaderi de glicemie la ingerarea de carbo, de aia cand mananci carne iti tine de foame, incearca sa eviti cat poti din carbo si sa mananci ce are cat mai putini carbo, nu te imbolnavesti daca mananci carne, branzeturi degresate, iaurturi, 3 oua pe saptamana, salate, carne slaba fripta gen pulpa de curcan, piept de curcan sau pui fara piele, peste.

Ai hipoglicemii reactive cumva, adica pancreasu tau baga prea multa insulina in urma la carbo, si scade prea tare.
La carne si oua care nu au aproape de loc carbo, nu se stimuleaza insulina si deci nu mai ai caderile alea de glicemie.

Vezi si tu la cati carbo nu se mai intampla asta si limiteaza-te la mese cu acel nr de carbo care nu provoaca hipoglicemii. Alta solutie nu exista.
Asa se face, medicii sunt cum sunt, nu-si dau interesul.

Cel mai indicat e sa mananci carbo lenti adica produse cu indice glicemic mic ca sa stimuleze cat mai lent insulina chiar daca au carbo, insa daca si asa ai caderi, e clar.
Ei ti-au dat in mese un nr de carbo, dar daca nu-ti face bine, aia e, nu e bine ptr tine asa.
0
04-09-2021, ora 12:25
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Acuma ti s-a raspuns dar nu mai raspunzi tu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.