scarlatina cu laringita

13-03-2012
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Baietelul meu a fost diagnosticat cu scarlatina, o forma mai usoara, a luat-o de la gradinita, a si fost confirmat cazul.
A avut febra 38, 2 zile pete rosii abia vizibile pe abdomen si spate, limba zmeurie, rosu in gat si o tuse seaca.Face tratament cu ospen, ibalgin si fixotide-aerosoli- tratament indicat de medicul pediatru.Tratamentul il facem de vineri, febra mai face uneori pana la 37, 5(rectal) dar nu scapam de ragusala si tuse uscata.L-am mai dat cu albastru de metilen si nu stiu ce sa-i mai dau pentru gat, stiu ca-l doare fiindca nu prea mananca hrana solida.
Azi dimineata mi-am vazut si eu limba incarcata, alba, uneori am dureri la inghitire, am dureri la urechea dreapta si ma doare ganglionul de sub ureche iar pe maini am pete mici rosii.Ma gandesc sa ma duc azi la medicul de familie sa ma vada. si sa-mi fac un exudat.
Vreau sa stiu daca ospenul ii poate trata laringita, sau trebuia sa i se administreze de la inceput penicilina?
4 comentarii
0
13-03-2012, ora 10:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu prea inteleg de ce cautati alta cauza laringitei ????
nu va este suficient ca are scarlatina ???
cred ca e cazul sa cititi atent aici
http://www.desprecopii.com/info-id-1760-nm-Scarlatina.htm
sa stati linistit acasa si sa alimentati si sa hidratati corect copilul !!!!
0
13-03-2012, ora 13:06
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
multumesc pentru mesaj d-le doctor, ma scuzati dar de cand a inceput anul o tot tinem in laringite si amigdalite iar scarlatina e cireasa de pe tort.
0
13-03-2012, ora 13:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalitele si laringitele.. pot fi rezultatul unei alimentatii incorecte si a refluxului gastri care prin aciditatea sa.. irita faringele, laringele. duce la scaderea imunitatii locale..
trebuie exclus din alimentatie pentru 3 luni..
tot ce tine de fructe citrice, bauturi acidulate, sucuri, mancare acra, bors. otet, muraturi
0
15-02-2018, ora 06:06
ana camelia
Nu este medic/terapeut
ana camelia
Buna dimineata, am si eu o problema, am fost foarte racita in ultimul timp, am ramas cu o tuse cu insuficienta la inghitire si respiratie greoaie.Am fost din nou la medic, am descoperit la orl-ist ca e vorba de o laringita, mi s-a prescris tratament cu Ciprinol, Claritine, Medrol si pastilute de supt Tugriss si sirop Stodal.Aseara insa mi-a fost si mai rau, mentionez ca am avut alergie la unele medicamente(zinat) in trecut, va rog sa ma ajutati cu un sfat...multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.