scaun cu mucus si sange (uneori sub forma de cheag)!

01-12-2011
gaby80
Nu este medic/terapeut
gaby80
Buna ;sunt noua pe acest forum si as vrea un raspuns sau un sfat de la cineva care a avut sau are aceleasi simptome pe care le voi scrie mai jos, sau de la un medic de pe acest forum.
Am observat de o perioada de timp sange si mucus in scaun.Vreau sa spun ca am fost operata in ianuarie 2011 de cancer de col uterin st 1b1 si am facut 28 de sedinte de radioterapie externa si 4 sedinte interna;nu am avut probleme atunci, doar ca aveam zile cand ma constipam ;apoi in iulie a trebuit sa ma operez iarasi pt ca am facut un limfocel in partea stanga a pelvisului care ulterior s-a transformat in hematom si a trebuit operat.
Dupa operatie am avut o perioada in care ma constipam destul de des desi consumam lactate si lichide, apoi cateva zile am simtit o jena asa ca si cum ma zgaria cand mergeam la baie;apoi a trecut. si am vazut si cate un pic de mucus in scaun.;iar cand eram f constipata vedeam pe hartie un pic de sange si mai luam ceva produs laxativ care mi-l daduse la spital, uneori.
Acu vreo luna am observat cate un pic de sange in scaun si acel mucus ;apoi azi am vazut sange inchegat.Acu pot sa zic ca ies normal cu scaunul, uneori e mai solid asa, dar nu mai sunt asa constipata ca inainte, nu am dureri cand merg la baie.
Am mai citit pe forum ca poate fi din cauza radioterapiei sau a antibioticelor de ex, cand am fost operata in iulie am stat 28 de zile in spital timp in care am facut antibiotice de 3ori/zi.

Am uitat sa zic ca am intrebat dr de familie si a zis ca poate fi de la hemoroizi sau radioterapie, sa stau linistita.;numai ca mi-e greu sa stau linistita.

VA ROG FRUMOS SA MA AJUTATI CU UN SFAT !!!!!!!!!!!!POATE UN MEDIC DACA S-AR PUTEA.
VA MULTUMESC.
5 comentarii
0
01-12-2011, ora 22:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Oricine responsabil ti-ar recomanda cu siguranta: colonoscopie! Restul investigatiilor, inclusiv imagistice, de tip CT (desi nu cred ca e indicat in cazul tau, pentru asta), RMN etc nu au claritatea aceea care sa te linisteasca 100%.
Nu-ti fie teama, nu-i asa de neplacut precum se tot spune, poti fi adormita cu Dormicum.
Orice sangerare si mai ales cu cheag e semn clar ca tb investigat colonul si poate chiar partea superioara a tubului digestiv, nu e de amanat. Mai ales ca sa nu mai stai cu ganduri stresante - sunt cele mai nocive.
Sanatate deplina si sper ca in urma investigatiei si fie intr-adevar vorba de hemoroizi sau altceva trecator, fara semnificatie!
0
01-12-2011, ora 23:22
gaby80
Nu este medic/terapeut
gaby80
Pt teodora m

Mersi mult pt sfat, sunt o persoana f pesimista si cand apare asa cate ceva ma gandesc mereu numai la rau, sunt f stresata si mi-e frica de nu mai stiu ce sa fac.
0
02-12-2011, ora 14:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scumpo,
Te inteleg perfect, stiu ce inseamna investigatii, asteptarea rezultatelor etc, , ,
Eu ti-am spus ca asa este normal sa procedezi, tocmai pentru a elimina absolut orice stres. Nu trebuie sa te gandesti la rau, ci mereu la bine, la cum sa ajungi iar la bine. Asta trebuie sa-i "spui" creierului tau cu toata convingerea, ca daca in minte e pesimism, e si in corp, daca e bine in minte si corpul altfel lucreaza. Poate ai numai hemoroizi interni, poate e ceva absolul banal si trecator, dar de ce sa lasi ceva neinvestigat si sa stai cu stresul ascuns?
Fa-o si pe asta si fii mandra ca ai mai bifat o realizare!
Sa mai scrii ce ai mai facut daca ai stare si rabdare.
Tin pumnii si numai bine!
0
02-12-2011, ora 15:19
gaby80
Nu este medic/terapeut
gaby80
Pentru d-na Teodora,

va multumesc pt incurajari si o sa revin cu un raspuns, sa vad cat de rapid voi avea unul pt ca nu sunt in tara si aici, , afara" e destul de greu tre sa astepti mult pana cand se hotarasc doctorii sa te trimita undeva;mai ales cand vad ca esti, , roman".sanatate multa si mai vorbim.
0
02-12-2011, ora 15:49
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa nu te lasi, sa fii ambitioasa si sa fii constienta ca orice, ORICE boala are un leac daca esti determinata sa o afli! Si nu te gandi la aceasta colonoscopie decat ca la o analiza de rutina.
Poti sa-mi scrii si mesaj privat, mie imi tot apare ca ai sters pagina asta si cu greu am intrat sa-ti vad mesajul aici.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •