Scaun cu pete de sange + poza

01-01-2012
SergiuPopescu
Nu este medic/terapeut
SergiuPopescu
Buna ziua. Astazi dupa ce am fost la toaleta am observat ceva sange in scaun. E prima data cand patesc asta.cu toate ca ma uit tot timpul la scaun sa nu fie cu sange. Am atasat o poza poate ma lamureste cineva daca este ceva grav...vreo problema de la stomac sau ceva la intestine. Mentionez ca am si o mica gastrita...poate e vreo legatura. Va multumesc anticipat si astept un raspuns.Sarbatori fericite !

Aici este poza http://imagehosting.nu/?v=dakik.jpg
3 comentarii
0
02-01-2012, ora 10:45
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Gastrita nu este mica sau mare. Ar trebui vazut daca este provocata de helicobacter pylori.
Sangele este la inceputul, sfarsitul sau amestecat in scaun? Nu ma uit la poza : J
Daca este la sfarsit, poate fi de la hemoroizi.
Cu cat este mai gelatinos si mai spre negru, inseamna ca vine mai de sus, dinspre stomac. Cu cat este mai lichid si mai rosu, este mai aproape de rect.
Ai cumva alternante de diaree si constipatie?
Si in primul rand esti sigur ca este sange? Urmareste daca mai faci.
Pune ziare intr-un lighean si fa acolo, ca sa poti vedea mai bine.
Dupa aceea, sa te dezinfectezi bine pe maini (si ligheanul), ca sa nu te infectezi cu o bacterie din fecale - e-coli, enterococ, etc..
0
02-01-2012, ora 15:53
SergiuPopescu
Nu este medic/terapeut
SergiuPopescu
Sangele nu este negru...e rosu..pare proaspat..ca si cand te tai la mana sau undeva...aceasi culoare. Alternante diaree/constipatie nu am...si nici helicobacter..am facut analize pentru el. Cred ca este ceva din intestine...pare ca este ca o piele rosie... :(
0
02-01-2012, ora 16:10
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Inseamna ca va trebui probabil sa faci o colonoscopie.
Mergi la un dr gastroenterolog cu competenta in colonoscopie, poate ai un polip care sangereaza si trebuie scos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •