Scaun cu sange.. de ce sufar?

27-04-2009
cornelius
Nu este medic/terapeut
cornelius
Buna ziua..am si eu o intrebare...mi se intampla de vreo 6 luni in urma, la diferite intervale de timp, sa elimin materia fecala cu sange...

stie cineva ce inseamna asta?..despre ce este vorba?..ar trebui sa ma duc la un control?

Va multumesc!
5 comentarii
0
27-04-2009, ora 09:21
dear
Nu este medic/terapeut
dear
cu siguranta ar trebui sa te duci la un control!cauzele sunt multiple si doar in urma unor investigatii vei sti cu exactitate despre ce este vorba.sanatate!
0
27-04-2009, ora 16:07
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
mergeti neaparat la control. cauzele pot fi multiple si cu cuta le luati din pripa cu atat este mai bine.
Nu mai amanati deloc.
Multa sanatate!
0
28-04-2009, ora 09:55
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Scaunul cu sange are o culoare aproape neagra si aspect de zat de cafea. Daca despre asta e vorba, mergeti cat mai repede la medic. Daca insa vedeti sange impreuna cu fecalele, este probabil vorba de hemoroizi si e mai putin grav, dar tot e cazul sa mergeti la medic.
Multa sanatate!
0
28-04-2009, ora 10:18
cornelius
Nu este medic/terapeut
cornelius
multumesc de raspunsuri...

pt danabv...nu are aspectul negru, de zat de cafea.ci doar observ sange care are o culoare normala..rosie..:(
0
30-04-2009, ora 13:49
1Angel
Nu este medic/terapeut
1Angel
Buna! Neaparat la medic de interne(sau gastroenterolog)cu tine.Probabil o sa iti prescrie o groaza de analize printre care si colonoscopie ca sa vada exact din ce cauza ai sange in scaun(poate sa fie vb de hemoroizi, polip, sau ceva mult mai grav).Si eu am avut aceste simptome acus 4 ani si nu m-am dus(nu am avut dureri doar pur si simplu sange in scaun, si pt ce sa merg?!)Am stat asa mai bine de un an pana cand s-a agravat si in cele din urma tot la medic am ajuns si mi s-a diagnosticat o boala a intestinului gros in stadiu avansat (Rectocolita Ulcero Hemoragica).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •