Scaun de culoare inchisa.

06-03-2009
razvanll
Nu este medic/terapeut
razvanll
Buna,

Am 28 de ani si de vreo 2 ani am dureri in zona abdominala. Am fost la un doctor internist si mi-a spus ca am colon iritabil sa tin regim. Am tinut acel regim dar nu a ajutat cu nimic, ba din contra si acum am dureri. Scaunul nu este normal (ori diaree ori constipatii) ba chiar inchis la culoare de cateva zile, nu am vazut samge. Am pofta de mancare si nu ma simt obosit. Va rog sa imi spuneti ce analiza sa mai fac (am facut cam tot ce se putea in afara de colonoscopie) sau ce credeti ca se intampla cu mine.

Va multumesc,
Razvan
7 comentarii
0
06-03-2009, ora 15:53
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca nu iei vitamine sau nu mananci alimente care pot colora scaunul, nu este normal sa fie foarte inchisa culoarea scaunului. Ca sa stai linistit ca n-ai sangerare oculta (care nu se vede) fa-ti testul ADLER, din scaun. Dar numai la un laborator serios. pentru refacerea florei intestinale, ia de la plafar probiotice gen Acidophilus, sunt foarte bune! Sanatate deplina!
0
06-03-2009, ora 18:17
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
Buna razvan,

dezvolta putin...durerile cum se manifesta...sub forma de ce si pozitionate in ce zona.ai slabit in ultimul timp.de cand timp ai durerile? durerile se mai amelioreaza dupa defecatie? ce regin tii? si eu am cam acelasi diagnostic.se zice ca e pe baza de stres.astept raspuns
0
06-03-2009, ora 18:27
razvanll
Nu este medic/terapeut
razvanll
Durerile au aparut in partea dreapta in zona apendicului(prima oara am crezut ca e apendicita) dupa care s-au extins si in partea stanga. Se pare ca ma simt mai bine dupa defecatii. Regimul a fost unul alimentar primit de la doctorul internis. Se pare ca e ceva legat de intestin deorace simteam alta data stand pe spate unele unflaturi in parte dreapta in zona intestinului dar un urma unui masaj sau apasarii in acea zona unflaturile dispareau.
Teosophia, am sa fac analizele dar mi-e frica cu laboratoarele astea ca sunt de tot rahatul. Am mai dus odata analize si cred ca le-au aruncat ca au venit toate ok si de fapt eu nu eram ok. Multumesc pantru raspunsuri.

Respect,
Razvan
0
06-03-2009, ora 18:49
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
am inteles...durerile sa inteleg ca se prezinta sub forma unei jene persistente?...ca o incordare?...de cant ai aceste dureri...zile, luni, ani?? am citit foarte mult de colon iritabil...si din ce ai descris...cam asta e.daca esti mai sedentar de felul tau...mananci multe grasimi( carne, solid in general)...cam asa se manifesta colonul iritabil.eu zic ca acele umflaturi si pe care le faceai sa dispara dupa masaj sunt alimente digerate...solide...din cauza alimentatiei.acum nu stiu ce sa zic de analize...incearca sa gasesti un laborator serios...gen sanyevo sau ceva de genu.ori mergi la un spital universitar...depinde de unde esti...stiu ca colonul iritabil e datorat in mare parte alimentatiei gresite, lipsei de miscare si stresului...eu am fost la internist si gastroeneorolog si mi-a dat cam acelasi diagnostic la 2 ani diferenta...la mine durerile usoare ca intensitate, ma apuca si trec...la defecatie si dupa odihna...am facut analize la sange si sunt ok, ekografie abdonimala si e ok..eu zic sa faci o ecografie...e o metoda neivaziva si usoara...si niste analize de sange sa vezi hemoglobina si celule rosii cum sunt.astea pot arata o anemie.ca urmare a pierderii de sange pe undeva...dar nu cred ca e cazul.si in general la 28 de ani.la cati am si eu...nu prea avem ce sa avem.dar na.niciodata nu se stie...Toate cele bune, Ionut
0
06-03-2009, ora 18:51
alexionuzty
Nu este medic/terapeut
alexionuzty
ma gandesc...poate la paraziti intestinali...ori distrugerea florei intestinale in urma unui consum prelungit de antibiotice.acum depinde de stilului tau de viata...uitesem sa scriu
0
06-03-2009, ora 18:52
razvanll
Nu este medic/terapeut
razvanll
Multumesc mult Ionut pentru raspunsul tau.
0
06-03-2009, ora 19:10
dori_pn
Nu este medic/terapeut
dori_pn
am avut aceleasi simptome ca tine, doar ca eu si singeram din cind in cind, am fost internata acum un an si mi-au facut toate analizele si ecografie si radiografie cu bariu, mi-au dat drumul acasa si mi-au spus ca nu am nimic este pe baza de stres si sa fiu atenta la alimentatie. Acum o sapt.am fost la bucuresti iar dupa o colonoscopie m-au si operat a doua zi aveam polipi crescuti pe intestinul gros. Acum sunt bn, parerea mea sa te duci sa faci niste investigatii la colon. Bafta !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Durerea de burtă
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  • Durere de burtă
  •