scaun decolorat

11-01-2014
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
de aproximativ o saptamana am remarcat schimbarea culorii scaunului. Niciodata nu am mai avut probleme de acest gen asa ca ma ingrijoreaza foarte tare. in prim fapt am crezut ca este vorba de ceva ce va dura o zi sau dou dar se pare ca am facut saptamana de cand scaunul meu este deschis la culoare, mai exact un galben mustar. Pana luni cand ajung la medic nu stiu ce as putea face, sau daca este vorba de vreo afectiune grava. Va rog sa imi raspundeti daca stiti sau daca ati avut vreodata acest caz...
am o alimentatie destul de bogata si variata, nu consum alcool, si am doua pisici ( in caz ca ar avea vreo legatura).
Va multumesc anticipat
3 comentarii
0
11-01-2014, ora 21:40
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Decolorarea scaunului nu este o aşa mare urgenţă. Aveţi timp pentru o evaluare medicală. Asta se poate intâmpla atunci când se accelerează tranzitul intestinal şi alimentele nu au timp să ajungă in starea de descompunere care le da culoarea maro. O altă cauză dar pe care nu o luăm în calcul -deoarece aţi fi observat şi ne-ati fi semnalat-o ar fi fost o dereglare majora hepato-biliară care v-ar fi ingălbenit pielea, sclerotica (adică albul ochiului) deci, un icter. Este bine să ne descrieţi un câmp mai larg de simptome pentru un răspuns cât mai exact.
0
11-01-2014, ora 21:52
elenabeatrice
Nu este medic/terapeut
elenabeatrice
Multumesc frumos domnule doctor pentru raspuns. Nu, schimbari ale culori pielii si ingalbeniri ale pielii sau la nivelul ochilor nu am... Singurul lucru care m-a ingrijorat a fost doar schimarea culorii scaunului ( galben ). Alte simptome nu sunt prezente.
Nu am nici febra, nici varsaturi, nici nimic altceva. Inca o data va ultumesc pt promptitudine domnule doctor !
0
14-01-2014, ora 11:08
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ar trebui sa consulti un gastroenterolog si ar fi necesare investigatii pentru aprecierea functiei hepatice ( TGO, TGP, proteinograma) si eu ti-as recomanda si Ag HBs, Ac antiHVC. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: