Scaun galben la baietel de 3 ani

07-08-2011
Omamica
Nu este medic/terapeut
Omamica
Buna ziua! Doresc sa solicit parerea Dvs in urmatoarea problema: baietelul meu de aproape 3 ani nu mananca decat lactate, aproape exclusiv, acceptand cu greu alte produse in alimentatie(fructe, morcov, ceapa, biscuiti, rar carne de pui).Scaunele sunt de culoare galben pal sau auriu, de consistenta foarte...sanatoasa, nu banuiesc ca ar avea viermi intestinali, nu prezinta pete de grasime in scaun sau diaree, scaunele sunt regulate, de 1-2 ori pe zi, si deloc neglijabil cantitativ.
In afara de alimentatia prea putin diversificata, e vreun alt motiv de ingrijorare?! El e foarte activ, are un tonus foarte bun, de asemenea nu il suspectez nici de insuficienta hepatica, sub pleoapele inferioare e roz spre rosu, pielea nu e galbena si flasca.Si totusi...ca mama, ce pot sa fac, pentru a normaliza situatia, daca medical ar fi vreun motiv de ingrijorare?
Va multumesc anticipat!
O mamica ingrijorata
7 comentarii
0
07-08-2011, ora 08:38
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna ziua!

Daca consuma lactate din lapte vaca in special, exista riscul de autism sau ceva similar, diabet de tip 1 si alte boli autoimune, intoleranta la lactoza samd. Este posibil acelasi lucru si pentru alte tipuri de lapte, dar cel mai pacatos este cel de vaca.

Foarte recomandat articolul postat in discutia de aici.

http://forum.romedic.ro/prod/pofta_de_mancare_058122.html

Tot de pe acel blog Boala celiaca si diabetul de tip 1, in sectiunea imunologie.

Va spun toate astea fiindca am boala celiaca si de vreun an traduc si citesc diverse articole pe tema asta.
0
07-08-2011, ora 08:49
Omamica
Nu este medic/terapeut
Omamica
Multumesc pentru raspuns!

Da, consuma lapte de vaca, insa procesat, e lapte pasteurizat, cu grasimi 3, 5%, nu de la bunicuta de la tara.In ce priveste autismul...colaborez in virtutea job-ului meu cu parinti ai caror copii fac terapie de recuperare ABA impotriva autismului si recunosc simptomele, adica in mod clar le-as recunoaste daca ar fi vorba de copilul meu.El, cu exceptia neacceptarii unui regim alimentar variat, este foarte bine integrat social, comunica verbal, are foarte multe achizitii pentru varsta lui(poate datorita si surorii sale de 4, 5 ani, sunt mereu impreuna si se joaca in echipa).

Interesant celalalt articol, de retinut ideea.

Ce m-ar interesa in acest moment este urmatorul lucru: daca totusi e posibil sa fie simptomele unei boli mai grave, ce analize s-ar impune facute, unde sa merg, ce sa intreb?
0
07-08-2011, ora 09:24
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Nu cred ca ati surprins ideea de baza: in momentul in care copilul CERE el insusi lapte de ANIMAL inseamna ca deja are cu siguranta o problema: permeabilizarea intestinala, opioizii din lapte traverseaza bariera intestinala, bariera hematoencefalica. Valabil si pentru glutenul continut in cereale.

O data depasite aceste niveluri de demarcatie va puteti astepta la sensibilizarea sistemului imun intr-o anumita directie, rezultatele (evident negative) aparand peste ani... cine stie cand.
Daca chiar insistati pentru anumite analize, orientativ puteti citi si in sectiunea imunologie:

Bariera mucozala intestinala
Acolo sunt mentionate mai multe tipuri de analize cu referire la raspunsul imun si alergii.

Insa daca as fi in locul dvs. as fi EXTREM de curios sa aflu de ce s-a afirmat lucrul asta:
***
De aceea afinităţile noastre înclină spre interpretarea patologică a exorfinelor, prin care substanţe existente în cereale şi lapte sunt văzute ca anomalii dietetice moderne ce pot cauza schizofrenia, boala celiacă sau oricare alta.
***
0
07-08-2011, ora 09:35
Omamica
Nu este medic/terapeut
Omamica
Multumesc, voi aprofunda cele sugerate, eventual revin cu un comentariu apoi!
Multa sanatate va doresc!
0
08-08-2011, ora 03:36
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Este foarte interesant ce mai vorbeste lumea pe mapamond despre acelasi subiect.
O cautare dupa

scaun galben lapte - yellow stools milk

Se pare ca este o asociere intre indoparea copiilor cu lapte si scaunul "mustar"!
-----------*

Sper ca nu am exagerat... multumesc de urari.
sanatate copilului si familiei dvs!

(*modificat de admin)
0
12-04-2012, ora 21:02
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
pai doamna a explicat ca nu consuma lapte de ANIMAL,
referitor la consumul de lapte si produse lactate asa trebuie sa fie scaunul, galben, imi aduc aminte ca asa era scaunul copiilor mei in perioada cand mancau doar lapte de la san, de altfel nu exista pigmenti alimentari din alimente pentru colorarea scaunului in maro,
parerea mea este ca este un copil sanatos, nu cred ca trebuie sa va faceti foarte multe griji decat daca copilul are nevoie neaparata de acest lapte pentru a suplimenta calciul care nu il furnizeaza alte alimente, este prea mic sa va dam un sfat, vorbiti cu un pediatru enterolog mai bine.
1
12-04-2012, ora 21:05
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
cititi si pagina asta, un medic scrie despre culoarea scaunului la sugari, copilul dv. mancand in principal lapte produse lactate o sa va lamuriti
http://www.copilul.ro/sugar/sanatate/Culoarea-scaunului-la-sugari-a3558.html
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.