Scaun moale

20-05-2020
Alexandru2800
Nu este medic/terapeut
Alexandru2800
Buna ziua, as avea si eu o problema.Am 20 de ani si de curand, la inceputul acestui an am fost diagnosticat cu Colita ulcerativa si rectocolita cu Costridium difficile.Am avut scadere in greutate, am pierdut 15 kg in 2 saptamani in acea vreme.Aveam dureri abdominale extrem de mari si scaune foarte moi >6 pe zi.In februarie am inceput sa ma tratez, am luat Vancomicina pt acea infectie cu bacteria Clostridium si am avut un regim alimentar strict.Am si tratament pentru colita ulcerativa, si anume remicade pe care il fac o data la o luna. In luna martie mi s-au reglat scaunele cat de cat si in aprilie deja erau consistente si scapasem si de aceasta bacterie Clostridium, am facut testul din nou si a iesit negativ.In continuare eu sunt pe acest tratament remicade(infliximab).Insa am avut o dereglare in mijlocul lunii aprilie, mi-au revenit durerile abdominale zilnice si scaunul era din ce in ce mai moale insa doar de 2 ori pe zi.M-am dus la medicul meu care ma are sub observatie si dumneaei mi-a marit tratamentul pentru colita ulcerativa, spunand ca nu ar fi altceva si sa am mai mare grija cu alimentatia si sa scot lactatele.Am reglat foarte bine alimentatia, durerile abdominale mai sunt doar foarte rare insa scaunul este foarte foarte moale, insa nu apos, mai sunt niste bucatale acolo.Imi puteti da o mana de ajutor sau un sfat ce ar trebui sa fac in aceste conditii ?
1 comentarii
0
21-05-2020, ora 16:36
Alexandru2800
Nu este medic/terapeut
Alexandru2800
Nu sunt nici hemoroizi nici fisuri anale, am fost consultat si nu este vorba de niciuna dintre acestea.Ma gandeam daca esti posibil sa fie o noua bacterie sau un virus sau un parazit care sa imi provoace aceste durereri abdominale si acest scaun foarte moale si un pic urat mirositor si cu aspecte de mucus putin.Este posibil ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.